Arrestohet në Bruksel nga autoritetet italiane, 'Doktori'! Shqiptari 56-vjeçar, trafikant droge, qe do të vuajë 26 vjet burgim

Hetuesia e Leçes në Itali

"Doktori" e kishte psedonimin dhe prej kohësh kishte ndryshuar identitetin e tij, duke përdorur dokumente të falsifikuara. I fshehur në Bruksel, ai e quante veten Ilir Isufi. Shqiptari, 56 vjeç, në të vërtetë quhet Ilir Meto dhe konsiderohet një trafikant i madh i drogës.

Mbi të rëndon një vendim i lëshuar nga Zyra e Prokurorit Publik në Gjykatën e Leçes dhe që daton jo më pak se 5 Prill 2004. Ai ka grumbulluar dënime për të cilat duhet të vuajë më shumë se 26 vjet  burgim.

"Doktori" shqiptar u prangos në Bruksel, pas një operacioni nga hetuesit e Skuadrës Mobile Leçe në bashkëpunim me autoritetet belge. Hetimi u drejtua nga Drejtoria e Anti-Mafias në Rrethin Leçe.

Shqiptari i njohur në botën e krimit do të ekstradohet në të njëjtën ditë për t'u vënë në dispozicion të autoriteteve gjyqësore.

Urdhri i ndalimit u lëshua nga Prokurori i Përgjithshëm në Gjykatën e Apelit të Barit, pasi Meto është përgjegjës, në bashkëpunim me të tjerët, për trafik droge, prodhim, shitje dhe blerje të paligjshme të substancave narkotike, ndalim me qëllim transferimin e narkotikëve substancave ndaj të tretëve. Në bazë të operacionit, ekziston projekti që synon kapjen e të arratisurve të rrezikshëm të quajtur "Kërkohen 3".

K.T./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Rama lë Vlorën pas 8 vitesh dhe zgjedh të jetë deputet i Durrësit, a ka bërë kryeministri zgjedhjen e duhur?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

9 rregulla 'të arta' se si të ktheheni të bezdisshëm kur shkoni mysafir diku (FOTO)