Reagimi i PLOTË/ Agron Neza: E kam takuar Ramën, por kurrë nuk kam folur për biznes! E gjitha një shpifje e Berishës për interesa të tij

TIRANË- Agron Neza, i cili është raportuar se “personi A” në dosjen e ish zyrtarit të lartë të FBI-së, Charles Mcgonigal ka sqaruar të vërtetën e tij për akuzat e ngritura nga opozita e Sali Berishës dhe lidhjen me kryeministrin Edi Rama. Ai ka konfirmuar se e ka takuar Ramën, por e mohon kategorikisht që të ketë diskutuar për marrëdhënie biznesi. Neza sqaron se e gjitha është një shpifje e madhe nga ana e Sali Berishës për interesat e tij personale.

Ky reagim i Nezës është dhënë për ne dhe disa media, por Shqiptarja.com po e sjellë të plotë për lexuesin.

"Nuk kisha ndermend te merresha me Sali Ram Berishen dhe as me deklaratat e tij por po shof qe po e ben çorbe gjith median dhe publikun Shqiptar kudo qe eshte e ne te njejten kohe po mundohet te hedh balte.

Edhe ne Shtator te vitit te kaluar 2021 ne TV Syri ne nje emision te drejtuar nga njefare Peka qe nuk i kujtoj emrin, emrit tim ju kushtua me shum se 40 perqind e emisjonit duke sjell nje gazetar nga Kosova i quajtur Milaim Zeka duke shpifur ne menyren me te ulet pa asnje etike njerezore e aq me teper gazetarie. 

Desha te reagoj qe ateher ndaj Sali Berishes pasi shum miq te mi por edhe te Sali Berishes me than e ka nxit Saliu por edhe ndonje tjeter. 
Desha vetem t’i tregoj opinionit por dhe Milaimit e Sali Berishes qe Ali Iber Neza nje nga Themeluesit e Lidhjes Shqiptare te Prizerenit dhe Zevendes Komandant Heroit Sylejman Vokshi eshte Xhaxhai i gjyshit tim. Ali Ibra ka dy buste qe i jan ber ne nderim te figures se tij; njerin ne Gjakove dhe ne inagurim ka qen dhe Sali Berisha dhe tjetrin ne Tropoje ku eshte dhe vendlindja e Sali Berishes por ketu nuk mori pjese Saliu per arsye qe ai i di vet.

Babai im Bajram Neza qe Saliu e kishte nje nga miqte me te afert ka qene nje nga drejtuesit e Tropojes nga fillimi i viteve 70’ deri ne 1987 dhe diku ne 1983-1984 UDB-ja beri perpjekje per ta vrar pikerisht per patriotizmin e tij dhe dashurin qe kishte per Kosoven ku nuk rrinte pa e permend ne çdo aktivitet. 

Ndersa Une, Agron Bajram Neza, I akuzuari nga Milaimi dhe Berisha kam punuar ne vitet 1991-1992 ne Drejtorin e Zbulimit Shqiptar, ne sektorin e Kosoves duke dhene kontributin tim per çeshtjen e Kosove. Njerezit qe kan punuar me mua si ne Shqiperi dhe ne Kosove ne ato vite e dine.

Tani Po kthehem te ngjarjet e ketyre diteve ku Sali Ram Berisha me çfar flet po me nxjerr qe jam James Bondi Shqiptar qe nuk paskam lene gje pa bere.
Por po sqaroj si Sali Berishen nje shpifes ordiner qe per interesat e tij politike dhe personale eshte gati te shpife mbi gjithshka dhe te shkoj edhe me tej shpifjes nese mundet, ai ka rekorde te erreta ne lemin e shpifjes.

Po ashtu po sqaroj dhe gazetaret, opinionistet, analistet dhe Shqiptaret tan te dashur kudo qe jane dhe ky do te jet reagimi im i fundit se:

Me Kryeministrin e Shqiperise Edi Rama jam prezantuar diku ne vjeshten e vitit 2017 nepermjet mikut tim Charles Mcgonigal ish Drejtor i Zyres se Kunderspiunazhit te FBI-se per NY,ne ndertesen e Zyres se Kryeministrit, takim qe zgjati ndoshta me pak se dy minuta. Pas ketij takimi jam takuar dhe disa here te tjera dhe ne keto takime ka parur edhe njerez te tjere. Nuk mund te them qe KM i Shqiperise eshte miku im e as une miku i tij perveçse nje i njohur. Asnjehere me KM Rama nuk kam biseduar çeshtje biznesi dhe as parash e gjithashtu mund te them te njejten gje dhe per stafin e tij me te cilet mund te njifem sic njof dhe kam miq dhe te PD, PR, PSD, PL e te tjera parti ne Shqiperi.
Persa i perket problemit qe Sali Ram Berisha po flet duke shpifur se parate qe i kam dhen mikut tim Charles McGonigal jan para te KM Edi Rama apo njerezve te tij kjo kategorisht NUK ESHTE E VERTETE 
Jam i bindur qe KM Rama çeshtjen e dhenjes se parave e ka mesuar nga shtypi ne te njejten kohe qe e ka mesuar dhe Sali Berisha  dhe çdokush tjeter. Ketu perfundon çeshtja ne lidhje me parate qe une i kam dhene Charles McGonigal. 

Shpresoj qe Z.Rama te marr avokat nese nuk e ka marre akom dhe t’i drejtohet Gjykates per shpifje. 

E kam konsideruar te bej dhe vet nje gje te till ndaj Sali Berishes por fakti qe ai eshte Tropojan e une Tropojan po me pengon megjithse Saliu nuk ka uje ne sy ne ket aspekte se historite e Tropojes jane shume te hidhura fatkeqsisht.
Dhenien e atyre parave nga une te Charles McGonigal e kam nje çeshtje personale, para qe jane dhene nga une per te m’u kthyer nga Charles McGonigal dhe qe nuk ka te bej me asnje biznes apo afera siç i interpreton Sali Ram Berisha me qellim super dashakeqes e djallzor per interesat e tij qe ai i di mire.

Besoj kjo eshte e mjaftueshme dhe do ishte mire qe analiste, opinionista apo gazetaret ne Shqiperi pa marre parasysh nese i perkasin apo jo ndonje partie te mos nxitohen me konkluzione e te shprehen para kohe dhe te shpifin apo intrigojne per hir te dikujt dhe as per te rritur numrin e klikimeve , shikuesve apo lexuesve sepse detyra juaj eshte te pasqyroni realitetin i mire apo i hidhur qofte dhe nese nuk beni kete nuk do keni ndonje vlere.
Kam ndjekur lajmet e ketyre diteve dhe shum prej njerezve te medias jane me kembe ne toke dhe mend ne koke dhe pa emocione e tendenca dhe i falenderoj.

Ne fund, deshiroj te permend se ashtu siç thote dhe i nderuari ish-- Presidenti Z.Ilir Meta “Me Qetesi dhe Dashuri”.
Çdo gje tjeter qe mund te flitet apo shkruhet ne lidhje me dhenjen e parave nga Une Agron Neza tek Mr.Charles McGonigal eshte thjesht trillim.

Agron Neza
New Jersey, 25 Janar 2023", thuhet në reagimin e plotë. 

E gjitha erdhi pas arrestimit të ish zyrtarit të lartë të FBI-së,  Charles McGonigal! Në SHBA përballet ai me dy akuza në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, një në Nju Jork dhe një në Uashington D.C., ku në rastin e parë akuzohet se ka ndihmuar Oleg Deripaska, një oligark rus nën sanksione, me qëllim që të hiqet nga lista e biznesmenëve të sanksionuar nga qeveria e Shteteve të Bashkuara. Akuzat tjetër lidhet me 2 shqiptarë. Në seancën gjyqësore Mcgonigal i ka mohuar akuzat.

B.K./xy/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Albanian: 26/01/2023 16:41

  Ashtu si shoqeria gjermane qe me paturpesine me te madhe perfituan nga regjimi i Hitlerit se ata nje grusht ishin edhe asnjeri nuk u ndeshkua -Edhe ne Albanien tone lavire Turpi e shemetira me madhe eshte te majtet pjesa me madhe e pasuruar ne gjak shqiptar eshte e jane se ka perfituar nga klika Enveriste se ai vete nuk vriste, se edhe keta nje klike ishin Byroja e sigurimi sot po na hiqeni si heronje si neutral si patriota si athedasesh edhe Ballistet demokratet si kolerja e Shqipnise .Aty ku ju thoni qe shqipnia ka fituar ja keni bere gjemen Atheut edhe kjo eshte shoqeria e bijte qe ka lene PKSH.Edhe Enveri keshtu trumpetonte por defakt ja kishte rrasur Atdheut (Camerise e Kosoves) As minoritet nuk mori mbas luftes se II boterore a nuk ishte ne kualicion me Greket e Titon,se Cameria sipas Marreveshjes se Lozanes kishte te drejte minoriteti pse e humbi kush fermosi sigurisht Ballistat???-kjo eshte fytyra e komunisteve socialisteve shqiptare edhe per ju Demokratet jane armiq i thoni vetes edhe shqiptar...

  Përgjigju
 • Begu: 26/01/2023 12:30

  Do te ishte nje mrekulli e vecante,nese per Berishen gjendet nje e thene,apo e bere e vertete!!Sa per te paverteta e licensuar"Made in Berisha"!

  Përgjigju
 • TA RRASI: 26/01/2023 10:24

  O vlonjat 7 mbaruar i gjithi në gropën e zez i kulluar po ça pate o mavri që pa ngrën marmalat nuk ri. Po ti ku e gjete zgjuarsin apo ta dha babai jot analfabet e të bëri ty o dybek.

  Përgjigju
 • vlonjati: 26/01/2023 09:27

  Bravo Kasemi. Je shume karagjoz dhe i shpifur. Apo ta kane dhene komentin e gatshem sepse ti nuk me dukesh kaq "i kulturuar",HALABAK.

  Përgjigju
 • Kasemi Ta Veni: 26/01/2023 07:53

  O iris ti je zhenia e ksaj kore toke po kam një pyetje ti a i lan brekët e tua ? ? ? Se ti ngele duke komentuar ske pun tjetër ti ?

  Përgjigju
 • Iris: 26/01/2023 04:03

  Pyetje per z.Neza:Zakonisht njerezit qe zgjidheshin ne Sigurim(jo bashkepuntoret,por agjentet),dhe qe perzgjidhen akoma per te punuar ne org.te ngjashme si FBI,CIA,etj, duhet te ishin e te jene disa nga njerezit me inteligjent ne bote qe provohen me teste speciale.Si ka mundesi qe mbani mend TV,muajin kur eshte dhene emisioni,permbajtjen e emisionit,bile dhe emrin e plote te gazetarit kosovar,por nuk mbani mend emrin e Cimkes se famshem??!!

  Përgjigju
 • Neza Amerikani: 25/01/2023 22:04

  Ky Neza nga kelysh pjelle komuniste lindi ne Tropoje dhe pas 90 u be amerikan. Ku na paskan qene keta dashnore komuniste te fshehur te Amerikes. Mos shaj Saliun per ti bere Rames sherbimin e fundit, por mbro veten kundrejt Saliut.

  Përgjigju
  • Loti: 26/01/2023 01:05

   Ik o koqe mil lopen, pas 90 u bem shum nga ne amerikan çdo te thote kjo? Bajram Nezen me lek s gjen kend te flas keq 1 llaf per te as te Amerike e as ne Shqiperi. Ky qe po leshon deklarate eshte i lire e jo me bail apo me non-grata. S e falte kush po te ishte i perlyer, te pakten ne Amerike se aty Zeni e Argita tallin bythen me ju.

 • Sondazhi i ditës:

  Veriu i Kosovës, a duhet që Kurti të pranojë kërkesat e SHBA-BE?×

Lajmi i fundit

Kryeministri kanadez Trudeau viziton Kievin në shenjë mbështetjeje

Kryeministri kanadez Trudeau viziton Kievin në shenjë mbështetjeje