Angli/ Klubet e Premier League do votojnë për heqjen e VAR nga sezoni i ardhshëm

Angli/ Klubet e Premier League do votojnë për heqjen e VAR nga sezoni i ardhshëm

VAR, foto ilustruese

Klubet e Premier League në Angli do të mbajnë një votim në mbledhjen e tyre të përgjithshme vjetore muajin e ardhshëm mbi një propozim për të hequr sistemin e video asistent referee (VAR) nga fillimi i sezonit të ardhshëm. Do të duhen 2/3 e votave ose 14/20 që propozimi të kalonte.

VAR është përdorur në ligën angleze që nga viti 2019, duke ndihmuar në përmirësimin e vendimmarrjes, por edhe duke gjeneruar polemika të vazhdueshme.

Sezoni 2023-24 ka shfaqur shumë incidente të diskutueshme, të cilat kanë rritur kritikat ndaj VAR-it dhe kanë bërë që disa ekipe dhe tifozë të vënë në dyshim integritetin e garës.

Një rezolutë është dorëzuar zyrtarisht në Premier League nga Wolverhampton Wanderers që bën thirrje që VAR të hiqet këtë verë dhe kjo do të shkaktojë një votim kur përfaqësuesit e 20 klubeve të mblidhen për mbledhjen e tyre vjetore, në Harrogate më 6 qershor.

Një deklaratë e Wolves tha se lëvizja erdhi “pas shqyrtimit të kujdesshëm dhe me respektin më të madh për Premier League, (trupin e arbitrave) dhe konkurrentët në garë.

“Nuk ka asnjë faj për t'u hedhur, ne të gjithë po kërkojmë vetëm rezultatin më të mirë të mundshëm për futbollin dhe të gjithë palët e interesuara kanë punuar shumë për të bërë një sukses futjen e teknologjisë shtesë.

Megjithatë, pas pesë sezonesh VAR në Premier League, është koha për një debat konstruktiv dhe kritik për të ardhmen e saj. Qëndrimi ynë është se çmimi që po paguajmë për një rritje të vogël të saktësisë është në kundërshtim me frymën e lojës sonë dhe si rezultat ne duhet ta heqim atë nga sezoni 2024/25 e tutje”, thotë Wolves.

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A jeni dakord që personat e së njëjtës gjini të martohen ligjërisht?×

Lajmi i fundit

Aktori Mehmi Malkaj në protestën para bashkisë Tiranë: Mbushni xhepat me gurë, kjo qeveri po na shkel

Aktori Mehmi Malkaj në protestën para bashkisë Tiranë: Mbushni xhepat me gurë, kjo qeveri po na shkel