Babaramo për Report TV: Qeveria Rama është e ezauruar, e mban në këmbë kaosi i PD-së! Opozita, në vdekje klinike po i bëhet funerali

Pas ndryshimeve të bërë në PS në mbledhjen e Asamblesë Kombëtare, kryeministri Edi Rama mbledh sot kabinetin qeveritar në Tepelenë. Analisti i njohur, autori dhe drejtuesi i emisionit “5 pyetje nga Babaramo” në Report TV e sheh me pesimizëm të ardhmen e qeverisë e cila thotë mbahet gjallë vetëm nga kaosi i PD-së

“Kjo shumicë qeverisëse është e ezauruar i ka të shterruar të gjitha burimet e saj, si njerëzore dheimazhin dhe kredibiltetin politik. E vetmja gjë që e mban gjallë është kaosi që ka përballë opozitën. Kjo duket që është e pagatshme për të ardhur në pushtet” thotë Ilir Babaramo në një intervistë për emisionin “Sot Live në Shqipëri” në Report TV.

Po a mendon të ketë një rifreskim të kabinetit qeveritar?

Ilir Babaramo: “Është e vështirë për të imagjinuar një qeveri tjetër Rama që mund të ngjallë shpresë dhe ndjesinë që do të shkojë në drejtimin e duhur. Kemi skandale të njëpasnjëshme. Të paimagjinueshme, si ajo që ndodhi në Fushë Krujë”

Në PD situata është e trishtë dhe Babaramo thotë se tre grupet duhet të bëjnë mirë llogaritë.

“Partia që instaloi pluralizmin në Shqipëri është në vdekje klinike e pritet ti bëhen funeralet në zgjedhjet e ardhshme. Mënyra si ajo logo e ato flamuj që në fillim të viteve 1990 ishin flamujt e shpresës dhe si përfunduan është vërtetë e trishtë. Tre grupet duhet të bëjnë mirë llogaritë. Edhe Lulzim Basha do pjesën e vet të diellit, Gazmend Bardhi, po ashtu, Sali Berisha po. Por cilat janë interesat e tyre me shoqërinë e të ardhmen e vendit. Nëse konvergojnë interesin e përbashkët për të larguar Edi Ramën dhe në këtë opsion duhej të impononin në parlament ndryshimin e Kodit Zgjedhor dhe të maksimalizojnë votën" deklaroi Babaramo në intervistën me gazetarin Nertil Agalliun

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 19:06
Putin: SHBA, NATO dhe Ukraina refuzojnë të negociojnë

1688387061_vladimirputin.webp

Shtetet e Bashkuara dhe NATO refuzojnë të negociojnë me Rusinë për sigurinë. Kështu deklaroi presidenti rus Vladimir Putin .

"Konflikti" në Ukrainë "i ka rrënjët në kërcënimet ndaj sigurisë së Rusisë të paraqitura nga Shtetet e Bashkuara dhe NATO dhe ata refuzojnë të negociojnë për të garantuar siguri të barabartë për të gjithë, përfshirë Rusinë," shtoi Putin në samitin Rusi-Afrikë ..

 Udhëheqësi i Kremlinit më pas theksoi se udhëheqja ukrainase gjithashtu refuzon të negociojë me Rusinë.

“Ne kemi thënë vazhdimisht dhe e kam deklaruar zyrtarisht se jemi të përgatitur për negociata të tilla, por nuk mund t'i detyrojmë ato – nënvizoi ai – prandaj më duket se duhet të ketë dialog edhe me atë palë, edhe nëse ne u jemi mirënjohës miqve tanë afrikanë për vëmendjen e tyre ndaj këtij problemi”.

S.G/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Iliria.: 28/07/2023 19:02

    Ky Babaramo është shumë i ditur,porme diturin e tij vetëm në .... mund të mos gabosh.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord që në Shqipëri të ndalohet përdorimi i euros për pagesa?×

Lajmi i fundit

Max Verstappen: Makina është bërë më e vështirë për t’u pilotuar, rivalët kanë ecur më shumë

Max Verstappen: Makina është bërë më e vështirë për t’u pilotuar, rivalët kanë ecur më shumë