Abuzimi seksual me fëmijët e gratë, LSI çon në Kuvend projektligjin për Regjistrin e Krimeve Seksuale: Të monitorohen dhunuesit, të prandalohen rastet e tjera

Abuzimi seksual me fëmijët e gratë, LSI çon në Kuvend projektligjin për Regjistrin e Krimeve Seksuale: Të monitorohen dhunuesit, të prandalohen rastet e tjera

Deputetja e LSI-së, Erisa Xhixho ka depozituar në Kuvend projekt-ligjin për krijimin e Regjistrit të krimeve seksuale. Xhixho shkruan se ky regjistër ka si qëllim krijimin e një mekanizmi ligjor që mbron fëmijët dhe gratë nga dhuna dhe sulmet seksuale duke identifikuar vendndodhjen e të dënuarave për krime seksuale dhe monitorimin i aktivitetit të tyre.

Deputetja tha se ky projektligj u nxit edhe nga ngjarjet e rëndë të dhunës që kanë ndodhur ndaj fëmijëve gjatë kohëve të fundit. Deputetja e LSI shkruan se krijimin e Regjistrit Kombëtar për të Dënuarit për Krime Seksuale do jetë instrument i shtetit shqiptar për të luftuar dhe parandaluar krimet seksuale.

“E tronditur pas ngjarjeve ulëritëse të fundit, dhunimit shtazor të vajzës 6-vjeçare nga i ati dhe përdhunimit që në moshën 12-vjeçare të një tjetër vajze në Jug të vendit nga një familjar mbi 50-vjeçar. E pafjalë si grua, e shokuar si nënë, por plot nerv për të bashkuar zërat, për ta ndryshuar këtë realitet.

Raste të tilla, fatkeqësisht jo të izoluara duhen trajtuar siç duhet. Dhuna ndaj fëmijëve e grave sipas studimit 10-vjeçar të CRCA/ECPAT Shqipëri “Krimet Seksuale ndaj Fëmijëve dhe Grave në Shqipëri”, gjeti se të paktën 65 përqind e krimeve seksuale kryen ndaj fëmijëve, përgjithësisht fëmijë vajza.

Dje dorëzova në Kuvend projekt-ligjin për Regjistrin e Krimeve Seksuale ne bashkëpunim me CRCA/ECPAT Shqipëri. Miratimi i tij zgjidh një herë e mirë regjistrimin e çdo grabitqari seksual dhe mbrojtjen e fëmijëve e grave nga dhuna seksuale!

Krijimin e Regjistrit Kombëtar për të Dënuarit për Krime Seksuale i cili duhet të jetë një instrument i shtetit shqiptar për të luftuar dhe parandaluar krimet seksuale.

Hartimi i këtij projektligji është diktuar nga nevoja për krijimin e një mekanizmi ligjor-institucional efektiv, parandalues për mbrojtjen e fëmijëve, të rinjve, grave dhe çdo viktime seksuale të mundshme nga grabitqarët seksualë.

Projekt-ligji ka për qëllim inkurajimin dhe përgatitjen e organeve kompetente shtetërore për të mbrojtur fëmijët, të rinjtë, gratë dhe çdo individ nga dhuna dhe shfrytëzimi seksual, vepra penale që prekin jo vetëm dinjitetin e individit, por edhe shkaktojnë pasoja të rënda në funksionimin normal të qenies njerëzore, duke siguruar që Regjistri të jetë një mjet efektiv për të identifikuar vendndodhjen e të dënuarave për krime seksuale dhe monitorimin i aktivitetit të tyre.

Ky është vetëm një hap i parë, që pret angazhimin e gjithë aktorëve të shoqërisë civile, qytetarët, median, kolegëve deputetë, akademikët. Të gjithë që mund të kontribuojnë me mendime sugjerime për të miratuar nje ligj që i shërben mbrojtjes së fëmijëve, grave nga dhunuesit seksualë. Zëri ynë duhet sot, më i fortë se kurrë.  E nesëmja është vonë dhe nuk do na e falë heshtjen”, shkruan Xhixho

Vetëm gjatë ditëve të para të nëntorit janë denoncuar 3 raste të dhunës seksuale ndaj fëmijëve, ku më e rënda ishte e një 6-vjeçare në Kamëz, ku dyshohet se është dhunuar dhe më pas abuzuar seksualisht nga babai. Edhe në Gjirokastër u denoncua rasti i akuzimit të një 16-vjeçare nga një i afërmi i saj që kur ishte 12 vjeçe.

Po ashtu edhe një 11-vjeçare dyshohet se është abuzuar seksualisht në Lushnje

Projektligji i dorëzuar nga LSI

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Iris: 07/11/2021 02:14

  Projektligj shume i mire.Amerika e ka dhe te seksofenderve dhe te pedofileve,pervec kesaj, ka te regjistruar dhe ADN dhe gjurmet per kriminelet e cdo lloji,sepse nuk i dihet,disa jane perserites,te tjeret <<gradohen>> me lart duke bere krime me te renda.

  Përgjigju
 • F-35: 06/11/2021 09:41

  Do isha dakord te sanksionohet me ligj tredhja e abuzuesve monstra! Cdo denim tjeter eshte i pamjaftueshem.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  PS pritet të rikandidojë shumicën e kryebashkiakëve aktualë, si mendoni?×

Lajmi i fundit

Polarizimi politik në Ballkanin perëndimor dhe Europën lindore, studiuesit theksojnë rreziqet

Polarizimi politik në Ballkanin perëndimor dhe Europën lindore, studiuesit theksojnë rreziqet