Auron Tare: E ardhmja e Turizmit Shqiptar? Apo kërcënimi me zhdukje? 

Auron Tare: E ardhmja e Turizmit Shqiptar? Apo kërcënimi me zhdukje? 

Vlore, foto arkive

Zhvillime të tilla në Jugun e Shqipërisë po krijojnë një model të dëmshëm për të ardhmen e turizmit duke fshirë një nga vlerat thelbësore të markës vendase. Autenticitetin. 

Zhdukja e arkitekturës tradicionale, peizazheve historike dhe zëvendësimin e tyre me grumbuj betoni të shëmtuar është një nga gabimet e mëdha që po lejohet të ndodhë. Aq më keq promovimi i tyre. 

Por a ka vlerë argumenti vetëm në vlerat estetike?   
Trendi i turizmit botëror ka vite tashmë që po shkon drejt vlerave lokale si garantuesi i qëndrushmerisë së industrisë.

Nëse Shqipëria do të vazhdojë të promovojë dhe do të mbështes zhvillime të tilla si fotot në fjalë shumë shpejt do të humbasi atraksionin e saj duke u kthyer në një destinacion pa vlera lokale.

Ndërkohë humbësit e mëdhenj do të jenë banorët dhe bizneset e vogla ndërsa fituesit e mëdhenj do të jetojnë në Vjenë apo Paris pasi t’ju kenë shitur vilat e betonit zengjinëve të rinj shqiptar.

Postim ne facebook

S.G/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • neri: 16/04/2024 13:19

  shume e vertet!!

  Përgjigju
 • beni: 16/04/2024 13:19

  keto si mole artificiale,,,duhen te mos lejohen nga IK.K.M.T,,SEPSE nuk lejojne veete-pastrimin dhe nderrimin e ujit te detit...duke e bere zonen aty si zone me lluc...shteti ti denoje keta hajvane...

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  A po jep rezultate lufta e SPAK ndaj grupeve kriminale?×

Lajmi i fundit

U fut për t'u larë, 25 vjeçari polak rrezikon mbytjen te Liqeni i Tiranës

U fut për t'u larë, 25 vjeçari polak rrezikon mbytjen te Liqeni i Tiranës