Akuzohen se organizuan rebelimin dhe nxitën kolegët të braktisnin punën në Rinas, gjykata lë në burg 2 kontrollorë! Në arrest shtëpie Flora Ndreca

Është zhvilluar sot seanca ndaj tre kontrollorëve Flora Ndreca, dhe Muhin Mezini. Gjykata e Tiranës ka pranuar kërkesat e prokurorisë për 3 kontrollorët e trafikut ajror të akuzuar për shpërdorim detyre pasi nxitën bllokimin e fluturimeve në aeroportin e Rinasit. Flora Ndreca është lënë në arrest shtëpie ndërkohë që 2 të tjerët, Muhin Mezini dhe Armando Fezga janë lënë në burg.

Ndaj tyre prokuroria ka ngritur akuzën e shpërdorimit të detyrës kryer në bashkëpunim. Kërkesa u shqyrtua nga gjyqtari Arben Mica, ndërsa akuza u përfaqësua nga prokuroret Marjeta Zaimi dhe Lidina Riza.

3 ditë më parë rreth 60 kontrollorë bojkotuan punën dhe prokuroria ka si prova disa mesazhe që tregojnë se 3 të arrestuarit kanë ndikuar mbi kontrollorët  për plotësimin e formularëve të paaftësisë në punë. Në bisedat e kryera të tre të arrestuarve, rezulton se Muhin Mezini, me detyrë mbikëqyrës i kontrollorëve të trafikut ajror ka ushtruar ndikim mbi kontrollorët dhe bashkëpunëtorë të tij akuzohen Flora Ndreca dhe Armando Fezga.

Kujtojmë se mëngjesin e së mërkurës u bllokuan fluturimet në aeroportin e Rinasit, ndërkohë që dje pasdite rinisën fluturimet esenciale që përfshijnë fluturimet humanitare, diplomatike, ushtarake dhe shëndetësore. Pjesa më e madhe e kontrollorëve të trafikut ajror në AlbControl ndaluan punën me arsyetimin se për shkak të uljeve të pagës ata kanë pasur stres si pasojë e rënies së financave në familje dhe janë deklaruar paaftë për punë. 

1618043023_page.jpg

Flora Ndreca dhe Armando Fezga

 

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 12:10
Avokati i kontrollorëve ironi para gazetarëve: Sot është një ditë e mrekullueshme, u dënuan me burg puçistët e aeroportit

Avokati Rezart Kthupi në një komunikim për mediat ironizoi vendimin e drejtësisë duke theksoi se sot arritëm të provojmë që sistemi i drejtësisë është i drejtë dhe s u dënuan me burg puçistët e aeroportit.

‘Për ne sot është një ditë shumë e gëzuar, arritëm të provojmë se sistemi i drejtësisë shqiptare është eficent i drejtë dhe i papolitizuar. Sot dënuam më masën e sigurimit arrestuan me burg puçistët dhe pengmsrrësit e aeroportit të Rinasit, është një ditë e mrekullueshme.

Nuk është vepër penale, nuk ka shpërdorim detyre, 3 kontrollorë nuk mund të bllokojnë detyrën. Duhet të ishte në bllok e gjithë puna e kontrollorëve.  Nuk jam në gjendje t’iu kthej më tej përgjigje, nuk jam i stresuar, jam moralisht i dërmuar.”, u shpreh pas seancës avokati i kontrollorëve Rezart Kthupi.

Ora 10:17
Gjykata pranon kërkesat e prokurorisë për 3 kontrollorët, 1 në arrest shtëpie dhe 2 të tjerët në burg

1618038296_KullaekontrollitneRinas.jpg

Gjykata e Tiranës ka pranuar kërkesat e prokurorisë për 3 kontrollorët e trafikut ajror të akuzuar për shpërdorim detyre pasi nxitën bllokimin e fluturimeve në aeroportin e Rinasit.

Flora Ndreca është lënë në arrest shtëpie ndërkohë që 2 të tjerët, Muhin Mezini dhe Armando Fezga janë lënë në burg.

K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Anomas: 10/04/2021 17:21

  Kjo fytyre bajga te rrije ne burg...se te provoje si i la ata njerez neper aeroporte duke pritur e ju duk se po vepronte mire...te ishye ne ndonje shtet tjeter e merrte vesh mire kjo pucistja...morracake qe ju lepijne menderen hajduteve

  Përgjigju
 • Albcontroll: 10/04/2021 14:35

  Gabim policia qe i arrestuan shum gabim do ishte me mire policia te hapte zjarr ketyre rrugaceve dhe te shkonin ne boten tjeter..turp policia qe i lan te lir horrat..

  Përgjigju
 • Endri: 10/04/2021 14:13

  Keta nuk kane rrezikshmeri shoqerore, as rrezik ikje ose mundesi te prishin provat. Masa e sigurise arrest ne burg eshte e egazgjeruar per mendimin tim

  Përgjigju
  • ashtu: 10/04/2021 15:11

   thua ti! po cthone keta te qeverise qe ju erdhi ne dore ky rast ... te tregojne ato dhembet qe ju kane ngelur akoma

  • Pjeter: 10/04/2021 14:58

   Kane shume madje,hetimet vazhdojne dhe nuk mund ta parashikoje askush se sa komprometohen hetimet me ata jashte.Provat ne fjale jane aktualisht ato qe keta akuzohen aktualisht si organizatore,dhe kercenues te kolegeve qe ishin kunder veorimeve te tyre,por nuk mund te hiqet mundesia per prova te tjera,qe te jete edhe dikush tjeter me prapavije tjeter,kunder interesave kombetsre.Ngarja ishte e rende,dhe hetimet vaxhdojne, gje qe justifikon plotedisht izolimin e tyre ne burg.

 • robi: 10/04/2021 13:10

  Rraseni ne burg dhe kete surratnallonen , simotren e Elona Gurit sharebajges se Durresit. Kjo e paska te shkruar ne balle qe eshte militante e Nafije fallxhores se leshitlikes.

  Përgjigju
  • tosi: 11/04/2021 07:36

   E shikoni fytyren e kesaj monstres , sharebajges se Jales as mashkull as femer, e ka te shkruar ne balle . Kjo eshte fytyra e leshelise se Nafije dybekut turikalit. Shikoni sa i ngjan Drandes se Mirdites ne Durres Elona gurit surratnallones. Hekrat funderrines qe paralizoi shtetin per 48 ore.

 • Ina: 10/04/2021 11:45

  Guxim shume i madh te bllokosh teafikun ajror!Ndoshta e filluan pa ditur ku do dilnin por keta jane armiq te kombit!

  Përgjigju
 • XXX: 10/04/2021 11:20

  He mër legena. Kruajeni bythen me shtetin, beni kersheri prap. Bllokoni e mermi me qaf njerez hallexhinj prap. Aty tju len o klysha kurvash, ne butg.

  Përgjigju
 • Albino: 10/04/2021 11:17

  Turp per gjykaten qe ka dhene kete vendim. Gjykata nen urdhrat e qeverise. Mjere ky vend

  Përgjigju
  • Askushi: 10/04/2021 18:57

   Sot ke ngrene byrek apo sufllaqe???

 • FATMIRI: 10/04/2021 10:44

  PO KETE KURVEN PSE E NXOREN

  Përgjigju
  • Qejfliu: 10/04/2021 17:20

   Qe te shfryjme k.. ne o Fatmir !

  • Pyka: 10/04/2021 12:55

   Kishte menstruacionet dhe behej qelia pis.Po nuk jane gjykata keto or mik.

 • Ergys: 10/04/2021 10:38

  Ket Ndrecen e majne me hater se eshte femer.Para ligjit duhet te jene te gjithe te barabart.

  Përgjigju
 • Vibrator: 10/04/2021 09:16

  Jepini një Vibrator të madh këtyre që mos të stresohen më, sidomos kësaj NDRECËS i jepni një me gunga..

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Si e organizoi Shqipëria finalen e Conference League?×

Lajmi i fundit

John

Ka ndodhur vërtet, skiatorja italiane Lara Colturi do të garojë me flamurin shqiptar! Nëna e saj, ish-kampione olimpike, trajnerja e Shqipërisë