Avokati i familjeve të viktimave të 21 janarit: Shteti Shqiptar ka pranuar në Strasburg që kemi të bëjmë me vrasje shtetërore

 

Avokati i familjeve të viktimave të 21 janarit, Dorian Matlija tha sot në "Repolitix" se Shteti Shqiptar ka pranuar në gjykatën e Strasburgut, gjykatë së cilës i janë drejtuar familjarët e 4 viktimave se vrasja e tyre është vrasje shtetërore, ndryshe nga çështja  e Gërdecit, për të cilën nuk e pranojnë ende.

Ai shtoi po ashtu se qeveria shqiptare ka kërkuar nga Gjykata e Strasburgut edhe zgjidhjen me pajtim, e cila është pranuar nga kjo gjykatë.

"Në Strasburg ka një marrëveshje mes familjeve dhe  qeverisë për dy pika, një që Shteti Shqiptar ka bërë shkelje në kuptim të të drejtës së jetës që Shteti Shqiptar e ka njohur dhe është marrë përsipër të hapet hetimi nga vetë shteti shqiptar, se si nuk i intereson Strasburgut, por a është bërë apo jo. Familjarët e 4 të rënëve kanë të drejtë të shkojnë te Gjykata e Strasburgut për të thënë që Qeveria nuk i ka qëndruar marrëveshjesh. Strasburgu ka pranuar marrëveshjen duke ja lënë palëve ta zgjidhin, por nuk është shprehur vetë të thotë që ka shkelje, por e ka pranuar siç është thënë, siç e ka pranuar Shteti Shqiptar që ka shkelje. Shteti Shqiptar ka pranuar në Strasburg që kemi të bëjmë me një vrasje shtetërore, ndryshe nga Gërdeci që nuk e pranojnë, për këtë rast e pranojnë", tha ai.

 


Lajmi kryesor:

Rihapen hetimet për 21 janarin/ Avokati i familjeve të viktimave: Shenjë e parë vullneti! Idajet Beqiri: Vendimi i DASH për shpalljen 'non grata' të Berishës i jep dritë jeshile prokurorisë


J.SH./r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A e largon dot Sali Berisha nga drejtimi i PD-së Lulzim Bashën?×

Lajmi i fundit

John

Plani i ri i Izraelit është të 'zvogëlojë', jo të zgjidhë konfliktin palestinez