Akuzat nga opozita për pensionet/ Braçe: Super gënjeshtra! Borxhi s'ka rrezik, skema e shëndetshme

Zv/kryeministri Erjon Braçe

TIRANE-Zv/kryeministri Erjon Braçe ka reaguar duke i cilësuar gënjeshtra dhe mashtrime deklaratat e opozitarëve se shteti nuk ka para që të paguajë rrogat dhe pensionet. Kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi u shpreh se ekonomia shqiptare është në kolaps dhe mbi 600 mijë pensionistë nuk do të kenë mundësi të marrin pensionet, ndërsa Ylli Manjani tha se qeveria nuk ka paguar 100 mln euro te sigurimet shoqërore.

Në një postim të gjatë dhe shpjegues në faqen e tij në rrjetet sociale, Braçe thotë se detyrimi është 3.6 milionë euro dhe nuk e ka rrezikuar aspak skemën e pensioneve. "Skema e pensioneve, është e shëndetshme, dukshëm e përmirësuar në cdo tregues, përfshirë aftësinë paguese; Paguan cdo qindarkë të pensioneve për cilindo pensionist dhe në kohë" shkruan ai. Debati për cështjen e pensioneve lindi pas pagesave me vonesë të kontributeve shoqërore nga institucionet, më shumë nga sektori privat, por që nuk kanë cënuar pensionet.

Postimi i plotë i Erjon Braçes
Super genjeshtra:

Shteti si paguan 100 milion euro sigurimeve shoqerore,

Shteti ra!

E degjova tre dite me pare dhe

kam heshtur.

Besoja se autoret e genjeshtres do permbaheshin, do vetekorrigjoheshin.

Por dje,

genjeshtra u be edhe me konkrete duke shkuar deri ne raste te rreme te “pensionisteve te pa paguar”,

Paguar deri ne qindarken e fundit, natyrisht!

Ndaj, vendosa te sjelle fakte lehtesisht te verifikueshme,

kunder genjeshtres.

Genjeshtra:

Shteti i ka borxh institutit te sigurimeve shoqerore 100 milion euro!

E verteta;

Fakt:

1. Institucionet buxhetore,

deri ne daten 25. 10. 2019,

i kane 164. 377. 595 leke detyrime Institutit te Sigurimeve Shoqerore!

Pra,

Detyrimi i institucioneve buxhetore (shteterore) eshte:

1. 336. 403 euro.

Kurre nuk eshte 100 milion euro!

Bashke me gjoba dhe interesa ky detyrim arrin ne 445. 570. 492 leke,

3. 622. 524 EURO!

2. Institucionet jo buxhetore,

deri ne daten 25. 10. 2019,

i kane 284. 862. 360 leke detyrime Institutit te Sigurimeve Shoqerore.

Pra detyrimi i institucioneve

Jobuxhetore (publike) eshte:

2. 315. 954 EURO.

Bashke me gjoba dhe interesa ky

detyrim arrin ne 386. 323. 571 leke,

3. 140. 842 EURO.

Pra,

Detyrimi i institucioneve publike-identifikuar si “shteti”, eshte: 3. 652. 357 euro.

Bashke me gjoba e interesa detyrimi eshte:

6. 763. 366 EURO.

Jane 100 milion euro?

Kurre! shihini numrat!

Jane pak?

Asfare! Cdo qindarke detyrim ligjor duhet arketuar dhe “shteti” duhet te jete shembulli!

Tani,

a e ka rrezikuar detyrimi prej 3.6 milion euro skemen e pensioneve?

Asfare!

Skema e pensioneve,

eshte e shendetshme,

dukshem e permiresuar ne cdo tregues, perfshire aftesine paguese;

Paguan cdo qindarke te pensioneve per cilindo pensionist dhe ne kohe!

Te ardhurat ne skeme jane rritur me 21.9 miliarde leke ose 42.7% ne krahasim me vitin 2013-te!

Perfitimet e pensionisteve jane rritur me 29.7 miliarde leke ne krahasim me vitin 2013-te.

Numri i kontribuesve ne skeme eshte rritur me 228 mije ne krahasim me vitin 2013-te.

Koeficenti i varesise (kontribues/pensioniste pleqerie) eshte permiresuar nga 1.25 ne 1.53,

duke siguruar nje mbulim me te mire.

Deficiti i skemes se pensioneve eshte ulur me 0.35 pike ndaj GDP.

/G.M./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Konjak: 31/10/2019 21:27

    Zoteri Brace,si eshte e mundur te krenoheni se do te vazhdoni te paguani pensionet ,duke i injoruar - gojet e liga- se mundet qe te mos paguhen ne kohe ,pensionet .Po per cilat pensione jeni merakosur kaq shume more zoteri "pr ato pensione qe pensionisteve s;ju miaftojne as per 15 dite ,po si eshte e mundur te krenoheni ,kur per 7 vjete s-i keni ngritur as 1500 lek ne muaj / kur ne qeverisien e Zoteri Nano ,pas 7 viteve pensioni ishte ngritur 3500 lek ne muaj .Hallall e paci - more zoteri -pakujdesine ndaj pensionisteve dhe perqeshien qe ju beni ,sikur ju dhemb xhani per ta -Zoti ju kujtoft ,ti ndihmoni sado pak pensionistet -Faleminderit -

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Takimi i 7 mes dy qeverive Shqipëri-Kosovë dhe 16 marrëveshjet e nënshkruara i konsideroni:



×

Lajmi i fundit

John

U asfiksuan nga gazi në banesë një ditë më parë, gjenden dy persona të pajetë në Kavajë