Alarm në të gjithë Ukrainën për sulm ajror nga Bjellorusia

Alarm në të gjithë Ukrainën për sulm ajror nga Bjellorusia

1668283468_Screenshot11.jpg

Alarm për sulm ajror u shpall në të gjithë Ukrainën mëngjesin e sotëm pas raportimeve për një fluturim MiG-31K nga territori bjellorus, i cili mund të mbajë raketa hipersonike Kinzhal. Ai u ngrit nga fusha ajrore Machulishi në Bjellorusi, ndërsa një avion luftarak u ngrit nga baza ajrore Baranovichi pak më herët, raporton agjencia e lajmeve UNIAN.

Qytetarëve iu kërkua që të shkojnë menjëherë në strehimore dhe të qëndrojnë të sigurt deri në përfundimin e alarmit.

Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov ka deklaruar se SHBA dhe NATO duan të dominojnë zonën e Azi-Paqësorit. Duke folur para gazetarëve në në samitin e ASEAN të mbajtur në Phnom Penh, ai tha se SHBA dhe NATO po e militarizojnë këtë zonë me qëllim frenimin e interesave të Kinës dhe Rusisë.

Situata humanitare në Kherson është e rëndë, mungon uji, ilaçet dhe buka, sepse furrat nuk mund të përdoren pa energji elektrike. Alarmi u dha nga kryebashkiaku i Roman Holovnia, i cili theksoi se ushtria ruse shkatërroi të gjitha infrastrukturat para se të tërhiqej nga qyteti.


Lajmi kryesor:

Lufta/ Putin zotohet për të forcuar lidhjet me Iranin! Zelensky: Janë zbuluar më shumë se 400 krime të rusëve në Kherson


S.S/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se duhet të ngrihet komisioni hetimor për çështjen McGonigal?×

Lajmi i fundit

Papa Françesku: Jam i gatshëm të takohem me Putin dhe Zelensky-n për të arritur një marrëveshje paqeje

Papa Françesku: Jam i gatshëm të takohem me Putin dhe Zelensky-n për të arritur një marrëveshje paqeje