AMF asiston rregullatorin ukrainas për përafrimin ligjor me kuadrin e BE, Mete: Keni mbështetjen tonë

AMF asiston rregullatorin ukrainas për përafrimin ligjor me kuadrin e BE, Mete: Keni mbështetjen tonë

Autoriteti i Mbikëqyrjes Financiare

Autoriteti i Mbikëqyrjes Financiare do të asistojë Komisionin e Letrave me Vlerë të Ukrainës në procesin e përafrimit të kuadrit ligjor me legjislacionin dhe direktivat e Bashkimit Evropian. Shqipëria hapi së fundmi negociatat e anëtarësimit dhe është në një fazë më të avancuar, ndërsa Ukrainës iu dha disa javë më parë statusi i vendit kandidat.

Me ndërmjetësimin e Bankës Botërore, e cila ka asistuar Shqipërinë në procesin e hartimit të kuadrit të ri ligjor për tregjet nën mbikëqyrjen e Autoritetit, këtë herë AMF do të japë eksperiencën e fituar deri tani për rregullatorin ukrainas. Drejtori i Përgjithshëm i AMF, Ervin Mete në një takim online të zhvilluar me kreun e rregullatorit ukrainas të tregut të titujve, shprehu gatishmërinë për të ofruar gjithë asistencën e nevojshme.

“Keni gjithë mbështetjen tonë në këtë proces. Ne kemi bërë një rrugëtim domethënës në këtë drejtim. Kemi patur dy asistenca, me nga 2 vite secila, nga Banka Botërore, që na kanë ndihmuar të avancojmë sa i përket përafrimit të kuadrit ligjor me legjislacionin e BE-së. Në vitin 2020 u miratuan ligjet e reja për tregjet e kapitalit dhe sipërmarrjet e investimeve kolektive, ndërsa aktualisht po finalizojmë ligjin e ri për fondet private të pensioneve.”  - tha Ervin Mete, Drejtor i AMF

Nga ana e tij, kryetari i autoritetit mbikëqyrës ukrainas, Ruslan Magomedov e falenderoi AMF-në për frymën e bashkëpunimit dhe gadishmërinë e treguar.

 “Ju falenderojmë për gatishmërinë dhe mbështetjen. Besojmë se eksperienca e fituar nga ana juaj në këtë proces do të na ndihmojë të ecim më shpejt në rrugën që kemi për të bërë, me përafrimin legjislativ, sa i përket fushës tonë.”- tha Ruslan Magomedov, Kryetar, Komisioni i Letrave me Vlerë, Ukrainë

Ukraina vijon të përballet me pasojat e rënda të agresionit rus, që ka shkaktuar humbje të mëdha të jetëve njerëzore, por edhe probleme të tjera të shumta, shoqëruar me efekte në ekonomi dhe tregjet financiare, pasoja të cilat janë ndjerë në të gjithë Botën.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Riorganizimi i PD, kur duhet të mbahen zgjedhjet per kryetarin e ri?×

Lajmi i fundit

Siguria e turistëve, bllokohen 5 varka artizanale dhe 1 traget në liqenin e Komanit! Në hetim pronari i tragetit

Siguria e turistëve, bllokohen 5 varka artizanale dhe 1 traget në liqenin e Komanit! Në hetim pronari i tragetit