Artistja shqiptare shënon sukses në Kanada, fiton dy çmime si producente e filmit 'The Cuban'

Ana Golja

Artistja shqiptare e lindur në Kanada, Ana Golja, ka fituar dy çmime si producente e filmit “The Cuban”

Ajo ka rrëmbyer çmimet “Best Narrative Feature” dhe “Best Cinematography” në "Canadian Film Fest”.

“Doja të bëja diçka tjetër, diçka krijuese dhe të zgjeroja horizontet e mia brenda industrisë së filmit”, u shpreh ajo gjatë një interviste për median e huaj.

Si producente e filmit, Golja tregon se i është dhënë më shumë mundësi grave që të jenë pjesë e këtij projekti kinematografik.

“Ishte shumë e rëndësishme për mua si një vajzë e re në këtë industri, të vazhdoja mbështetjen ndaj grave në industrinë e filmit. Së bashku me pjesën tjetër të ekipit kemi menduar në mënyrë aktive për të angazhuar sa më shumë artiste në këtë projekt”, tha ajo.

Gjithashtu, Golja tek “The Cuban” luan personazhin e Mina-s, përkrah fituesit të çmimit Oscar, Louis Gosset Jr. Artistja shqiptare ka performuar dhe përballë publikut shqiptar, me aktorin Viktor Zhusti, si prezantuese e Festivalit të 57-të të Këngës në janar të 2018-ës.

E.D./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A jeni dakord me pragun elektoral 1% ashtu siç propozon opozita parlamentare?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Elbasan/ U vra me një plumb në kokë, si ndodhi ekzekutimi i 71-vjeçarit