Arritje/ Gratë në Arabinë Saudite mund të udhëtojnë jashtë shtetit pa lejen e një kujdestari mashkulli

Gratë në Arabinë Saudite mund të udhëtojnë jashtë shtetit pa lejen e një kujdestari mashkulli.

Ky është dekreti i ri mbretëror, sipas së cilit gratë mbi moshën 21-vjeç mund të aplikojnë për pasaportë pa pasur nevojë për autorizim, duket i vendosur ato në një pozicion të barabartë me burrat. Me këtë dekret, kanë marrë më tepër liri, që do të thotë se kjo e premte ato gëzojnë të drejtën për të regjistruar fëmijën në gjendjen civile dhe kanë më shumë mundësi punësimi.

Deri më tani, gratë saudite u është dashur të kërkojnë leje nga një kujdestar mashkull - burri, babai ose ndonjë i afërm tjetër për të marrë një pasaportë ose për të udhëtuar jashtë vendit.

B.K./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A duhet të bëhet me detyrim vaksinimi kundër COVID-19?

Komento

Komente

 • Fredi: 02/08/2019 15:28

  Më në fund, do shijojne të pashijuarat! I mirepresim!

  Përgjigju
  • Fahrri Spiuni: 02/08/2019 16:31

   Do hapen si vaji n lakra, do kënaqen!

 • Proka: 02/08/2019 09:33

  Vendim shume i drejte, cdo femer tani mund te vendose vete ku deshiron te udhetoje nese nuk vezhgohen nga sherbimet sekrete shteterore. Paramendoni grate e sheikeve marrin miliona Dollare me vehte dhe vijne ne Europe per te shijuar jeten „e shfrenuar“ pasi kane mungese te madhe ne jeten seksuale,ku eshte senzacion Arab. Me te mira

  Përgjigju
  • dsa: 02/08/2019 13:14

   shif grun tate ke shpia ate boj ti×

Lajmi i fundit

John

COVID/ Punëdhënësit në SHBA humbasin durimin me të pavaksinuarit, imponojnë rregulla për t'i detyruar të vaksinohen