Australia i anulon vizën tenistit të famshëm serb! Polemika mbi raportin e tij shëndetësor që e përjashtonte nga vaksinimi kundër COVID

Nëntë herë kampion i 'Australian Open', Novak Djokovic, lojtari numër 1 i tenisit për meshkuj në botë mund të mos jetë në gjendje të mbrojë titullin e tij të vitit 2021 pasi viza e tij për të hyrë në Australi u anulua.

Pati një 'lum' reagimesh mbi përjashtimin e tij mjekësor të diskutueshëm nga rregullat e vaksinimit kundër COVID që kishte përcaktuar Australia.

Djokovic nuk ka bërë deklarata publike mbi statusin e tij të vaksinimit, por në një konferencë për shtyp, kryeministri australian Scott Morrison tha se ai 'nuk kishte një raport të vlefshëm mjekësor që e përjashton atë nga bërja e vaksinës'.

"Hyrja me vizë kërkon vaksinim me të dyja dozat ose një raport mjekësor që të përjashton nga vaksinimi. Por nëse nuk je i vaksinuar me të dyja dozat dhe nëse nuk je shtetas australian nuk mund të vish në Australi. Nëse viza anulohet atëherë personi duhet të largohet nga Australia", tha ai.

Avokatët e Djokovic planifikojnë të kundërshtojnë dëbimin e tij nga Australia, ndërsa seanca gjyqësore është përcaktuar të mbahet pasditen e sotme.

/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Drejt djegies së raundit të tretë, mendoni se PS duhet ta zgjedhë vetë Presidentin?×

Lajmi i fundit

John

‘Galaktikët’ pushtojnë sërish Europën, Reali kampion i Champions League për herë të 14