Adriatik Lapaj në Report Tv: Rritja e pagave të ishte bërë para zgjedhjeve

Kuvendi miratoi sot rritjen e pagave për administratën prokurorët e gjyqtarët, si edhe për vetë qeverinë dhe kryeministrin. I ftuar në Report Tv, për të folur lidhur me këtë çështje, avokati Adratik Lapaj tha se kjo rritje pagash nëse ishte e sinqertë nga ana e qeverisë, do duhej të ishte bërë para zgjedhjeve.

Në emisionin ‘Studio Live’ me gazetarin Arbër Hitaj, Lapaj tha se një shtet ndërtohet me rroga, e pikërisht për këtë arsye funksionarët duhet të jenë të mirëpaguar. Por sipas tij, duhet të ketë një balancë mes pagave të funksionarëve dhe qytetarëve të thjeshtë. Sa i takon dyfishimit të pagave për ministrat, ai thotë se kur bëhen llogaritë për rritjen e pagës, nuk dihet diskutuar se një ministër është i korruptuar, por se si do e bënte jetën me atë pagë që ka.

“Pse nuk e bënë para zgjedhjeve. Po pak ditë pas zgjedhjeve. A është e sinqertë, ta bënin pa zgjedhjeve. Kjo nuk më qëndron mirë. Kam thënë gjithmonë, këtu mund të thonë populsit si të duan, shteti ndërtohet me rroga. Shteti cilësor ndërtohet duke mirëpaguar funksionarët e vet. Ne kur bëjmë llogaritë, x ministër është i korruptuar, duhet të llogarisim si do jetonte një ministër dhe nuk është i korruptuar, shteti ndërtohet me rroga të mirëpaguara në çdo doktor, nga mjeku, tek gjyqtari se rikthehen në buxhet shumëfish kur performon. Problemi është që shteti të paguhet mirë, po edhe qytetari i zakonshëm të trajtohet me dinjitet dhe të paguhet mirë, që nga pensionit. Të këtë një balancë logjike. Kur thua u rritën rrogat do thoja duhet të rriten në të gjithë sektorët”, tha Lapaj në Report Tv.

Të njëjtin mendim ndan edhe analisti Agim Baçaj, i cili thotë se kjo rritje duhet të bëhej para zgjedhjeve.

S’duhet të krijojmë urrejtje meqë u rritën pagat. Për mua pagat e atyre që kanë përgjigja dhe marrin përgjegjësi nesër para ligjit duhet të jenë mirëpaguar, do ishte më e ndershme të merrej para zgjedhjeve.

Avokati Adriatik Lapaj i ftuar në Report Tv tha se ka nisur rrugëtimin për krijimin e një partie të re politike.

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • redi: 26/05/2023 15:42

  I Lapaj leri hipokrizite se po te degjonte Ty Rama do quhej se e beri per te fituar zgjedhjet.Ju njeh populli ju secsi luani si lavjerrsi I ores,por megjithare Mo's ju ndani studiove se ato Jane streha e shume prej jush.Mos harro se Shqiperise ka mirat njerez me te zgjyar se ju qe perfaqesojne elektiratin gri I click vendors se kush do qeverise vendi.Vazhdoni furcet dhe Mo's ju ndani politikaneve

  Përgjigju
 • Jari: 26/05/2023 07:03

  Ky Tik Lapa është Nipi i një Gjygjtari i cili në Veting se nuk justifikonte paratë nga që kishte mullarë me Euro, del Tiku e na kep mënd, o Pika ,Pika , Tikut.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Shqipëria luan ndaj Italisë sfidën e parë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

'Kur të thotë gjermani aty hahet më mirë e ti shkon e gjen shqipet' Edhe Rama në Dortmund për ndeshjen Itali - Shqipëri

'Kur të thotë gjermani aty hahet më mirë e ti shkon e gjen shqipet' Edhe Rama në Dortmund për ndeshjen Itali - Shqipëri