'Metamorfoza'/ Arrestohet në Dubai Denis Bajri! Akuzohet nga SPAK se ka vrarë Gjin Ndojin në 2020, me porosi të Ervis Martinajt

Dy javë pas arrestimit të Julian Meçajt të bandës së Durrësit në Dubai, një tjetër emër i botës së krimit ka rënë në prangat e policisë në të konsideruarin “vendi më i vështirë në botë për ekstradime”.

Bëhet fjalë për Denis Brajoviç alias Bajri, i shpallur në kërkim në megaoperacionin “Metamorfoza” dhe më konkretisht për eliminimin e Gjin Boriçit në Vau Dejës më 9 gusht 2020, kërkuar si detyrë nga i zhdukuri Ervis Martinaj sepse po e konkuronte në fushën e lojërave të fatit.

Policia e Shtetit thotë se lokalizimi fillestar i tij është bërë nga agjentët shqiptarë, të cilët njoftuan homologët në Dubai, dhe më pas ata mundën ta prangosin 36-vjeçarin në operacionin që e koduan “Rishtas”.

Shqipëria do të tentoj të ekstradoj Denis Bajrin dhe për këtë do të përdor çdo praktikë të mundshme që ka rezultuar e suksesshme nga partnerët ndërkombëtar, ndërsa prej disa muajsh tashmë është dërguar drafti i përgatitur për një marrëveshje ekstradimi midis dy vendeve.

Deri në këtë fazë burime i thonë Report Tv se Emiratet e Bashkuara Arabe kanë kthyer përgjigje se drafti është marrë dhe po konsultohet, asgjë më shumë. Komunikimet në aplikacionin “SkyECC” të zbardhura nga autoritetet franceze zbuluan se vrasja e Gjin Boriçit ishte organizuar nga Behar Bajri, ndërsa në rolin e ekzekutorit ishte Denis Bajri.

Në përgjime SPAK ka mundur të zbardh biseda që konfirmojnë autorësinë e vrasjes dhe që korrespondojnë fiks me oraret e ekzekutimit. Fillimisht, Denis Bajri në “SkyECC” njofton Behar Bajrin dhe i shkruan “kryvi”. Të njëjtin mesazh pak minuta më vonë ia nisën edhe Ervis Martinajt.

Për këtë vrasje, biznesmeni Pëllumb Gjoka ishte ai që pajtoi Behar Bajrin dhe Behari ia la porosi Denisit, në këmbim më pas Gjoka kërkoi vrasjen e ish policit të burgut, Kleanth Musabelliu, i cili shpëtoi. Behar dhe Gjin Boriçi ishin miq në atë kohë dhe pas vrasjes i shkoi në varrim.

G.K/M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Geri: 29/02/2024 09:50

  Familja e Gen Vasos, nuk njihet si familje e respektuar ne Shkodër. Perkundrazi perversa. Geni eshte nje legen qe ka frike hijen e vet. Ato Jane edhe anti Shqiptare te betuar. Babai i tije nje spijun i udb.

  Përgjigju
 • Besi: 28/02/2024 13:29

  gazeta lexoni komentuesit tek nje artikull i juaji ne daten 10 gusht 2020 per Gjin Ndojin Borici vrases i lidhur me sherret ndermjet fiseve Bajri dhe Lici ndryshe nuk ka kuptim si shprehet nje Bardh Lici qe duhet te jete ekzekutuar nga Bajrat me vone

  Përgjigju
 • deni deni: 28/02/2024 09:21

  mbiemrin e ka vaso ose brajoviq ska lidhje gjaku me bajrat veq shok edhe per 40 dit del nga burgu ne dubai se skena si shtet leshit drejt ekstradimi jo veq na por gjysa er

  Përgjigju
  • Besi: 28/02/2024 12:15

   per me teper edhe i biri i nje sportisti shume te njohur te kombetares dhe skuadres se qytetit te vet tha dje Artan Hoxha ne top talk Millan Vaso dhe si rrjedhore edhe nje familje shume e respektuar ne Shkoder qe banon ne qender te qytetit as ne Kuras as tek bajrat famekeq

 • Asdfghjkll: 27/02/2024 19:51

  Kur tbaheni sa gjysma ktij do jeni nrregull

  Përgjigju
  • kiraskiras: 27/02/2024 23:23

   As sa 100 fishi i tij mos u baft as qeni i rrugëve!!

  • Pppyyyyt: 27/02/2024 21:39

   Cfare te behen more kerme vrases me pagese dhe qen pa nder?

 • Per shkodra: 27/02/2024 15:21

  Jozi ka ndejt shum ne holland?

  Përgjigju
 • Shkodra: 27/02/2024 13:17

  Fisi ndoj asht majt per shpi pushke , edhe jozi ka ba lek te madh thojn . Cuditem si e lajn gen vason me u sjell neper pedonale me dur ne xhepa !

  Përgjigju
  • Shpella: 27/02/2024 15:36

   Ne 2024 e ju ala thoni kan qen shpi pushke.a vaj me det per mend e juja

  • @shkodra: 27/02/2024 14:16

   Po a e kane vrare Bajrat me Pellumb Gkoken??

 • Sondazhi i ditës:

  Alibeaj iku nga grupi PD, çfarë duhet të bëjnë deputetët e tjerë pro Bashës?×

Lajmi i fundit

Aksident i rëndë në Greqi! Ndërron jetë 25 vjeçari shqiptar

Aksident i rëndë në Greqi! Ndërron jetë 25 vjeçari shqiptar