Analiza në rrjetet sociale, Edi Rama në krye të listës së liderëve botërorë më të ndjekur në Facebook

Analiza në rrjetet sociale, Edi Rama në krye të listës së liderëve botërorë më të ndjekur në Facebook

Kryeministri Edi Rama

Nëse do të kishte një rrugë në të cilën kryeministrin Edi Rama zor se do ta shihnim të defaktorizuar është ajo e ndikimit që ai ka në rrjetet sociale. Një pikë e fortë e tij e ndërtuar me kalimin e viteve, (por edhe e lindur deri diku) për të prodhuar debat dhe për të qenë po aq aktiv në atë që sot quhet audienca në rrjetet sociale.  

Kryeministri Edi Rama rezulton sot të jetë lideri më aktiv në botë në rrjetin social Facebook, bazuar në numrin e popullsisë që përfaqëson secili lider i përfshirë në renditje. Analiza është bërë nga “Terra Data Analytics”, një kompani e analizimit të të dhënave digjitale dhe e marketingut digjital.

Metoda e përdorur nga Blerim Gjeladini drejtues i kësaj kompanie është bazuar në tre elemente: 1) Numri total i ndjekësve të faqes; 2)Totali i reagimeve në çdo postim dhe 3) Numri total i popullsisë “Terra data marketing” ka publikuar një tabele ku kryeministri Edi Rama renditet i pari i rankuar bazuar në elementet e mësipërm (totalin e ndjekësve, totalin e reagimeve në postime dhe numrin e popullsisë).

I dyti pas tij renditet ish-kryeministri italian për tre vjet Giuseppe Conte, Benjamin Netanyahu i treti, Recep Erdogan i katërti.

Në 10-shen e liderëve më të rankuar renditet edhe kryeministri i Kosovës, Albin Kurti.  Në tabelën e dyte të publikuar (ngjitur të parës) nga “Terra Data” është bërë renditja e totalit të ndjekësve dhe numrit të popullsisë.  

Edi Rama rezulton sërish i pari. Në të dyja matjet, Edi Rama, Giuseppe Conte dhe Benjamin Netanyahu janë në krye të listës së liderëve botërorë më të ndjekur në Facebook. Sipas analizës së Terra marketing, çdo qytetar mbi 18 vjeç ka reaguar direkt ose indirekt të paktën 7 herë në vit në postimet e Edi Ramës./Si

Renditja e liderëve Botëror sipas ndjekësve në Facebook

B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Juli: 29/11/2021 22:20

    Na merzitet me keto lajme. U bene me keq se kur qeveriste Berisha. Kaq ndjejes kaq klikime. Turp per zotin. Nje indikator i tille ne fakt eshte nje lajm i keq pasi tregon qe ne vend te merret me pune, kryeministeri e shperdoron kohen ne celular. Me keq se femijet.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Lidhjet ruse të Monika Kryemadhit, a duhet që drejtësia të nisë hetimet?×

Lajmi i fundit

Për herë të pestë në dy vite, Bullgaria mban sot zgjedhjet parlamentare! Pritet pjesëmarrje shumë e ulët

Për herë të pestë në dy vite, Bullgaria mban sot zgjedhjet parlamentare! Pritet pjesëmarrje shumë e ulët