Arkitekura, historia dhe inovacioni magjepsës i Afrikës

Ndërsa piramidat e Egjiptit njihen në të gjithë botën, shumica e arkitekturës së Afrikës mbetet e panjohur - diçka që arkitektët Adil Dalbai dhe Livingstone Mukasa shpresojnë të ndryshojnë.

Ata janë pjesë e ekipit që kohët e fundit ka botuar Udhërrëfyesin Arkitektural me shtatë vëllime Afrika Sub-Sahariane. Studimi i tyre i thelluar përfshin ndërtesa nga epokat e hershme, periudha koloniale - si stacioni hekurudhor i rinovuar kohët e fundit (lart) i ndërtuar në kryeqytetin e Senegalit, Dakar, në vitin 1910 - deri te kryeveprat më moderne.

Këto janë 12 nga hyrjet më inovative, historike dhe ikonike:

 Varret Kasubi, Uganda - 1882

Duke mbuluar hektarë tokë bujqësore në kryeqytetin e Ugandës, Kampala, Kompleksi Mbretëror në Kasubi është vendi i varrimit të monarkëve të Mbretërisë Buganda. Ëasshtë ndërtuar kryesisht nga druri dhe materiale të tjera organike. Pjesa e brendshme është projektuar për të përsëritur një pyll të shenjtë dhe është e mbuluar me 52 unaza rrethore për të përfaqësuar secilën nga 52 klanet Buganda

Mukasa, i lindur në Ugandë, vizitoi varret për herë të parë kur ishte 10 vjeç. "Ishte mahnitëse," tha ai për BBC. "Jo vetëm shkalla e saj, por e gjithë madhështia e ndërtesës.

"E ndërtuar në fund të shekullit të 19-të para krijimit të materialeve moderne, duke përdorur metoda tradicionale shekullore. Ndjeva se ndërtesa kishte një prani. Kur ishe brenda saj, ndjeje një atomsferë dominuese."

Tregu Lideta, Etiopi – 2017

Një hyrje bashkëkohore, kjo qendër tregtare u ndërtua në kryeqytetin e Etiopisë, Addis Ababa, me beton të lehtë

Dizajni i konsideruar përfshin një fasadë të shpuar që kontrollon rrjedhën e dritës natyrore dhe ajrosjen brenda.

Për më tepër, modeli i prerë që dekoron guaskën e bardhë të shkëlqyer të ndërtesës imiton një pëlhurë tradicionale etiopiane.

Kompleksi Hikma, Niger – 2018

Studioja e arkitekturës Atelier Masōmī, themeluesja Nigerien, Mariam Kamara, restauroi një ish -xhami Hausa që kishte rënë në shkatërrim, duke shtuar një hapësirë ​​dhe bibliotekë për komunitetin.

Tullat me tokë të ngjeshur përbëjnë pjesën më të madhe të ndërtesës me materiale kryesisht të buruara nga 5 km (tre milje) nga vendi në fshatin Dandaji.

Për Dalbai, projekti është veçanërisht mbresëlënës për përzierjen e tij të përsosur të së vjetrës dhe të resë.

"Është e qartë se një ndërtesë bashkëkohore është e rrënjosur thellë në traditën nigeriane," tha arkitekti gjerman. "Jo vetëm në aspektin kulturor, por edhe teknik sepse mbështetet në teknikat dhe materialet e vjetra tradicionale të ndërtimit."

 

Qendra e Vizitorëve Maropeng, Afrika e Jugut – 2006

I njohur si Djepi i Trashëgimisë Botërore të Njerëzimit, Maropeng është një qendër e vizitorëve të artit, e krijuar për të ndihmuar njerëzit të mësojnë rreth zhvillimit të hershëm të njerëzve modernë.

Kjo strukturë mbrëslënëse është projektuar nga firmat e Afrikës së Jugut GAPP Architects dhe MMA Studio.

Vetë ndërtesa i ngjan një ‘tumë’ varrimi që ngrihet nga toka në një model që duket vërtet i integruar me natyrën.

Piramidat e Meroë, Sudan - 3,000 para Krishtit

Ndërtesa më e vjetër në zonë,  këto piramida të hapura, të cilat datojnë në 3.000 para Krishtit, të vendosura rreth 200 km nga kryeqyteti i Sudanit, Khartoum, në Meroë në Luginën e Nilit.

Ky sit i Trashëgimisë Botërore të UNESCO ishte dikur kryeqyteti i perandorisë së lashtë Kushite dhe gërmimet zbuluan mbetjet e pallateve, tempujve dhe banjave mbretërore.

Piramidat e këtij vendi të varrimit janë ndërtuar me blloqe gurësh ranor, ndërsa relievet e përpunuar janë gdhendur brenda tyre.

Shtëpitë Basotho, Lesoto

Në Lesoto, "litema" është një dekorim mural që përfshin gdhendje, mozaik dhe elemente relievi në fasadat e shtëpive. E ndërtuar me tulla dhe suva, kjo shtëpi është pikturuar me ngjyrat tradicionale të okër të kuq për të simbolizuar gjakun e pjellorisë dhe sakrificës, e bardhë për të përfaqësuar pastërtinë dhe paqen, dhe e zeza për të referuar paraardhësit dhe premtimin e shiut të simbolizuar nga "shi i errët" retë ".

"Shtëpitë Basotho kanë qenë gjithmonë me interes për mua në mënyrën se si dallohen në peizazh - përdorimi i ngjyrave dhe përdorimi i formave gjeometrike," thotë Mukasa.

"Gjithmonë më dukej interesante që njerëzit do të përdornin atë që ishte rreth tyre për të kthyer një strukturë rudimentare në një vepër arti."

 

Biblioteka Kenneth Dike, Nigeri - 1954

Kjo bibliotekë shpesh citohet si një nga veprat kryesore të asaj që njihet si "modernizëm tropikal".

Ajo u ndërtua gjatë një periudhe kur kremrat mbrojtës të diellit ishin rritur në popullaritet, duke marrë frymëzim nga përdorimi i arkitektit Franko-zviceran Le Corbusier të "brise-soleil"-një tipar arkitektonik i një ndërtese që zvogëlon nxehtësinë brenda një ndërtese duke devijuar rrezet e diellit.

Ndërtesa u projektua nga Maxëell Fry dhe Jane Dreë, të cilët ishin pionierë të Lëvizjes Moderne në Angli. Biblioteka është pjesë e kampusit të Universitetit të Ibadanit - e themeluar nga autoritetet koloniale britanike në 1948 - dhe u bë një model me ndikim për arkitekturën e përgjegjshme ndaj klimës në nën -rajon.

Xhamia e Madhe e Djenné, Mali - Shekulli XIII

Monument i Islamit, Xhamia e Madhe është struktura më e madhe e ndërtuar në tokë në botë. Xhamia është një simbol i qytetit të Djenné, i cili lulëzoi si një qendër tregtare midis 800 dhe 1250.

Muret e lëmuara të gdhendura të ndërtesës janë ndërtuar me tulla të pjekura nga dielli, llaç me rërë dhe tokë dhe një shtresë suvaje.

Çdo vit, banorët e qytetit ri-suvatojnë komunitetin e xhamisë gjatë një ngjarje një-ditore të njohur si Crépissage de la Grand Mosquée (Suvatimi i Xhamisë së Madhe).

Pallati i Perandorit Fasilides, Etiopi - fillimi i shekullit të 17 -të

Ky pallat ndodhet në qytetin verior të Gondarit të Etiopisë, brenda një kompleksi të fortifikuar të njohur si "Fasil Ghebbi" (Rrethimi Mbretëror).

Vendi përfshin rreth 20 pallate, ndërtesa mbretërore, kisha të dekoruara me përpikëri, manastire dhe ndërtesa unike.

Dizajni i këtyre ndërtesave u ndikua nga stili barok i sjellë në Gondar nga misionarët jezuit.

 Kapela Dominikane, Nigeri -1973

Artisti Demas Nëoko ndërthur elementet skulpturore dhe modernitetin me një stil arkitekture popullore nigeriane në këtë kishëz të imagjinuar Dominikane në Ibadan.

Struktura përfshin karakteristika të tilla si kolona prej druri të gdhendura dhe punime metalike të përpunuara në balustrat dhe portat.

Mukasa thotë se shënoi një shkëputje radikale nga lëvizja moderniste që e kishte çimentuar veten në kontinentin Afrikan në një mjet shprehjeje që ishte "i lindur në vend dhe i prejardhur nga kultura vendase".

 Xhamia e Madhe, Benin - 1912-1935

Kjo xhami në kryeqytetin e Beninit, Port-Novo, është një shembull i mrekullueshëm i arkitekturës afro-braziliane e ndërtuar në stilin e kishave të shekullit të 17-të dhe 18-të në shtetin verilindor brazilian të Bahia. Paleta e ngjyrave të verdhë të ndritshme, kafe, jeshile dhe blu të kujton arkitekturën historike të Bahia -s.

Përgjatë bregut të Afrikës Perëndimore, është një nga shumë xhami afro-braziliane të ndërtuara në fillim të shekullit të 20-të nga kthimi i pasardhësve të skllevërve të liruar.

"Ajo tregon shumë shtresa që janë specifike për trashëgiminë arkitekturore të Afrikës Perëndimore - lidhjet ndërkontinentale midis Evropës, Amerikës së Jugut dhe bregdetit të Afrikës Perëndimore në gjirin e Beninit në një kohë kur kishte shumë shkëmbime," thotë Dalbai.

Qendra e Interpretimit Mapungubëe, Afrika e Jugut - 2009

E vendosur në një peizazh shkëmbor brenda Parkut Kombëtar Mapungubëe, kjo qendër fitoi arkitektin e Afrikës së Jugut Peter Rich çmimin Ndërtesa Botërore e Vitit 2009 në Festivalin Botëror të Arkitekturës.

Dizajni i famshëm është ndërtuar me "një teknikë harkimi të harruar prej kohësh që muratorët nga Afrika e Veriut e çuan në Katalonjë, dhe e cila u përdor nga arkitektë të tillë si Antoni Gaudi", sipas Rich.

Tullat e baltës u formuan duke përdorur tokë nga vendi i ndërtimit dhe vetëm 5% të çimentos shtesë për të krijuar një përzierje argjile./BBC

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Presidenti i ri duhet të jetë i PS apo i opozitës?×

Lajmi i fundit

John

E diela sjell garat e notit, vrapit dhe çiklizmit, Veliaj: Një vit historik për Tiranën, të gjitha këto të mira vijnë prej investimeve