Akademia e Shkencave vlerësime në 86-vjetorin e Kadaresë! Studiuesi francez: Autori u bën bisht parimeve të realizmit socialist

Ditëlindja e shkrimtarit Ismail Kadare është festuar në Akademinë e Shkencave me një konference shkencore me pjesëmarrjen e posaccme të studiuesit francez Jean-Paul Champseix, autor i veprës "Ismail Kadare: një disidencë letrare".

Kryetari i Akademisë Skënder Gjinushi tha se Ismail Kadare është shkrimtari më i rëndësishëm i pesë shekujve të historisë së letërsisë shqipe.

"Me një veprimtari krijuese prej afro shtatë dekadash, që shprehet në një korpus letrar prej mbi 50 romanesh e novelash dhe veprash dramatike, Ismail Kadare është bërë pjesë e vetëdijes qytetare dhe morale të popullit shqiptar, program njohjeje për të huajt të botës së tij, përurues i vlerave më të larta krijuese të vendit të tij", tha Gjinushi.

Jean-Paul Champseix kujtoi periudhën kur jetonte në Shqipëri dhe nisi kërkimin për elementët e veçantë të krijimtarisë së veprës së Ismail Kadaresë.

"Vepra e Kadaresë nuk e humbet lexuesin, sepse megjithëse unë jam munduar ta kontekstualizojë atë në periudhën e vet historike, vepra del nga kjo kornizë në sajë të cilësive të saj. Qysh tek veprat e tij të para “Gjenerali i ushtrisë së vdekur” dhe “Përbindëshi”, autori u bën bisht parimeve të realizmit socialist. E parë në kontekstin letrar dhe historik në të tashmen e regjimit të Hoxhës dhe egërsinë e tij totalitare, “Pallati i ëndrrave” ishte si një bombë për diktaturën", tha Jean-Paul Champseix.

Në kumtesën e tij Bashkim Shehu përkthyesi i veprës së Jean-Paul Champseix tha se diktatura ka vendin e vet dhe vepra e Kadaresë ka vendin e vet

“Si shpjegohet që një letërsi e tillë ka ekzistuar në një regjim totalitar stalinist. Shpjegimet janë të shumta. Një mund të jetë frika e Enver Hoxhës, ngaqë Kadare ishte i njohur në Francë, frika e Enver Hoxhës se duke dënuar Kadarenë do krijonte një Solzhenitsyn shqiptar dhe artistikisht më të fuqishëm se Solzhenitsyn. Veç asaj ka qenë edhe një dëshirë e Enver Hoxhës që ky shkrimtar i madh t’i skaliste monumentin, gjë që nuk ndodhi” -tha Bashkim Shehu.

Në veprimtarinë dedikuar Ismail Kadaresë referuan edhe akademik Matteo Mandalà, Ilia Lëngu,  Irena Rambi dhe Ilir Yzeiri.

/SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Vritet polici në Kosovë, a po reagojnë si duhet ndërkombëtarët ndaj Serbisë×

Lajmi i fundit

Përcillet për në banesën e fundit efektivi Afrim Bunajku, Osmani: Hero i çdo shqiptari

Përcillet për në banesën e fundit efektivi Afrim Bunajku, Osmani: Hero i çdo shqiptari