POP 5

Lajmet më të lexuara të 5 minutave të fundit

Alibeaj: Sistemi gjyqësor është i kapur, mungon elementi bazë i demokracisë

Në një deklaratë për mediat, deputeti i PD-së, Enkelejd Alibeaj është shprehur se në situata ku ndodhet gjyqësori kërkon një zgjidhje të shpejtë pasi qytetarët janë në mungesë të drejtësisë.

Sipas Alibeajt, një situatë e tillë vjen për shkak të kapjes së sistemit të drejtësisë

Momentalisht jemi pa Gjykatë Kushtetuese, pa SPAK dhe pa BKH. Jemi pa mundësi të kontrollojmë pushtetin prej pushtetit gjyqësor. Por më e rëndësishmja është se jemi në mungesë të dhënies së drejtësisë për qytetarët. Mungon elementi bazë i ndarjes së tre pushteteve. Sistemi gjyqësor nuk ekziston më për shkak të Vettingut. Është situatë, e cila kërkon zgjedhje. Ajo që po ndodh me reformën nuk është thjesht kapje politike. Ajo që diskutuam ne është gjetja e zgjidhjeve. Se cilat janë këto zgjidhje, ne kemi prezantuar një platformë prej 7 pikash, që e përcaktojnë fare qartë çlirimin politik të sistemit të gjyqësorit. Kjo ishte mbledhja e parë që bëri rezymenë. Një republikë që nuk është më republikë. Kjo republikë nuk ka më një sistem demokracie. Momenti i dytë do të përcaktojnë mjetet.

Enkelejd Alibeaj, deputet i PD-së

ke.mu./b.ha.
Komento

Komente

  • redi: 11/09/2018 16:18

    Juristi PD e quan sistemin e drejtesise te kapur , se nuk e kontrollojne dot me ,dhe eshte nen monitorim nga nderkometaret . Duro dhe pak, dhe ky sistem drejtesie do ju ndihmoj, te coni deri ne fund dhe nismen tuaj per veting ne politik . Do ta bej ky sistem ,qe do ju nxjerri hajdutlleqet dhe parate e grabitura popullit shqiptar

    Përgjigju