Shpërdoroi fonde të BE, arrestohet ish-kryeministri bullgar! Në pranga edhe 3 ish-zyrtarë të tjerë

Shpërdoroi fonde të BE, arrestohet ish-kryeministri bullgar! Në pranga edhe 3 ish-zyrtarë të tjerë

Ish-kryeministri i Bullgarisë, Bojko Borisov,

Ish-kryeministri i Bullgarisë, Bojko Borisov, u arrestua vonë më 17 mars si pjesë e një operacioni policor të lidhur me hetimet nga zyra e prokurorit të BE-së, tha Ministria e Brendshme.

Ish-ministri i financave Vladislav Goranov, ish-shefi i komisionit parlamentar të buxhetit, Menda Stoyanova dhe këshilltarja e Borisovit për media, Sevdalina Arnaudova, u arrestuan gjithashtu, tha ministria në një deklaratë.

"Një operacion në shkallë të gjerë është duke u zhvilluar në lidhje me 120 raste të Prokurorisë Evropiane në Bullgari. Kërkime dhe sekuestrime janë kryer në shumë adresa. Bojko Borisov, Vladislav Goranov, Menda Stoyanova dhe Sevdalina Arnaudova janë aktualisht të ndaluar," tha ministria.

Borisov, 62 vjeç, është aktualisht kreu i partisë opozitare të qendrës së djathtë GERB.

Ministria nuk dha detaje, por televizioni publik BNT tha se rastet kishin të bënin me "keqpërdorimin e ndihmës së BE". Kërkimet dhe konfiskimet vazhduan në shumë adresa në të gjithë vendin.

"Askush nuk është mbi ligjin!" Kryeministri i ri i Bullgarisë Kiril Petkov postoi në faqen e tij zyrtare në Facebook vonë më 17 mars.

Partia e sapoformuar kundër korrupsionit e Petkov fitoi zgjedhjet e përgjithshme në Bullgari vitin e kaluar mbi një platformë të "tolerancës zero për korrupsionin".

Operacioni vjen pas një vizite në Sofje më 16-17 mars nga kryeprokurorja evropiane Laura Koevesi. Ajo vlerësoi "vendosmërinë, udhëheqjen dhe vizionin bindës të Petkov për luftën kundër korrupsionit".

"Tani është koha që autoritetet përkatëse bullgare të bashkohen me ne, duke përfshirë rastet veçanërisht të ndjeshme," tha Koevesi.

"Kjo është arsyeja pse ne ekzistojmë. Kjo është arsyeja pse ne jemi këtu," tha Koevesi, duke shtuar se prokurorët evropianë kanë hapur 120 hetime për mashtrime që përfshijnë paratë e BE-së në lidhje me tenderët publikë, subvencionet bujqësore, ndërtimet dhe fondet e rimëkëmbjes së koronavirusit.

Borisov është akuzuar për korrupsion disa herë gjatë viteve, por ka mohuar çdo keqbërje./REL

G.B./SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Jim: 17/03/2022 23:09

  Do te kisha deshire qe ata Europianet meqense shqiptaret ( prokuroria) nuk jane te zote per kete pune te bejne te njejten gje qe bene ne Bullgari

  Përgjigju
 • Aliu: 17/03/2022 22:18

  Tërheqtë këmbën zvarrë dhe për këta hajdutët tanë presidentë, kryeministra, ministra, deputetë, kryetarë bashkish nga e majta në të djathtë.

  Përgjigju
  • Tosi: 18/03/2022 03:57

   Me bukur nuk thuhet!

 • Sondazhi i ditës:

  Ilir Meta sulmon kreun e SPAK, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Në kërkim për ekzekutimin e Briken Sanajt te Kodra e Diellit në Tiranë, autori Vladimir Kola arrestohet në Gjermani

Në kërkim për ekzekutimin e Briken Sanajt te Kodra e Diellit në Tiranë, autori Vladimir Kola arrestohet në Gjermani