I dënuar për shpërdorim detyre, Apeli lë në fuqi vendimin për ish-kryebashkiakun e Hasit

Adem Lala, ish-kryebashkiak i Hasit

Gjykata e Posaçme e Apelit ka lënë në fuqi dënimin me 1 vit e 4 muaj burg për ish-kryebashkiakun e Hasit, Adem Lala, pasi u fajësua për akuzën e shpërdorimit të detyrës.

Megjithëse u dënua me 1 vit e 4 muaj burg, Lala nuk shkoi asnjë ditë në qeli, pasi në vendimin e lënë edhe sot në fuqi, dënimi i tij me burg është konvertuar në shërbim prove si dhe për 5 vite të mos ushtroj funksione publike.

Adem Lala u vu në hetim nga SPAK pasi sipas prokurorëve, ai u përfshi në aferën e privatzimit në mënyrë të padrejtë të një aseti publik në bashkinë Has, kohë në të cilën ishte kryetar.

Kujtojmë se Adem Lala mori mandatin e bashkisë Has në 2015.

M.Q./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Frika nga varianti Delta, a është momenti i vaksinimit me detyrim për kategori të caktuara të popullatës ?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

U godit nga mbrapa, dalin pamjet nga makina e shkatërruar krejtësisht në Durrës ku humbi jetën pasagjerja