Agron Tufa ikën në Zvicër me familjen, kërkon azil politik dhe dorëzon me postë dorëheqjen

Agron Tufa ikën në Zvicër me familjen, kërkon azil politik dhe dorëzon me postë dorëheqjen

TIRANË- Drejtori ekzekutiv i Institutit për Studimin e Krimeve dhe pasojave të Komunizmit në Shqipëri (ISKPK), Agron Tufa ka kërkuar azil politik në Zvicër.

Burime për Report Tv, bëjnë me dije se një vendim i tillë ka ardhur pas kërcënimeve të shumta për jetën që Tufa ka marrë për shkak të detyrës. Referuar të njëtave burime, mësohet se ai aktualisht ndodhet në Zvicër së bashku me familjen e tij dhe që nga aty ka paraqitur dorëheqjen, nëpërmjet një letre dërguar kryetarit të Bordit Drejtues te ISKPK, Uran Butka.

Siç ka deklaruar më herët, në studion e Report Tv, Kujtim Cakrani avokati i tij, Tufa prej kohësh po kërcënohet nga persona anonim pasi sipas tij ai ka një dosje ku janë të përfshirë emra që sot kanë poste drejtuese dhe në të kaluarën kanë kryer krime, kanë persekutuar dhe plaçkitur.

B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Robi: 03/12/2019 18:22

  Një funderrine e Pd leshelis me pak në Tiranë, kjo pleher që donte të përmbyste historinë e shqipërisë dhe të shpallte çlirimin e Saj nga ballistët e Sali Protopapes dhe Hysni Lepenices me ne fund në koshin e plehrave të shqipërisë. Shqipëria u çlirua nga ushtria na_cl. E komanduar nga gjeneral_ kolonel Enver hoxha dhe hyri triumfalisht në Tiranën e çliruar nga brigadat e komanduara nga Legjendari Mehmet shehu me 29 Nendor 1944. Pra Tufa shkofte në ferr ky funderrine e Pd leshelis.

  Përgjigju
  • Askush: 05/12/2019 12:48

   Njerez si puna jote e lane shqiperine ne kete fare feje. Flisni pa piken e logjikes. Lexo pak me shume dhe argumento, sesa degjon e flet mbi ato qe ke degjuar.

  • bond: 03/12/2019 20:18

   Shpiperia nuk u clirua por u pushtua nga pederasti Enver dhe krimineli Mehmet...

 • Pyka: 03/12/2019 16:37

  O tuf tufa,u bëre si babale...po pse kush e kishte mëndjen te ty?Te gjitha veprimet e tua,janë veprimet e një njeriu të kapur!Kurre nuk dua të punoj në punë shteti,se s'jam mesuar të vjedh!Kurse ti mbajte anë,dhe kush mbanë anë-me qëllim dhe për keq-trëmbet nga e vërteta dhe nga vetja!Edhe një gjë:meqë ike dhe të pranuan,edukoj fëmijët mirë...1-e para të mos kenë frikë 2 -dhe të mos gënjejnë.

  Përgjigju
 • Adri: 03/12/2019 14:46

  Rraca e poshter komuniste nuk vdes kollaj...i kane lene litaret varur por aty do varen vete...

  Përgjigju
 • Sekreti: 03/12/2019 14:17

  Kam pershtypjen, si lexues i mediave shqiptare, se veprimtaria e Tufes eshte e paqene. Hiq ca polemika mediatike, apo ndonje takim propagandistik te shitur per 'konference', nuk di te kene prodhuar ndonje gje te qenesishme, te vlefshme per sot e per neser. Pas tre dekadave demokraci ne ende nuk kemi ndonje memorial, as godine (muze) as korpus punimesh shkencore, kushtuar asaj periudhe. Kemi breza te tere te lindur e te rritur pa e njohur fare komunizmin, gjysme shekulli histori e shtetit dhe shoqerise shqiptare. Ky eshte deshtim i madh i te gjithe atyre, si personi ne fjale, qe jane marre gjithe keto dhjetevjecare me ket pune. Nuk me duket fare i besueshem versoni i percjelle nga artikulli se ky paska zbuluar kushedi se cfare sekretesh dhe po iken sepse e kercenojne ata qe ju druhen te 'vertetave'. Sipas meje po ja mbath se do ti kene mbaruar financimet dhe fale ndonje letre qe do ti kete derguar ndonje i mete, ka shansin e arte ti varet ne qafe welfare-it zviceran dhe te vazhdoje te jetoje me para publike pa u lodhur shume per pjesen e mbetur te jetes. U gabofsha!

  Përgjigju
 • Shqiptari: 03/12/2019 11:39

  Kot e kane qe kercenojne z. Tufa. E verteta do te dale ne shesh heret a vone. Dhe si do ti shpetojne kriminelat komunist dhe jo vetem shkaterrimit qe po vjen. Ju keni ne dore drejtesine njerezore por si shpetoni dot drejtesise hyjnore. Perendia eshte ne fron dhe ai do ta ndeshkoje te keqen ku ne Shqiperi ka mbushur kupen. Ju flisni per termete si fenomene natyre por jane shenja te Perendise per te reflektuar dhe per t'u penduar dhe per kerkuar shpetim tek ai ne emerin e Jezusit. A e kuptoni ju more se sa te pafajshem, klerike, atdhetare te shquar jane torturuar gjate komunizmit, sa krime te padrejta jane bere? Gjaku i tyre po therret. Le te perzene z.Tufa ne Zvicer, nje tjeter do te vije dhe e vertete do buçase ne çdo cep te Shqiperise. PENDOHUNI SA NUK ESHTE VONE!

  Përgjigju
  • Toni: 03/12/2019 15:45

   O gje e trashe! Komunizmi ka 30 vjet qe ka rene,ju ne nje brime I bini fyellit! Me pelqeu shume kjo fraza jote “sa krime te padrejta”!!! Nuk e dija qe paska edhe krime te drejta,apo mos e ke fjalen per krimet qe kane bere paraardhesit e tu,djathtisto-fashiste?

  • Xoni: 03/12/2019 15:25

   O lebo, o qelo !

  • adri: 03/12/2019 14:51

   Komunistat nuk njohin as zotin as familien..por vetem Partine..

  • Alex: 03/12/2019 12:58

   Hej Shqiptari. Ti qè ke shkruar koment me Emer Shqiptari. Nuk je shqiptar je shqip foles origjina jote eshte ne stepar e Arabise

 • Arsim Sejdiu: 03/12/2019 10:38

  Te azili e paska pasur qellimin. Turpi e mbulofte!

  Përgjigju
 • Bukuria: 03/12/2019 10:24

  Eh more I madhi poet I popullit Arben Duka,paska ikur " LILIPUTI" prandaj paska bere zhurme te madhe,ne fund te botes le te shkoje Agron Tufa prap nje zvarranik do te mbetet,si dhe ATA qe e mbeshtesin.

  Përgjigju
 • sula: 03/12/2019 09:54

  Shteti zviceran po strehon shqiptare qe nuk jane normal me ligjin.Ky i fundit shpik ll9j lloj bidatesh se i rrezikohey jeta.Nga kush ? Ik e mos u kthefsh ma se komunizmi ka vdek me koh ne Shqioeri.Mashtrus i historise shqiptare

  Përgjigju
 • adri: 03/12/2019 09:10

  Mafia komuniste nuk meposhtet kollaj....

  Përgjigju
 • Kujtim dhjar Cakrani: 03/12/2019 08:43

  Me avokatin hashashxhi që është denuar me burg ne Itali për trafik narkotikësh dhjarin kujtim Cakrani kjo histori behet sa e shpifur po dhe aq e pabesueshme.

  Përgjigju
 • Aktori: 03/12/2019 08:36

  Po ketij i duket vetja skenarist filmash. Ca paskan qen me saju!

  Përgjigju
 • Gezimi: 03/12/2019 08:28

  Iku ky ordineri qe i boni heronjte e popullit kriminela, ktij duhet me ja heq shtetesine presidenti, ky nuk o shqiptar

  Përgjigju
 • Cen: 03/12/2019 08:19

  Humbje e madhe po po po si do na vej halli tani ????!!!!!!!!

  Përgjigju
 • Tuftuf: 03/12/2019 08:14

  Nje bajge me pak, nje funderrine me teper ne Zvicer. Me gjithe respektin per te perndjekurit pxr ky eshte nje cop mediokri qe ka arritur ne jete gjera si viltime dhe ne emer te viktimave, ashtu sic ne komunizem dimnin femije e niper deshmoresh qe ishin si puna e ketij bajges.

  Përgjigju
 • rezi: 03/12/2019 07:33

  Një hale më pak brënda vëndit, modeli i gënjeshtarit dhe sajuesit, por një hale më shumë jashtë vëndit për kazanin që ja shkatërroi trupin e mëndjen popullit.

  Përgjigju
 • Roza: 03/12/2019 02:40

  Frikacak! S’je burre! Sajues skenaresh!

  Përgjigju
  • adri: 03/12/2019 09:12

   Msfia komuniste nuk meppshtet kollaj...

 • Beni: 03/12/2019 02:30

  Pse me duket sikur ky beri zhurme vetem per te fituar azil?????Denoncoi ne media se e kane kercenuar,po ne prokurori????

  Përgjigju
 • God: 03/12/2019 00:04

  Mire ka bere qe ka ikur ky fashist Nje mut me pak ne ate vend.

  Përgjigju
  • Ehhhh: 03/12/2019 08:26

   Hengri sa hengri qyl pa punuar nje dite, tani do veje prap me shprese mbase merr azil te haje prap qyl ate asistencen zvicerane

 • Dory: 03/12/2019 00:03

  Le te genjeje pak me mire...

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Përplasja për Ukrainën, e drejtoi si duhet Rama KS të OKB?×

Lajmi i fundit

S’pranonte ndarjen! Kërcënoi të dashurin dhe e sulmoi me bomba molotov, burg për 21-vjeçaren shqiptare në Greqi

S’pranonte ndarjen! Kërcënoi të dashurin dhe e sulmoi me bomba molotov, burg për 21-vjeçaren shqiptare në Greqi