Arti në zi, shuhet aktori Donald Sutherland në moshën 88-vjeçare

Aktori kanadez Donald Sutherland, ylli i filmave, duke përfshirë “Lojërat e urisë dhe “Mos shiko tani”, ka vdekur në moshën 88-vjeçare pas një sëmundjeje të gjatë.

Kiefer Sutherland, djali i aktorit të ndjerë, ka shkruar në rrjetet sociale:

“Me zemër të rëndë ju njoftoj se babai im, Donald Sutherland, ka ndërruar jetë. Unë personalisht mendoj se ai ishte një nga aktorët më të rëndësishëm në historinë e kinemasë. Ai kurrë nuk iu shmang një roli, të mirë, të keq apo të shëmtuar. Ai e donte atë që bëri dhe bëri atë që donte, dhe askush nuk mund të kërkojë më shumë se kaq. Një jetë e jetuar mirë”.

I lindur në Neë Brunswick, Kanada, Sutherland filloi si reporter lajmesh në radio përpara se të udhëtonte në Londër në 1957 për të studiuar në Akademinë e Muzikës dhe Artit Dramatik në Londër. Më pas ai mori role të vogla në filmin dhe televizionin britanik.

Për më shumë se gjysmë shekulli, aktori fitues i Emmy dhe Golden Globe është bërë i njohur për rolet e tij të gjithanshme, duke luajtur me lehtësi personazhe të këqij dhe mirë.

Aktori legjendar është i njohur për rolet e tij në filma të famshëm si 'Të 12 ishin bastardë', 'MASH', 'Klute' dhe 'Mos shiko tani'. Skena e dashurisë mes tij dhe Julie Christie në filmin legjendar After Midnight nga Nicholas Reg ka hyrë gjithashtu në historinë e filmit.

Edhe pse ai nuk mori kurrë një Oskar për asnjë nga rolet e tij, ai u nderua nga Akademia e Arteve dhe Shkencave të Filmit në vitin 2017 për kontributin e tij të përgjithshëm në fushën e argëtimit.

G.K/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    FSHF rinovon kontratën me trajnerin e Kombëtares Sylvinho, a jeni dakord?×

Lajmi i fundit

'Pak orë na ndajnë nga puçi kushtetues', Basha reagon për Zgjedhoren: Shqiptarët duan ndryshim, Rama dhe Berisha jo

'Pak orë na ndajnë nga puçi kushtetues', Basha reagon për Zgjedhoren: Shqiptarët duan ndryshim, Rama dhe Berisha jo