Ankara, nis takimi mes Erdoganit dhe liderit të Hamasit, Haniyeh

Ankara, nis takimi mes Erdoganit dhe liderit të Hamasit, Haniyeh

Në kryeqytetin turk Ankara ka nisur para pak minutash takimi kokë më kokë mes presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan dhe liderit politik të organizatës palestineze Hamas, Ismail Haniyeh.

Në axhendën e takimit  para së gjithash do të diskutohet ndihma humanitare për popullsinë civile të Gazës.

Ndërsa në vazhdim do të flitet veçanërisht për rifillimin e negociatave për armëpushim dhe përpjekja për të shmangur një përshkallëzim midis Izraelit dhe Iranit.

Presidenti turk, vendi i të cilit është pjesë e NATO-s, e konsideron Hamasin një lëvizje çlirimtare dhe ka një kanal të hapur dialogu si me liderët palestinezë ashtu edhe me qeverinë iraniane, e cila mbështet Hamasin.


Lajmi kryesor:

Irak, bombardohet baza ushtarake pro-Iran! Erdogan takohet me liderin e Hamasit në Turqi, Izraeli: Turp


Xh.K/SI.E./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A po jep rezultate lufta e SPAK ndaj grupeve kriminale?×

Lajmi i fundit

1 milion dollarë, shitet peceta e përdorur nga Barcelona për të nënshkruar me Lionel Messin

1 milion dollarë, shitet peceta e përdorur nga Barcelona për të nënshkruar me Lionel Messin