Arritja e marrëveshja e Kosovë-Serbi për targat, Borrell: E arsyeshme! Tani do t’i sjell palët në tavolinë për t’i diskutuar propozimet e BE-së

Arritja e marrëveshja e Kosovë-Serbi për targat, Borrell: E arsyeshme! Tani do t’i sjell palët në tavolinë për t’i diskutuar propozimet e BE-së

Josep Borrell

Shefi i Politikës së Jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell, komentoi marrëveshjen e arritur ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.  Ai e quan të "arsyeshme" pasi synon t'i japin fund një mosmarrëveshjeje gati dyvjeçare mbi çështjen e targave në veri të Kosovës.

Borrell ka thënë se tashmë pas marrëveshjes për targat, do të sjellë të dyja palët në tavolinë për t’i diskutuar propozimet e BE-së, të mbështetura nga Gjermania dhe Franca.

“TVPWorld” shkruan se rreth 50 mijë  qytetarë të përkatësisë etnike serbe që jetojnë në Kosovë refuzojnë të njohin autoritetin e qeverisë së Kosovës duke shprehur protestën e tyre sa herë që munden, për të manifestuar lidhjet e tyre me Serbinë.

Në shenjë proteste, rreth 600 oficerë policie dhe punonjës të sektorit të shërbimit publik kishin lënë punën këtë muaj.

Nuk është e qartë nëse ata që lanë punën e tyre tani do të kthehen apo do të ri-punësohen nga sektorët e tyre të mëparshëm të punës. Kosova dhe Serbia u zotuan të marrin pjesë në një dialog të sponsorizuar nga BE-ja për zgjidhjen e çështjeve ndërmjet vendeve, megjithëse pak përparim është bërë deri më sot.

Kosova shpalli pavarësinë nga Serbia në vitin 2008 dhe u njoh zyrtarisht nga 110 shtete. Serbia, Rusia, Kina dhe pesë vende anëtare të BE-së nuk e njohin Kosovën si shtet të pavarur. Rreth 3,700 ushtarë nga vendet e NATO-s janë aktualisht të stacionuar në Kosovë për të ruajtur paqen dhe rendin. 

S.C/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se Samiti i BE në Tiranë do përshpejtojë integrimin?×

Lajmi i fundit

Tre mësime nga artet marciale mbi zhvillimin e negociatave, flet praktikanti: Silluni si ujë, jo më 'shpatë në dorë'

Tre mësime nga artet marciale mbi zhvillimin e negociatave, flet praktikanti: Silluni si ujë, jo më 'shpatë në dorë'