A mendove ndonjëherë që ta lije këtë profesion? Infermierja Sonila Luga: Nëse ndjen frikë, atëherë nuk je për këtë punë

Një rrëfim shumë emocionues ka qenë ai i Sonila Lugës, një infermiere shqiptare në Itali që ndodhet në frontin e parë të luftës me Covid-19 në spitalin e Berscias. Janë cilësuar si heronjtë e kësaj kohe dhe duket se frika është shuar përballë misionit për të shpëtuar jetë. E pyetur nga moderatorja e emisionit “Rreze Dielli”, Katerina Trungu se a e ka menduar ndonjëherë të heqë dorë, Sonila shprehet se pavarësisht vështirësive, nëse punën që bën e do, nuk ndjen frikë dhe nuk stepesh.

“Si unë të gjithë kolegët e mi, pas një turni të vështirë, pas një pune të rëndë, ke nevojë të flasësh me njerëz që bëjnë të njëjtën punë si ty dhe arrin të kuptojnë atë që ti kalon. Unë në qershor bëj 16 vite që bëj në këtë punë, në këtë profesion nëse nuk je e prirur ta bësh këtë punë, nuk e bën dot gjithmonë, nuk mund të vazhdosh përpara nëse nuk e do.” shprehet infermierja shqiptare.


Lajmi kryesor:

Infermierja shqiptare në Itali rrëfen përjetimet në spitalin ku luftohet për jetën, Sonila Luga: Pacientët refuzonin të ushqeheshin! Vajza më tha ‘Nuk dua të vdesësh…’


D.M./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Sipas jush, a duhet që KFOR të marrë në kontroll veriun e Kosovës?×

Lajmi i fundit

Lufta/ Zvicra vë në dispozicion 100 milionë euro shtesë për çminimin e Ukrainës! Putin ‘feston’ 1-vjetorin e aneksimeve: Ju zgjodhët qëndronit me atdheun tuaj rus

Lufta/ Zvicra vë në dispozicion 100 milionë euro shtesë për çminimin e Ukrainës! Putin ‘feston’ 1-vjetorin e aneksimeve: Ju zgjodhët qëndronit me atdheun tuaj rus