Autori i masakrës në Zelandën e Re, përballet me akuzën e terrorizmit

Brenton Tarrant

28-vjeçari, Brenton Harrison Tarrant i cili më 15 mars të këtij viti hapi zjarr në dy xhami në Christchurch të Zelandës së Re, duke masakruar 51 persona, tashmë do të përballet edhe me akuzën e terrorizmit.

Sipas mediave të huaja terroristi i Zelandës së Re përveç akuzës së terrorizmit përballet edhe me 50 akuz për vrasje si dhe 40 akuza të tjera për vrasje në tentativë. Familjet e viktimave dhe të mbijetuarit e kësaj maskare janë njohur me akuzën e re që rëndon mbi terroristin 28-vjeçar në një takim ku morën pjesë më shumë se 200 njerëz. Ndërkohë ai pritet që të marrë dënimin nga gjykata në qershor të këtij viti. 

Kujtojmë se gjatë maskrës, Brendon Tarrant e transmeti të gjtihë skenën e vrasjeve live në internet. Kjo ngjarje solli reagime mjaftë të forta të cilët dënonin ashpër aktin terrosit që la pas 51 viktima.

  • Sondazhi i ditës:

    Rihapet çështja Gërdeci, a mendoni se do të bëhet drejtësi për këtë tragjedi?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

10 viktima dhe 664 raste të reja nga COVID-19 në 24 orët e fundit! Humb jetën një 36-vjeçar nga Vlora