Arrestohet në Holandë 'El Chapo i Azisë', trafikanti më i njohur i drogës

Tse Chi Lop

HOLANDË- Policia Holandeze ka bërë me dije se ka arrestuar ditën e premte “El Chapo-n e Azisë”, Tse Chi Lop. Lop, një shtetas kanadez i lindur në Kinë, u arrestua me kërkesë të policia Australiane, e cila pas hetimeve të kryera zbuloi se organizata e tij dominonte tregtinë e drogës Azi-Paqësor me 70 miliardë dollarë në vit.

Referuar mediave ndërkombëtare, ai ishte në listën e më të kërkuarve, teksa pritet të ekstradohet drej Australisë. Policia e krahason Tse Chi Lop me  ‘El Chapo’ si edhe me Pablo Escobar.

Tse, një ish-i dënuar që jetonte më parë në Toronto, ka lëvizur midis Macau, Hong Kong dhe Tajvani në vitet e fundit, sipas oficerëve të kundër-narkotikëve nga katër vende dhe dokumenteve të shqyrtuara më parë nga Reuters.

Rerefuar dokumenteve, grupi i drejtuar prej tij, ka qenë "i lidhur ose i përfshirë drejtpërdrejt në të paktën 13 raste" të trafikut të drogës që nga janari 2015.

B.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Figura të reja dhe lidershipi i partisë në zonë rreziku/ A ka zgjedhur PS strategjinë e duhur për siguruar një tjetër mandat?

Komento

Komente

  • moderni: 24/01/2021 10:47

    shum lajm interesant, po pse nuk flisni per operacionin antimafia Basso profilo ne itali ku perfshihen dhe politikan shqiptar. Vendi po kapet nga krimi dhe sthoni gje. Bollino mos na zhgenje.

    Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Bindja Demokratike dorëzon listat në KQZ! Patoi i pari në listë për Tiranën! Andi Përmeti i pari në Korçë, i dyti Leonard Olli