Arkivi Qëndror Shtetëror i Filmit finalizon projektin e dy filmave të fondit Anagnosti

Arkivi Qëndror Shtetëror i Filmit ka finalizuar së fundmi projektin e restaurimit të dy filmave nga fondi Anagnosti.
Filmit artistik "Përrallë nga e kaluara"  dhe dokumenari i  shkurtër "Përjetësi", pasi janë punuar (restauruar) në laboratorin e HFL në Budapest, janë shfaqur së fundmi në sallën e Kinemasë Millenium në Tiranë falë një projekti restaurimi të mbështetur financiarisht nga Ministria e Kulturës, Raiffeisen Bank dhe Hungarian FilmLab.
Restaurimi dixhital për këto filma erdhi pas plot 28 vitesh pas prodhimit të filmit "Përrallë nga e kaluara"  dhe pas 40 vitesh pas prodhimit të dokumentarit "Përjetësi".
Përmirësime të dukshme në figurë dhe zë për të dy filmat, skanim në HD 2K, pastrim grimcash dhe vijash, stabilizim i figurës, korrektim ngjyrash, balancim tonesh, pastrim i audios, subtitrim në 3 gjuhë si anglisht, frëngjisht, italisht, prodhim i masterave dhe i kopjeve elektronike risolli në ekranin e kinemasë denjësisht këto vepra artistike.
"Përrallë nga e kaluara" cilësohet si një nga filmat ikonë të kinematografisë shqiptare si dhe një paraqitje, jo vetëm e artit kinematografik shqiptar, por edhe e traditës, letërsisë, zakoneve, kostumografisë dhe muzikologjisë shqiptare.
Ndërsa dokumentari "Përjetësi" është një trajtim poetik dhe emocional i temës së të rënëve të luftës antifashiste i cili asnjëherë nuk pati vëmendjen e merituar, madje nuk iu bë asnjë premierë pas prodhimit në 1974 por thjesht u arkivua.
Shkaku ishte trajtimi modern për kohën nga regjisori Anagnosti i temës së të rënëve të luftës. Filmi 7 minutësh nuk ka dialog, vetëm muzike, efekte zanore dhe në fund një këngë të mrekullueshme të Limos Dizdarit interpretuar me një zë shpërthyes nga e madhja Vace Zela.
/atsh/
 

  • Sondazhi i ditës:

    A e zgjidh problemin me shqiptarët në Britani vizita e Ramës në Londër?×

Lajmi i fundit

Kur do të martohesh? Monika Lubonja përgjigjet: Princi nuk më erdhi, tani pres po pres mbretin