Anija kozmike Orion e NASA-s i afrohet Hënës, ndan pamje mahnitëse të sipërfaqes hënore

Anija kozmike Orion e NASA-s i afrohet Hënës, ndan pamje mahnitëse të sipërfaqes hënore

Kapsula Orion i afrohet Hënës

Kapsula Orion e NASA-s ka arritur në afërsi të Hënës, një arritje monumentale në misionin e krijuar për të testuar aftësinë e agjencisë amerikane të hapësirës për të kthyer një ditë astronautët në Hënë. Anija u rrotullua rreth anës së pasme të hënës dhe kaloi rreth 80 milje, një distancë mjaft e afërt drejt orbitës hënore. 

Ndërsa Orion filloi afrimin e tij më të afërt me Hënën, NASA ndau edhe një herë pamje të drejtpërdrejta të Hënës dhe Tokës siç shihen nga anija kozmike. Imazhet janë siguruar nga kamerat në grupet diellore të Orionit dhe kamerat në bord dërguan një foto të Tokës, një pikë blu e rrethuar nga errësira.

E gjithë kjo është pjesë e programit Artemis të NASA-s, i cili synon të krijojë përfundimisht një post hënor që mund të presë përgjithmonë astronautët për herë të parë në histori, me shpresën që një ditë të hapë një rrugë për në Mars. 

Kontrollorët e fluturimit në Hjuston u përballën me një ndërprerje gjysmë ore të komunikimit, dhe nuk e dinin nëse një fikje kritike e motorit shkoi mirë derisa kapsula doli nga prapa hënës, më shumë se 232,000 milje nga Toka. Gjatë afrimit, kapsula ndezi motorin e saj kryesor, gjë që e vendosi atë në rrugën e hyrjes në orbitën hënore në katër ditë

Misioni Artemis I nisi të mërkurën e kaluar në mëngjes. Nëse gjithçka vazhdon të shkojë mirë, një tjetër ndezje e motorit do ta vendosë kapsulën në atë orbitën hënore të premten deri në fundjavën e ardhshme, do të thyejë rekordin e distancës së NASA-s për një anije kozmike të projektuar për astronautë.

Kapsula do të kalojë afërsisht një javë në orbitë hënore, përpara se të niset për në shtëpi, me një ulje në Paqësor, të planifikuar më 11 dhjetor.

Toka nga hapësira

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria skualifikohet nga Euro 2024, a ju pëlqeu loja e Kombëtares×

Lajmi i fundit

Euro 2024/ Ish-trajneri i kombëtares Gianni De Biassi: Shqipëria doli me kokën lart, Sylvinho ka bërë punë të mirë

Euro 2024/ Ish-trajneri i kombëtares Gianni De Biassi: Shqipëria doli me kokën lart, Sylvinho ka bërë punë të mirë