Bahri Shaqiri në krye të KLSH-së/ Komisioni i Ekonomisë rrëzon propozimin e presidentit

Komisioni i Ekonomisë ka rrëzuar propozimin e presidentit për kreun e KLSH-së, Bahri Shaqiri. (SHIKO KËTU)

Sipas kreut të Komsionit, ish-ministrit të Financave, Arben Ahmetajt propozimi i presidentit nuk është një kandidaturë e përshtatshme.

“Shaqiri nuk ka eksperiencë në fushën e auditimeve financiare,”-tha ndër të tjera Ahmetaj.

Vendimi i Komisionit pritet që t’i kalojë Kuvendit, organ i cili gjithashtu pritet që ta rrëzojë propozimin e presidentit Ilir Meta. 

Bahri Shaqiri njihet si këshilltari i presidentit Ilir Meta. Me propozimin e figurës së tij, maxhoranca e ka cilësuar si një problem serioz kandidaturën e dekretuar të Bahri Shaqirit për në krye të KLSH-së, pasi sipas tij Kushtetuta e përcakton qartë se kandidati për Kontrollin e Lartë të Shtetit duhet të ketë ekspertizën në fushën e financave. 

Kjo është kandidatura e dytë e Presidentit për këtë post, pasi më parë propozoi emrin e Vitore Tushës, por që u rrëzua nga Kuvendi me arsyetimin se do të sillte ngërç në institucionet e reja të drejtësisë, pasi është anëtarja e vetme e Gjykatës Kushtetuese që kaloi vettingun dhe është bërë pjesë e KED-së. 

/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Bujar Azizaj: 01/02/2019 14:39

  Hahahaha Ari shefi im i vjeter.Kur te marri pushtetin LSI takohemi prap se tani jam me PS.Te fala Likes

  Përgjigju
 • zorro: 29/01/2019 15:14

  Ish ministri i financave nuk gjykoi me pasterti per Bari Shaqirin kur tha qe nuk e njeh anen financiare.nderko qe Bariu vodhi gjithe leket e ish shefit te tij qe ktheu kembet nga djelli Kujtim Hysenajt,por dhe leket qe amerikanet dhuruan per te bere nje godine per shikun nja 4 a 5 meleon dollare

  Përgjigju
  • Shahri Beqiri: 29/01/2019 17:30

   Pikerisht nqs nuk ka formimin e duhur si mund te drejtoj nje institucion qe ka kompetenc te auditoje institucionin qe drejtonte kur dikur justifikohej ne kete menyre, pastaj duket edhe konflikt interesi ne kete rast apo thjesht kerkon imunitetin qe i jep funksioni

 • Shahri Beqiri: 29/01/2019 13:59

  Ky zoteria per kete do ket ndonjeher vetting per te dhe per vartesit e tij e ish drejtuesit e institucionit

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  A duhet të ketë një Paketë të dytë të Rezistencës Sociale?×

Lajmi i fundit

John

22-vjeçari humbi jetën nga moti i keq, Zhupa: Ishte i pari në fushatën e PD, iku deri sa numëroi votën e fundit! Do të mbaj mend gjithmonë të qeshur