Afrikë, fotografohet për herë të parë në 100 vite një leopard i zi

Afrikë, fotografohet për herë të parë në 100 vite një leopard i zi

Leopardi i zi i fotografuar në Kenia

Një leopard i zi është parë në Afrikë për herë të parë në 100 vitet e fundit. Krijesa e veçantë u filmua nga biologu Nick Pilfold.

Pilford kaloi ditë të tëra në kërkim të tij pasi Leopardët e zinj janë shumëtë rrallë në Afrikë. Pamja e leopardit i atribuohet melanizmit  (zhvillimi i melaninës ngjyrë të errët në lëkurë ose në qimet e kafshëve).

Biologu dhe ekipi i tij vendosën një sërë “kurthesh me kamera” në shkretëtirën Laikipia në Kenia. Pak ditë më parë ai arriti të sigurojë foto e dëshmi të pamohueshme të  një leopardi të zi, një krijesë tepër e veçantë. 

Fotot paraqesin dokumentacionin e parë shkencor të një krijese të tillë në Afrikë në gati një shekull. Para fotografisë së Pilford, i vetmi zbulim i konfirmuar i një leopardi të zi në Afrikë ishte një fotografi e realizuar, Etiopi, më 1909.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Ndryshe nga biznesi i vogël profesionet e lira do të tatohen, si ju duket?×

Lajmi i fundit

VIDEO/ Përmbysje e çmendur dhe 5 gola, Elbasani fiton me Apoloninë dhe merr kreun e Kategorisë së Parë

VIDEO/ Përmbysje e çmendur dhe 5 gola, Elbasani fiton me Apoloninë dhe merr kreun e Kategorisë së Parë