Australi, burri dhunon brutalisht policen pasi ajo i kërkon të zbatojë rregullat anti-COVID (VIDEO)

Momentet kur një qytetar Australian rrah brutalisht një police grua janë bërë virale në mediat sociale në të gjithë botën. Burri kishte dhunuar policen, pasi ajo i kishte kërkuar të kthehej në shtëpi pasi kishte thyer rregullat e shtetrrethimit.

Në pamje tregohet momenti kur oficerja  goditet në mënyrë të përsëritur ndërsa kolegu i saj thërret për ndihmë pasi edhe ai ishte goditur në gjoks momente më parë - duke pësuar "prerje dhe mavijosje".

Policia tha se një 43-vjeçar u arrestua më vonë nën dyshimin për sulm dhe thyerje të bllokimit, para se të sulmonte një oficer të tretë meshkuj në stacion. 

Sydney tani po hyn në javën e tij të 12 –të në shtetrrethim, të cilat i ndalojnë njerëzit të largohen nga shtëpia pa një "justifikim të arsyeshëm" dhe do të thotë se ata nuk mund të lëvizin në ambiente publike pa patur një arsye të qëndrueshme.

Masat e ashpra u krijuan për të eliminuar të gjitha rastet si pjesë e një strategjie të ashtuquajtur "zero Covid", por udhëheqësit janë detyruar të braktisin atë qasje pasi ishte e pamundur të

Në vend të kësaj, shteti ka zgjedhur një lehtësim të masave bazuar në shkallën e vaksinimit.  

 

/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Taulant: 13/09/2021 12:30

    Ku jane keta hokataret e internetit qe s'lene gje pa thene per policet shqiptare edhe kur situatat kane me pak kritike se kaq? S'ka polici Australia sipas tyre.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet ta legalizojë Shqipëria kanabisin për qëllime mjekësore?×

Lajmi i fundit

John

Iliri rrëfen ëndrrën e pazakontë me bashkëshorten dhe dëshirën për t’u bërë baba