Babai i Alvin Berishës: Falë Zotit isha në Itali, ndryshe djali im nuk do kishte shpëtuar! Shteti shqiptar nuk ka çuar asnjë letër

TIRANE- Afrim Berisha, babai i Alvin Berishës, që u shpëtua pak muaj më parë nga kampi Al-Hol në Siri, gjatë një lidhje telefonike në emisionin Pa Gjurmë në Report Tv ka deklaruar se shteti shqiptar nuk ka bërë asnjë përpjekje për të shpëtuar djalin e tij. Ai tha se për 5 vite ka qenë 8 herë në Siri për të mundësuar procedurat për kthimin e djalit të tij në shtëpi.

"Shëndeti i Alvinit është shumë i mirë. Tani e ka marrë veten. Unë kam qenë 8 herë brenda 5 viteve në Siri. Nuk është e vërtetë ajo që thonë. Shteti shqiptar nuk ka çuar asnjë letër, Nuk është interesuar fare. Unë kam kontakte me të gjithë ata të kampit.  Askush nuk ka shkuar për ata fëmijë. Kthimi i Alvinit është bërë një bashkim kryqi i kuq italian dhe gjysmë hëna e kuq. Falë zotit unë jam në Itali dhe ata kanë bashkëpunuar me ata që kam dhënë unë. Shkuam në shtator. Ishte e pamundur sepse duhej një autoritet shqiptar që ta merrja Alvinin dhe unë u ktheva. I kërkova përsëri shtetit italian dhe u shpëtua Alvini. Falë Zotit qëllova në Itali. Unë kam çdo ditë kontakte me kampin Al Hol dhe ata thonë se shteti nuk ka bërë asnjë letër. Unë jam interesuar dhe i njoh shumë mirë ata dy fëmjët Dumani. Ata janë atje. Unë edhe sot kam folur me presidentin e kryqit të kuq ndërkombëtar dhe nuk ka asnjë letër për 25 fëmijët shqiptarë që ndodhen atje.

Afrim Berisha tha se sot fëmijët shqiptarë janë në çadrën 27 dhe me një kërkesë të shtetit shqiptar ata mund të lihen të lirë. "Çadra 27 është çadra ku janë vendosur fëmijët shqiptarë. Me një letër të shtetit shqiptar ata janë të gatshëm për t'i dhënë fëmijët. Për Alvinin u bënë më shumë se një person për të ardhur", tha Afrim Berisha.

Si përfundoi Alvin Berisha në kampin Al-Hol?
Historia e tij e trishtë nis që në moshën 6-vjeçare, kur e ëma braktisi familjen dhe e mori me vete në Siri, mes luftës dhe pasigurisë. Tragjedia do të bëhej edhe më e madhe, kur e ëma do të humbiste jetën së bashku me bashkëshortin e saj. Kur Alvini do të mbeste i vetëm, përpjekjet e të atit që të bëheshin edhe më të mëdha, që të mbërrinte në gjurmët e tij. Në emisionin “Le Iene”, babë e bir u takuan mes lotësh.

/r.k./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  Frika nga varianti Delta, a është momenti i vaksinimit me detyrim për kategori të caktuara të popullatës ?

Komento

Komente

 • edi: 17/01/2020 11:38

  Nga nje debil pis burre kerkon tashti detyrime per familjen tate Ai shtet boni aq sa vete ministri i rendit shkoi dhe bisidoi me kreret atje Per cfare letre flet Per ato qe ke marre ne Komunizem si levdata kur spiunoje Ti je legen Te ishte per ato njerez qe e dine te verteten yt bir nese eshte i joti do vdiste si nje cope mishi ne ato shkretetira Dhe do ishte mire te ndollte se do te jepnin ato bandite pension per ate Kopil

  Përgjigju
 • Sokrati: 17/01/2020 10:33

  Me habisin keto komentet. Clidhje ka gruaja e tij se sa putane eshte, kush po merret me te ?! Fakti qe shteti yne i lodhur nuk ka derguar asnje leter eshte problemi kryesor ketu o popull neandertal...

  Përgjigju
 • Jim: 16/01/2020 23:57

  Me sa kam lexuar po mos ishte angazhimi I shtetit Shqiptare dhe atij Italian Djali jot larg qofte do kishte shkuar mbrapa asaj k

  Përgjigju
 • Emigranti: 16/01/2020 22:43

  Po te mos e kishe gruan kurve nuk do i hynte kesj meseleje as shteti Italian dhe as shteti Shqiptar ......

  Përgjigju
  • Altin: 17/01/2020 10:19

   Fiks fare!

 • Ariutëqiusiriu: 16/01/2020 22:35

  Po ti cornuto ishe o legen burrë, ca pret ti të bënte shteti, kur ti nuk ishe i zoti të mbaje gruan tënde. Ty duhet të të heqin dhe kujdestarinë e fëmijës, se prind që i ikën gruaja e i merr fëmijën në siri me dashnorin ty kemi parë. Të tjerët ikën, po iku burri i shtëpisë me gjithë fëmijë, e jo gratë me Dashnorët si iku gruaja jote.

  Përgjigju
  • Arbëri: 17/01/2020 06:19

   Ashtu është...!!!

 • : 16/01/2020 22:31

  Nuk du me lavderu shtetin shqiptar, por djalin ta coj n siri puttanata

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Sherr mes dy të rinjve me thika, plagoset 19-vjeçari në Durrës, policia në kërkim të autorit