Akuzohen për shpërdorim detyre, Gjykata lë në burg 5 efektivët e komisariatit të Maliqit dhe të Korçës! 2 janë pezulluar nga detyra

Foto ilustruese

Gjykata lë në burg 5 efektivë të rendit nga komisariati i Maliqit dhe i Koçës, të cilët janë arrestuar pasi akuzohen për shpërdorim detyre.

Në burg janë lënë efektivët e rendit: Marius Kapllanaj, Fillon Kazaferi, Ylli Damo, Ardian Shepllo, Adrian Cekici. 

Ndërsa për dy efektivët Orges Vojkollari dhe Fatjola Qose është lënë masa e pezullimit nga detyra pa afat.

Seanca u zhvillua ditën e sotme në orën 08:15 ku përfundoi vetëm pak minuta më parë. Të gjithë efektivët akuzohen për shpërdorim detyre, pasi kanë favorizuar biznese që prisnin pyjet në mënyrë të paligjshme.

Përgjimi i telefonave ka zgjatur mbi 1 muaj dhe ka nxjerrë 7 efektivët e përfshirë. Operacioni është zhvilluar nga Prokuroria e qytetit në bashkëpunim me Shërbimin për Çështjet e Brendshme dhe Ankesave (SHÇBA).

Sipas SHÇBA, dyshohet se policët kanë favorizuar subjekte të ndryshme në fushën e prerjes dhe transportimit të paligjshëm të lëndëve drusore në territorin e Maliqit, duke informuar këto subjekte mbi vendkontrollet e policisë, lëvizjen e shërbimeve dhe operacionet policore, me qëllim mosgoditjen e kësaj veprimtarie të paligjshme.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Çfarë mendoni se do të krijojë situata në PD me mbledhjen e dy Kuvendeve?×

Lajmi i fundit

John

Nesër KPA shqyrton fatin e Luan Dacit, ONM kërkon shkarkimin pas dënimit deri në Gjykatë të Lartë