Alfred Balla iku, KLP mblidhet nesër për të zgjedhur kryetarin

Alfred Balla iku, KLP mblidhet nesër për të zgjedhur kryetarin

Këshilli i Lartë i Prokurorisë thirri nesër mbledhjen për të zgjedhur kreun e ri pas mbarimit të mandatit të Alfred Ballës.

Mbledhja është parashukuar të mbahet në orën 09:30 në sallën e mbledhjeve të Këshillit, në prezencë të Anëtarëve të Këshillit të Lartë të Prokurorisë, si dhe të ftuar përfaqësues nga Ministria e Drejtësisë, Prokurori i Përgjithshëm dhe Programet EU4JUSTICE dhe OPDAT.

Më 27 maj KLP konstatoi përfundimin e mandatit Alfred Ballës, i përjashtuar nga vettingu për 15 vite. Vendimi u mor me 9 vota pro dhe kundër vetëm të anëtares Nurihan Seitaj. Mbledhja e KLP-së u shoqërua me debate të forta.

Më 21 maj, KPA vendosi përjashtimin e tij me 15 vite nga sistemi i drejtësisë, duke rrëzuar një vendim të shkallës së parë, KPK, që e mbylli procesin e tij pa një vendim. Sipas vendimit të KPA, Balla s'ka të drejtë për t'u emëruar gjyqtar ose prokuror i çdo niveli, anëtar i Këshillit të Lartë Gjyqësor ose i Këshillit të Lartë të Prokurorisë, Inspektor i Lartë i Drejtësisë ose Prokuror i Përgjithshëm, për një periudhë 15-vjeçare.

  S.G/Shqiptarja.com
  Komento

  KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

   Joe Biden tërhiqet nga gara presidenciale në SHBA, si e vlerësoni?  ×

  Lajmi i fundit

  Fier/ Ndezën zjarre për djegien e mbeturinave, procedohen 2 piroman

  Fier/ Ndezën zjarre për djegien e mbeturinave, procedohen 2 piroman