Banorët e 4 zonave në Tiranë protestojnë sërish para Kuvendit! Nënë Liza i bën thirrje gjykatës: Lironi fëmijët tanë nga burgu

Banorët e 5 Majit, Laprakës, Kodrës së Priftit dhe Paskuqanit kanë dalë sërish në protestë përpara parlamentit. Ata kërkojnë drejtësi për shpronësimet e pronave të tyre, transparencë për devijimin e projektit të Unazës së Madhe dhe kërkojnë gjithashtu lirimin e 5 të arrestuarve gjatë përplasjeve të 5 Maji. Mes qytetarëve që folën para Kuvendit, ishte dhe nënë Liza, e cila apeloi për lirimin e djalit të saj dhe 4 të arrestuarve të tjerë. Madje ajo iu bëri thirrje qytetarëve shqiptarë që të marrin në dorë fatin e tyre.

“I bëj thirrje qeverisë, gjykatës, drejtësisë që të lirojnë fëmijët tanë. Unë e kam djalin në burg, ai është i sëmur, me tension. Unë kam vajtuar në shtëpi, si mund të rrijë nëna pa birin?! Ti lirojnë të arrestuarit. As në Afganistan nuk e kanë bërë kështu. I bëj thirrje rinisë, popullit shqiptar, që të hapi sytë dhe veshët, dhe të marrë në dorë fatin e këtij vendi.”, tha ajo.

Më pas banorët u drejtuan drejt Drejtorisë së Policisë, ku kërkuan lirimin e të afërmve të tyre.  Në kuadër të projektit të rindërtimit dhe rikualifikimit urban në zonën e ‘5 Majit’, Laprakës, Kodrës së Priftit dhe Paskuqanit qindra banesa janë projektuar për t’u shembur nga IMT. Një pjesë e banorëve në zonën e '5 Majit' nuk kanë pranuar kontratat e propozuara nga bashkia, ku thuhet se do të përfitojnë kompensim të plotë, nëpërmjet shkëmbimit të pronës së tyre me objektet e reja që do të ndërtohen në lagjen e re me të njëjtat metra katror. Sipas tyre ajo është e njëanshme dhe nuk ka vlerë ligjore. Për këtë projekt pritet të shemben në total një numër prej rreth 1 mijë banesash.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 11:07
Kërkojnë lirimin e banorëve të shoqëruar, protestuesit zhvendosen tek Drejtoria e Policisë

Banorët e 4 zonave në Tiranë të cilët, protestojnë në mbrojtje të banesave të tyre e kanë zhvendosur protestën tek Drejtoria e Policisë në kryeqytet. Ato këkrojnë lirimin e 5 banorëve të cilët janë shoqëruar në polici.

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • tiranasi: 24/02/2022 21:42

  une i them kesaj lokje ti kthje pronen e zaptuar pronareve! pastaj te dal e te pellasi sa te doj! VKM

  Përgjigju
 • luli: 24/02/2022 14:35

  sa turp ,cfar burrash jeni ju qe keni nxjerr ket plaken me ju dal zot,kjo malokja nuk e njef turpin fare,eshte tamon si burre

  Përgjigju
 • Pukjani: 24/02/2022 11:48

  Po ty moj plak bushter! ate dhimse ato bij nenash police! qe banditet tuaj i godasin me gura,me molotov,apo me shishe benzine .

  Përgjigju
 • Tubi: 24/02/2022 11:35

  Kjo Liza,qe na e keni bere si shote galica,te tregoje se kush ja ka lene ato troje qe kane ndertuar,si i kane marre me dhune e kane ndertuar si ju a ka dashur qejfi pa pyetur per shtet e pronare,dhe mjaft se na merzitet me keto figura groteske.

  Përgjigju
 • Xxxxxxx: 24/02/2022 11:30

  I gjith fai eshte i policise qe nuk i fut nje dru te mire ketyre banditave..po i le te nxjerrin vrer nga goja..prrangat zagareve maskarenj banditave qe vin nga malet e pervetesojn pronat e te tjerave policia duhet tu pergjigjet me zjarr banditave zjarr zjarr....

  Përgjigju
 • Toni: 24/02/2022 11:13

  Na u bë nënë Liza si monaliza,tokë e xanun

  Përgjigju
 • Tirona e tironsve: 24/02/2022 11:10

  Ti lokja Liza, ti kishe eduku mo mir djemt e mos zaptonin toka. Lironi tokat e zaptume e kthehuni ne ceceni ka erdhet.Tirona o e tironsve, maloket te kthehen ne male.

  Përgjigju
 • populli: 24/02/2022 10:42

  Na i keni car rakun me këtë mamadhinë Liza, kjo ti edukonte fëmijët e saj që mos ti grabisnin tokat e të tjerve për të bdërtuqrpa leje, boll ju dhat hapësirë grabitsave dhe ju si media!!

  Përgjigju
 • Leka: 24/02/2022 10:30

  Nen Dhija( Liza) mos i gidisni femijet tane qe bojne detyren e shteti !apo femijet tane nuk jane si femijet e tuaj!.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  A po menaxhohet si duhet situata me zjarret në vend?×

Lajmi i fundit

Pas konfliktit me gruan, qëlloi me armë zjarri në ajër! Shpallet në kërkim 50-vjeçari në Vlorë

Pas konfliktit me gruan, qëlloi me armë zjarri në ajër! Shpallet në kërkim 50-vjeçari në Vlorë