Abuzime në Kadastrën e Tiranës, Lame: 2100 regjistra të dëmtuar, vetëm 250 pa probleme, mungojnë mijëra faqe! Ja zonat me më shumë problematika

TIRANË – Tjetër skandal në Kadastrën e Tiranës, njëjtë si në atë të Durrësit. Nga 2342 regjistra në total, vetëm 250 prej tyre rezultojnë të pa dëmtuar, ndërsa pjesa tjetër, rreth 2100 regjistra janë totalisht të shkatërruar. Konkretisht, 515 faqe mungojnë tërësisht pasi janë grisur, qindra faqe janë të zëvendësuara, 914 faqe të dubluara, pra e njëjta pasuri është në emër të dy personave, ndërsa 13.000 faqe janë boshe.

Denoncimi është bërë nga vetë kreu i Kadastrës, Artan Lame përmes një raporti detajuar për të gjitha abuzimet dhe shkeljet me pronën në 30 vite.

“515 faqe mungojnë tërësisht, i mbetet historisë dhe hetimeve për të zbuluar se çfarë ka luajtur në këto qindra faqe që nuk ekzistojnë me. Janë më qindra faqe të dyshuara si të zëvendësuara. Është dukshëm që faqja ndryshon, ngjyra formati, por edhe kjo kërkon hetim të mëtejshëm. 114 faqe të dubluara, e njëjta pronë ekzistonte në dy faqe. Bëhej që njëjta pasuri i trajtohej edhe një qytetari edhe një tjetri dhe pastaj duhej të përfundonin në dyer të gjykatave.

180 faqe të grisura, por në themelin e regjistrit duket copa e faqes së grisur. Fenomen në Tiranë që ishte shumë më i madh se në Durrës ekzistojnë 13 mijë faqe bosh. Qëllimet kanë qenë një, për ti plotësuar më pas me ato AMPT e rrugës së Kavajës, janë mijëra faqe pronash shtetërore që kanë përtuar t’i plotësojnë. Është punë e bërë e paguar njëherë që duhet ribërë nga Kadastra", tha Lame. 

Lame tha se abuzimet më të mëdha janë bërë me pasuritë në zonat në zhvillim të Kryeqytetit, si Farka, Kashari, Yzberishi, Mëzezi, etj.

"Regjistrat e dëmtuar më shumë, natyrisht që janë ata që kanë të bëjnë me pasuritë në zonat në zhvillim të Kryeqytetit, si: Farka, Kashari, Yzberishi, Mëzezi, Baldushku, Sharra. Ndroqi, Pezë-Helmesi, Peza, etj. Ndërsa për zonën e Kamëz-Vorë, do veçoja zonat e Kamzës, Vorës, Paskuqanit, Valiasit, Bathores, Laknasit, Babrrusë, Domjes, etj", theksoi ai. 

Ndalur se kujt i bie përgjegjësia për të gjitha këto abuzime, Lame tha se nuk i drejtohet dot gishti një persona, pasi nuk ka pasur një rregullore për administrimin e regjistrave. Ndërsa theksoi se në të gjithë këtë histori., padyshim përgjegjësi ka çdo ministër bujqësie, çdo ministër Drejtësie, çdo kryeministër, e deri tek noterët dhe gjykatësit që kanë bërë këtë lëmsh me pronat.

“Mjafton të them se asnjëherë nuk ka patur rregullore dhe përgjegjësi të qartë se kush i administronte regjistrat. Kjo bën që kushdo mund të merrte prej tyre, mund të hiqte e të shtonte. Edhe kur kalohej arkivi nga një punonjës tek tjetri, kjo bëhej pa inventar dhe pa asnjë kontroll. Edhe sikur të merremi me përgjegjësinë në gjithë këtë histori e ka çdo ministër i Bujqësisë, Drejtësie, Kryeministër, çdo gjykatës e noter që ka bërë mish-mash në këto vite, për të shkuar më pas te ai punonjës i arkivës”, vijoi Lame.

Zgjidhja e këtij problemi sipas kreut të Kadastrës do të vijë përmes digjitalizimit të regjistrave të pronësisë, por duke theksuar se janë marrë masa, ku në zyrat e arkivës janë vendosur kamera, por janë vendosur edhe persona përgjegjës për çdo hyrje-dalje të dokumentacioneve.

Lame tha se ky raport do t’i dërgohet Kryeministrisë dhe Ministrisë së Drejtësisë për dy arsye, që të fillojnë hetimet, por edhe për të shmangur presionet që mund të vijnë.

“Vlera e parë e këtij inventari, është që të paktën vendos një ditë “0”, pra që pas kësaj dite nuk ka më rrëmujë dhe ndryshime të pakontrolluara. Tashmë arkivi i pronave është me sistem kamerash dhe sistem alarmi. Ka persona përgjegjës për çdo hyrje – dalje dokumentacioni.

Ashtu siç u veprua edhe për Durrësin, edhe raporti i Tiranës do të përcillet zyrtarisht edhe në KM dhe në MD, të paktën për dy arsye: Kushdo prej strukturave kontrolluese, të mund të vijojë hetimet mbi bazën e këtij Raporti. Për t'iu shmangur presionit të lloj-lloj banditëve që sapo të marrin vesh për këtë raport, do fillojnë presionet për të plotësuar gropat e identifikuara. Nga ana jonë, do të bëjmë bllokimin e të gjitha pasurive që identifikohen si me probleme. Më tej, zgjidhja përfundimtare e kësaj situate, do të vijë përmes procesit të nisur sivjet me mbështetjen ne Qeverisë: Projekti i Skanimit dhe dixhitalizimit të arkivit”, tha Lame.

Teksa theksoi se do të bllokojnë çdo pasuri me prombleme, Lame tha se Një raporti i tillë do të përgatitet për Kadastrat e çdo qyteti. Shkrirja e kadastrës së Durrësit dhe nisja e hetimeve të thelluara për abuzimet nxorën një raport me shkeljet, ku u vu re se abuzimet janë përtej imagjinatës dhe zonat ku janë kryer paligjshmëri dhe plaçkitjet më të mëdha janë ato bregdetare të Durrësit si Plazh, Spitallë, Lalëz, Draç, Rodon, etj. Në Kadastrën e Durrësit vetëm 15% e dosjeve ishin pa probleme, ndërsa Prokuroria ka nisur hetimet. 

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Ilir: 19/06/2022 04:19

  E çuditshme që Lamja denoncon vetëm tani dhe kaq vite "nuk ka qenë në dijeni" të këtij terrori që i bëhet këtij populli me pronat - ka një paralelizëm sadist me metodat komuniste me këtë temë: lejo banditët, kriminelët e mafjozet(fëmijë ish hetuesish e sigurimsash komuniste që këto 30 vjet janë pjesë e qeverive dhe tutore te administrates te vjedhin e te krijojne këtë lëmsh që as për 30 vjet të tjera nuk zgjidhet pasi duhen hapur gjyqe pafund. Këta edhe kur 'arrestojne' ndonjë me bujë të madhe sa për propagandë e nxjerrin zakonisht pas 1-6 muajsh ose shumë nga këta i dënojnë me arrest shtëpie ndërkohë që duhet min 20 vjet burg për çdo punonjës administrate që fallsifikon etj dhe sekuestrim të gjithë pasurisë së tij dhe pjesëtarëve të ngushtë të familjes nëse nuk justifikojnë pronat marramendëse që këta zakonisht posedojnë. Lamja e çdo Lame gjasme denoncojnë tani për propagandë ose nga frika për të shpëtuar veten e tyre...

  Përgjigju
 • BENI: 19/06/2022 01:30

  MALOKET E SALI KERMES I KANE GRISUR FLETET,,,,POLICIA TI ARRESTOJE KETA PLEHRA E TI KALBE NE BURG......RRACE E POSHTER....

  Përgjigju
 • Iris: 19/06/2022 00:55

  Kjo situate filloi qe ne 90' kur ra diktatura.Pronaret e vertete nuk i morren tokat,u shfaqen pastaj /toke-xanesit/qe erdhen e u dynden si tufat e karkalecave,pastaj doli kompensimi i tokave ne bregdet (nese ju kujtohet),ligji 7500,a si eshte,pastaj u shfaqen /te fortet/ e /te pasurit/ e /te privilegjuarit/ dhe /elitaret/qe morren pjesen e luanit ku munden dhe ne fund u shfaq //qershia mbi torte//-shteti me legalizimiet e tij te shkeljeve te bera keto 30 vjet.Perfundimi,regjistra te shqyer e te perdhunuar dhe gjyqe pa fund per shqipot e thjeshte dhe ndonjehere edhe ndonje plagosje,ose jete e humbur ne emer te /TOKES TONE/.Megjithate,duhet t'a pershendesim z.Lame per kete iniciative qe ka marre,megjithese kam pershtypjen qe do t'i duhet t'a filloje cdo gje nga 0,por duhet t'a pershendesim sepse eshte zyrtari i pare ne keto 30 vjet qe ben publike e ngre zerin per rremujen e krimin e bere ne kadastra keto 30 vjet.

  Përgjigju
 • Pashai: 18/06/2022 17:56

  Atë që i keni bërë ju Shqipërisë këto 8 vjet as turku nuk ja ka bërë

  Përgjigju
 • Burrè legen: 18/06/2022 15:07

  Merre vetë persiper dhe vendose situaten....!!!!!! Ky frymori pak dite me pare tha:se punonjesit e tij kerkojne rritje page,se nuk ka korrupsion....hahahaha

  Përgjigju
 • Dori: 18/06/2022 14:42

  Heret u kujtove o Lame mbas 8 vitesh. Po ske faj ti pak ben biles

  Përgjigju
 • Lumi: 18/06/2022 14:10

  Po kush e ka fain o Lame ziu e katandiset kete shtet ne pacavure si han pa zot . Te gjitha keto vet i kini ber te mbuloni pronat qe kini vjedhur vet

  Përgjigju
 • Dordomusi: 18/06/2022 12:17

  Hahhhhaaaaaaaaa…o i pacipe…kete ta rrafesh nuk ngopesh hahahahaaaaa

  Përgjigju
 • Arben: 18/06/2022 12:08

  Baterdia e pronave ka filluar ne vitit 1998-2000. Ne kete kohe BE per te ndihmuar shqiptaret dha me miliona euro fonde per hartezimin, digjitalizimin dhe formalizimin e pronave por kete ndihme administrata shqiptare,si gjithmone ne vend qe te zbatonte ligjin, por edhe te respektonte anen njerezore ne menyre qe tja lehtesonte popullit formalizimin e prones bene te kunderten, fallsifikuan nr.hartash e pronash,bene mbivendosje e lloj lloj poshtersirash dhe ato mbeten si dokumenta baze ku mbeshtetej fillimi i procedures per regjistrim. Sot themi pse BE po na vonon per antarsim? Tjeter ishin te dhenat e pronave ne AMTP e vitit 1991-1998,qe jane shume te sakta sepse kane wene me komisione transparente,pervec matjeve sepse ne ate kohe nuk ka patur matje digjitale dhe tjeter ishin hartat e krijuara ne vitet 1998-2000,ku u bene edhe fallsifikime e tjetersime. Eshte e turpshme qe gjithe ai fond ndihme europian pervecse eshte vjedhur,ka ndikuar akoma me keq ne situaten me popullaten te cilen e kane perfshire ne konflikte me njeri tjetrin. Z.A.Lame eshte nje djal i mrekullueshem, eshte fat qe ndodhet ai ne ate pozicion delikat dhe po mundohet te beje vetem me te miren.

  Përgjigju
  • Lama: 18/06/2022 18:35

   O Lame gjete kohe te komentosh?

 • goti: 18/06/2022 10:59

  tani i gjete kto ti mor vyrm e zeze fajin e kena vet qe pagum per te shptu ty jep mor çertifikatat mor pllake mermeri

  Përgjigju
 • Niku: 18/06/2022 10:53

  Hahah po kjo gje evidentohej ne momentin qe mer ne dorezim detyren dhe beje kallzimin penal per mangesite qe te denoheshin ata qe e bene dhe jo tani..o Tani. Apo cdo gje per sy e faqe ahh mjere ne thuaj si do na vej halli

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Besoni se Greqia do pranojë hapjen e grupkapitujve të parë Shqipëri-BE?×

Lajmi i fundit

Namir Lapardhaja: PD përballë vetes, një reflektim për të parë nga e ardhmja

Namir Lapardhaja: PD përballë vetes, një reflektim për të parë nga e ardhmja