I pari që e pëson nga Kodi i ri Penal/ Arrestohet i 'forti' Elvis Gaçaj, rrezikon 15 vite burg për pistoletë pa leje (VIDEO)

DURRËS- Elvis Gaçaj 44 vjeç i cili ra në prangat e policisë ditën e sotme. pritet të jetë personi i parë, ndaj të cilit do të aplikohen ndryshimet e Kodit Penal, për armëmbajtje pa leje. Gjatë kontrollit atij iu gjet një armë pa leje, dhe tani rrezikon 15 vite heqje liri ashtu siç parashikon Kodi i ri Penal, i cili hyri në fuqi ditën e djeshme. Gaçaj është një emër i njohur për drejtësinë për një sërë veprash penale. 

Arrestimi i tij është bërë në rrugën "Taulantia" në Durrës, i cili ka qenë duke udhëtuar bashkë me nje person tjetër.

Klajdi Driza, që ishte në drejtimin e automjetit sapo ka parë Policinë është larguar me shpejtësi, por është bllokuar nga uniformat blu, ku është vënë në pranga bashkë me Elvis Gaçajn, që ishte pasagjer.

Gaçaj është person me rrezikshmëri të lartë shoqërore, i dënuar më parë për veprat penale kundër personit dhe për armëmbajtje pa leje, ndërsa ai ishte edhe me masë sigurie "Arrest në shtëpi".

Klajdi Driza, është person me precedentë penalë të mëparshëm në fushën e veprave penale kundër personit dhe armëmbajtje pa leje. Driza akuzohet për veprat penale "Moskallëzimi i krimit "dhe "Mosbindja ndaj urdhërit të punonjësit të policisë së rendit publik".

Në cilësinë e provave materiale janë sekuestruar një armë zjarri pistoletë CZ çeke, dy krehër me 26 fishekë kalibër 9 mm dhe automjeti tip BMW.

Kush është Elvis Gaçaj

Në Prill të këtij viti ai u arrestua së bashku me Leonard Dukën në Tiranë, ndërsa armën e hodhën nga ballkoni i banesës sapo konstatuan policinë.

Elvis Gaçaj, ne 2015 ka qenë objektiv i një atentati tek "Lulishte 1 Maji" në Tiranë, ku mbetën të vrarë gabimisht dy persona, ndërsa ai u plagos.  Ai akuzohet edhe për parcelat e hashashit në zonën e Shëngjergjit, si personi që i dispononte dhe financonte me lëndë narkotike.

Në atentatin tek Lulishte "1 Maji"  u vranë gabimisht Aurora Oskian dhe Kevin Rugova. Nga atentati shpëtoi shoqja e Aurorës, Eda Gjura. Për këtë atentat, në muajin tetor të vitit 2016, togat e zeza të kryeqytetit dënuan me burg përjetë Sael Sulajn dhe për shkak të gjykimit të shkurtuar do të vuajë 35 vite burg. Ndërsa bashkëpunëtori i tij, Vasiel Çavo u dënua me 30 vite burgim dhe për shkak të gjykimit të shkurtuar do të vuajë 20 vite burg.

Sipas autorëve, shkaku i konfliktit mes tyre ishte sepse disa muaj para ngjarjes, i arrestuari në aksionin e sotëm, Elvi Gaçaj, u kishte propozuar që të punonin për të për të shpërndarë drogë, hashash, në zonën e Tiranës së Re dhe kompleksin sportiv “Dinamo”.

Elvis Gaçaj, 44 vjeç, brenda viteve 2013-2015 u kishte shpëtuar edhe dy atentateve të tjera, ndërkohë që sulmet e mëparshme për ta eliminuar ishin kryer me eksploziv.

Ne atentatin e parë u plagos lehtë nga shpërthimi i një sasie tritoli në makinë. Atentati i dytë mbeti në tentativë, pasi lënda plasëse nuk shpërtheu. Gaçaj akuzohet se ka kryer një vrasje në vitin 1992 dhe një plagosje në vitin 2008.

Elvis Gaçaj

Pistoleta e sekuestruar nga policia

//Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A ju duket i drejtë vendimi i BE për të mos hapur kufijtë me Shqiperinë pas 1 korrikut?

Komento

Komente

 • Alex ldn: 14/10/2019 15:59

  Ai eshte cun qe si ha ka*i per keto qe thojn jo I bardh apo I zi ta q*n mamin I therret bab pastaj odinera spiuna ropq*r

  Përgjigju
  • Miri: 20/10/2019 21:07

   Po eshte tamom cun i fort

 • Doshi: 10/10/2019 22:35

  Evi cun bekri

  Përgjigju
 • Miri: 10/10/2019 13:56

  Ju qe folni ktu po e takut naiher Evin thojani ne sy se jua trego ai gabelin dhe sa per dijeni eshte I bardh

  Përgjigju
 • Miri: 10/10/2019 13:33

  Evi eshte I bardh e mos folni kot jo gabel jo efgjit eshte cuni Shpetim Gaces rafmet te ket me origjin nga vlora po evi eshte lind e rrit ne tiron dhe ju qe folni ktu po patet fatin me e taku naiher thojani ne sy se jua trego Evi gabelin

  Përgjigju
 • Miri: 10/10/2019 13:24

  Evi eshte I bardh mos folni kot po ka ra mrena dhe njerzit llapin kot jo gabel jo efgjit dhe osht cuni Shpetim Gaces me origjin nga tragjasi vlores ju qe folni ktu kur ta keni perball thojani kto mendime qe keni

  Përgjigju
  • Vlora: 10/10/2019 20:52

   Nuk eshte nga tragjasi ..eshte nga terbaci me orgjin dhe eshte fis trimash .. nuk ja ben syri terr fare...

 • Lika: 10/10/2019 00:04

  MOS JEPNI KSHU LAJMESH NGA 15 VITE DENIM... SE KA CA USTALLAR TEK DREJTORIA POL. DURRES QE EKANE ZAKON I NXJERIN PISTOLATAT ME GJILPER TTHYME....

  Përgjigju
 • Fieraku: 09/10/2019 17:55

  Kot nuk e kam thënë qe na bejne nje me vlonjtet ore vlonjatët janë efgjite jo të bardhe

  Përgjigju
  • eldi: 10/10/2019 22:37

   o vlora kot me te pyt po nga ai berti xh... a ja ben synti terr?!

  • Vlora: 09/10/2019 22:15

   Ik o fieri se edhe ti shoku bert budallait je... ose je shoku i njazi torollakut ..

 • Arkani: 09/10/2019 17:13

  O shqiptare pasardhes te ilireve nuk iu vjen turp qe komanden ne tirane e kane marre te zinjte!!!? Keta duhen bere sapun se plumbi eshte I embel.bjeruni derrmojini bucet se qelben dynjane

  Përgjigju
 • Vlora: 09/10/2019 16:05

  Ky gacja me orgjin eshte nga vlora dhe eshte familje shum e mire dhe e ndershme .. po ket pisin qe ben keto pelivanlleqe nuk e di se nga ka dal se per familjen ske cfar te thuash..jan njerez te mire..!

  Përgjigju
  • genti: 09/10/2019 18:41

   ca thu ca familje e mire me i keq se ky ka qene baba vet gjet rahmet apo kushdo qe e ka pas shpi te garda automatikisht duhet te ishte familje mire me teorin ste linte regjimi. hajde menje hajde

 • Kuli: 09/10/2019 15:17

  Lab cuni xhajes aurela gaces

  Përgjigju
 • Komenti: 09/10/2019 15:13

  Sapo u konfirmua lajmi qe eshte gabel i zones tirane-durres duke marre parasysh perqendrimin e larte te popullsise roome ne ato zona.

  Përgjigju
  • Elvisit: 09/10/2019 16:49

   Ka wireless ne rajon?

  • Gacja: 09/10/2019 16:23

   Mire e ke mamin ti z. Komentus ,bej te fala nga elvisi..

 • Miro: 09/10/2019 14:29

  Cfare eshte ky gacaj gabel tirone apo jo

  Përgjigju
  • Gero: 09/10/2019 15:20

   Gabel qe policia duhet ta eleminoje fizikisht dhe jo ta kape qe ta liroje prokuroria e koruptuar.

  • Sigurimi Shtetit.: 09/10/2019 15:09

   Jooo.×

Lajmi i fundit

John

Lita: Këshilli Politik parodi, listat e hapura janë një çështje parimore për ne