Shembja e banesave te '5 Maji', policia shkelmon dyert me forcë që të nxjerrë banorët nga shtëpia! Pamjet e prishjeve dhe revolta e qytetarëve: Jeni vrasës, nuk jeni shtet

TIRANË-  Pavarësisht rezistencës së banorëve prej ditësh, fadromat e Inspektoriatit të Mbrojtjes së Territorit (IMT) kanë shembur shtëpitë në njësinë numër 4, për t'i hapur rrugë projektit të rindërtimit dhe rikualifikimit në zonën e '5 Majit'. Në ndihmë të IMT-së në zonë, kanë mbërritur forca të shumta të policisë dhe janë shembur rreth 11 shtëpi. Ndërsa policia ka shoqëruar një banor.

Skena prekëse ishin ato që u panë nga shembja e shtëpive, pasi banorët në përpjekje për të mbrojtur shtëpitë nga fadromat IMT-së, u ngjitën nëpër avllitë e shtëpive apo në dritaret e banesave. Por kjo nuk mjaftoi, pasi përballë dhjetëra forcave të policisë të cilët shkelmuan dyert, ato ishin të pafuqishëm, dhe u nxorën me forcë nga shtëpitë e tyre, të cilat thanë se i kanë ndërtuar që para 30 vitesh.

Me lot në sy, banorët akuzojnë shtetin, ndërsa njërës prej banoreve i ra të fikët e u largua me ambulancë. Ndërsa i bëjnë thirrje rinisë të ngrihet në këmbë, kundër padrejtësive, ato i kërkuan edhe efektivëve që të heqin kapelet dhe t’u bashkohen kauzës së tyre. Të lodhur, të pagjumë dhe jashtë dyerve të shtëpisë, ata rrëfyen ‘betejën’ e vështirë që po kalojnë nga shembja e banesave të tyre, ndërsa theksuan se nuk kanë rënë dakord me marrëveshjen që u ka ofruar bashkia. Rezistencës së tyre u janë bashkuar edhe banorët e njësisë numër 8, shtëpitë e të cilëve preken nga i njëjti projekt.

Ivzi Hoxha, banori 60-vjeçar në njësinë nr. 4 rrëfeu për Report Tv, sesi e kishte kaluar natën jashtë shtëpisë së tij së bashku me banorët e tjerë duke ‘sfiduar’ temperaturat e ulëta pranë një zjarri dhe tha se akoma nuk kishte nxjerrë orenditë personale nga banesa. Ndërkohë, një tjetër banor i ‘5 majit’, Atli Hoxha ka pritur fadromat e IMT me certifikatë pronësie në duar, por është nxjerrë me forcë nga policia, ndërsa ka shpërthyer në lot. Shembjet e banesave të radhës në kuadër të projektit të rindërtimit,  do të jenë më 16 dhe 22 shkurt, në njësitë bashkiake 4 dhe 8.

Në zgjidhjen që ka ofruar bashkia, banorët e njësisë administrative numër 4 dhe numër 8 që preken nga ky plan, do të strehohen më tej në një bllok pallatesh që ndërtohet po te “5 maji” e ku do të bashkëjetojnë edhe banorë, shtëpitë e të cilëve kanë pësuar dëme nga tërmeti i 26 nëntorit, por edhe ata që i kap plani zhvillimor. Nga ana tjetër, shumica e banorëve që janë prekur nga projekti i lagjes së re te “5 Maji” janë dakordësuar dhe kanë filluar nënshkrimin e marrëveshjeve me Bashkinë e Tiranës për t'u pajisur me shtëpi, sipas VKM-së së miratuar nga qeveria në shtator të 2021, nëpërmjet procesit të kompensimit përmes shkëmbimit. Sipas VKM-së së miratuar nga qeveria në shtator të 2021, sigurohet se të gjithë banorët që preken nga ky projekt do të përfitojnë kompensim të plotë, nëpërmjet shkëmbimit të pronës së tyre me objektet e reja që do të ndërtohen në lagjen e re. Po kështu, poseduesit e banesave në proces legalizimi, tashmë do të përfitojnë të njëjtën sipërfaqe në metra katrorë, në godinat e reja që po ngrihen në të njëjtën zonë. 

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 09:43
VIDEOLAJM/ ‘A e kupton se ai ka vdekur sot’, momenti prekës kur policia futet brenda shtëpisë! Nxjerr edhe gazetaren me forcë

Këto janë momentet kur policia ka mësyrë duke shkelmuar dyert, në banesën që pritet të shembet nga IMT dhe ka nxjerrë jashtë me forcë nga shtëpia e tyre banorët. Një pjesë prej tyre përpiqen që të bëjnë rezistencë, por e kanë të pamundur. Me certifikatë pronësie në dorë dhe i prekur, banori Atli Hoxha, nxirret nga shtëpia e tij.

‘Po skeni turp mo, ai ka vdekur sot, s’keni turp’.’- dëgjohet të thotë një banore.

Po ashtu policia nuk është kursyer as me gazetaren e terrenit, e cila ishte në vendngjarje dhe është nxjerrë me forcë.

Ora 09:02
Mbërrin ambulanca te '5 Maji', njërit prej banorëve i bie të fikët

 

Njëri prej banorëve te '5 Maji' Alti Hoxha është ndjerë keq dhe i ka rënë të fikët. Menjëherë ka mbërritur ambulanca.

Ora 08:47
Shembja e shtëpive në ‘5 maji’, banorja: Janë vrasës, nuk janë shqiptarë! Kam 40 vjet këtu, tani jam duke vdekur

Me zë të ngjirur një grua së cilës po i prishet shtëpia, ka kërkuar e dëshpëruar të drejtën duke iu drejtuar mediave.

“Janë vrasës nuk janë shtet. Po luftojmë për të drejtat tona, sot u prish shtëpia ime, këto janë armiqtë nuk janë shqiptarë. Ku janë pushtetarët se jam duke vdekur. Janë vrasës...që vrasin popullin, vrasin fëmijët, njerëzit. Nuk e vret kush mafien. Këtu s’ka pas shtet këtu e 500 vjet. Do pirshin shtëpinë time për të bërë kullën 500 kate. Këtu të vrasin mafiozët që të vrasin ditën e të qajnë natën. Kam 40 vjet këtu, s’kam hedh as firmë.”, u shpreh ajo.

Ora 08:42
'O Edi Rama o Sllobodan', i moshuari del në dritare dhe nuk del nga banesa që do prishet: Mos e prek shtëpinë time! Banori tjetër: Familja ime luftoi me serbin

 

 

Pamje shumë emocionuese na vijnë nga lagjja '5 Maji' në Kryeqytet. Banorë kanë hipur në dritaret e shtëpive të tyre dhe nuk pranojnë të dalin.

"O Edi Rama, o Sllobodan, o ortodoks i ndyrë, largohu. Largohuni nga shtëpia, kam mbi 30 vjet këtu. Le të vijë Edi Rama këtu. Pushtet i fëlliqur, pushtet i ndyrë", thërret një prej tyre, i hipur në dritaren e shtëpisë së tij.

Ndërkohë që një tjetër ishte ngjitur sipër fotos kryesore të shtëpisë së tij.

"Hiqeni more maskat. Familja në Dibër ka luftuar me serbin o zotërinj", thërret ai.

Ora 07:48
Të riun te 5 Maji nuk e lejojnë të shohë babain, shoqërohet nga policia: Forcat Speciale në vend që të kapin kriminelët, nxjerrin prindërit e mi nga shtëpia

TIRANË- Valtrin Hoxha, djali i Atli Hoxhës, banesa e të cilit po shembet nga IMT, tha për Report Tv se prindërit e tij kanë punuar 30 vite që të ndërtojnë atë shtëpi. Me lot në sy dhe i prekur, ai u shpreh se Forcat Speciale në vend që të arrestojnë kriminelë, shkojnë dhe i nxjerrin nga shtëpitë e tyre. Alti tha se ato nuk kanë firmosur një kontratë me bashkinë, pasi e konsiderojnë të njëanshme.

‘Ka filluar babi im me dy dhoma të vogla, kur ka ardhur. 30 vjet lodhet për të ndërtuar atë shtëpi. Nuk di se çfarë të them nuk është e drejtë, por prap se u bë. Na thonë zbrit poshtë, nuk ekziston më shtëpia ime. Ka ende familjarë. Babi mami dhe motra ime jetojmë aty. Nuk jemi pa njerëz, kemi ku të shkojmë por kjo nuk do të thotë se duhet të na nxjerrin nga shtëpia. Nuk kemi rënë dakord. Forcat Speciale që duhet të kapin kriminelë po nxjerrin prindërit e mi nga shtëpia.’- u shpreh i riu.

Pas intervistës, Atli është ndjerë keq pasi nuk e kanë lejuar që të shohë babain, i cili po bën rezistencë për të mbrojtur shtëpinë. Burime bëjnë me dije se i riu është shoqëruar në polici.

Ora 07:39
‘O kriminelë’ me certifikatë pronësie në dorë, banori në njësinë numër 4 thirrje kreut të IMT-së: Kam punuar 12 orë në ditë në Itali për të ndërtuar këtë shtëpi

Me certifikatë pronësie në dorë, Atli Hoxha, një nga banorët e njësisë numër 4 në kryeqytet, në revoltë, kundër shembjes së shtëpisë së tij, ka ngjitur në avlli dhe i ka bërë thirrje kreut të IMT-së që mos t’u shembi banesën.

‘O Qato, unë jam një nga familjet e mëdha të Dibrës. O kriminelë’! Kam bërë 12 orë punë në Itali për të ndërtuar këtë shtëpi. Më zinte gjumi në këmbë, për të bërë këtë shtëpi. Familja ime është një nga familjet më intelektuale të Dibrës, e kam pas babën inxhinier.- u shpreh një banorë.

Ora 06:43
Protesta e ‘5 majit’, njësia nr.4 e rrethuar nga forcat policore

Shëmbja e banesave të njësisë nr.4 që pritet të ndodhë ditën e sotme ka mbledhur banorët e njësisë numër 4 dhe njësisë numër 8 së bashku.

Në ‘rezistencë’, kanë mbërritur forcat policore të cilët kanë rrethuar zonën. 

Ora 06:26
Banorëve të njësisë 4 që do u shëmben shtëpitë u bashkohen edhe banorët e njësisë 8! Mes tyre edhe Nënë Liza (FOTO)

1644384544_Capture.PNG

Banorëve të njësisë numër 4 të cilëve do u shëmben shtëpitë u janë bashkaur edhe banorët e njësisë numër 8 për t'i mbështetur. 

Mes tyre edhe nënë Liza. 

1644384596_liza.PNG

Pamje nga '5 maji', nënë Liza.  
Ora 06:09
Pret t'i shembet shtëpia, banori e kalon natën jashtë: E kemi banesën e mbushur me materiale, nuk na lanë kohë as të heqim sendet personale

Ivzi Hoxha, banori 60-vjeçar në njësinë nr. 4 rrëfen për Report Tv sesi e ka kaluar natën jashtë shtëpisë së tij së bashku me banorët e tjerë duke ‘sfiduar’ temperaturat e ulëta pranë një zjarri.

Gazetarja: A keni qëndruar gjithë natën këtu? Çfarë ore jeni zgjuar?

Banori: Thuajse gjithë natën. Hoqëm sa hoqëm material dhe prapë i kam me gjithë materialet e mbushura shtëpinë, plot

Gazetarja: A nuk keni frikë se do t’ua shembin së bashku me materialet?

Banori: Po shumë, këto, shumë shpejt më lajmëruan, unë i pamundur, kam bërë gjithë këtë rezistencë.

Gazetarja: Sa kohë kishit që ishit lajmëruar?

Banori: Nuk e di datën e saktë të them të drejtën.

Gazetarja: Nuk keni pasur kohë?

Banori: Jo jo absolutisht, dje gjithë ditën pardje gjithë ditën dhe kaq arritëm të heqim.

Gazetarja: Keni hequr një pjesë të materialeve apo?

Banori: Ja, po të shkojmë lart e të shikoni shtëpinë tani, i keni divanet e të gjitha, nuk arritëm.

G.MO/M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Iris: 10/02/2022 22:47

  /@ RIKU/,une apartamentin 1+1 ne Tirane e kam ne kat te 4-te,hyrja ne mes.Perpara na kane ndertuar nje monster 11 kateshe,siper eshte dhe nje kat tjeter,pra nuk kam si te kem shtese nga asnje ane.Pallati eshte i kohes se Xhaxhit,i ndertuar me pune vullnetare dhe i privatizuar ne fillim te viteve 90'kur u privatizuan te gjithe.Pra nuk kam shtese dhe nuk kam nevoje t'a legalizoj,pasi eshte ndertuar komform ligjit nga shteti me pune vullnetare si 5-katesh dhe nuk ka zene token e askujt.Dhe mbi te gjitha nuk kam problemet dhe /dhembjet e kokes/ te ketyre /toke xaneve/,(nuk ka rendesi nga cila krahine jane)per dy arsye:1-pallatin e ka ngritur shteti me rregull e ligj,pra s'ka shkelje ligjore ne ndertimin dhe pronesimin e tij dhe 2-kam 21 vjet qe jam larguar nga Shqiperia.Kur jeton larg i sheh gjerat ndryshe aty.Hajt tungjatjeta!

  Përgjigju
 • aleksadros: 10/02/2022 05:04

  keto jane gabimet e 90 e ketej qe erdhet aty dhe zaptuate takat sikure ishte prona juaje i moret me force dhe tashi nuke ju vjen mire jo shkoni me ndonje vente tjeter e beni kshu

  Përgjigju
 • Iris: 10/02/2022 00:16

  Interesante jane deklaratat e babe e bir Hoxha.I biri thote qe kane ardhur para 30 vjetesh dhe e kane filluar me dy dhoma te vogla,por nuk thote ku e si gjeti dhe e zuri token;kurse i jati,akoma dhe me patetik,kujton oret e gjata qe ka punuar,origjinen e familjes dhe nivelin arsimor.Si familje intelektuale duhet te dinte dy gjera:1-Shteti kur ka ndermend te beje zhvillime e ndryshime,nuk pyet e ke me leje ose jo.Te kompenson,te shperblen,por per te ndaluar,se ndalon dot.2-Si familje intelektuale qe pretendon se je,a nuk supozohej qe te kishe me shume sens se nje analfabet dhe te mos e zije token e tjetrit pa leje? Tani kam nje pyetje te pergjitheshme:Ketyre /toke xanesve/,shteti do t'ua kompensoje cdo sip,pa te drejte por do t'ua kompensoje.Po te zotet E VERTETE te tokes ku do te ngrihen pallatet(se shtepite u shemben,por toka mbetet aty) a nuk kane te drejte te demshperblehen njelloj si /toke xanesit/,bile me shume,per keto toka ku do ngrihen pallatet,apo duhet te kesh te njohur ndonje JAMARBER qe te marresh demshperblimin,ose kompensimin e merituar??

  Përgjigju
  • Riku: 10/02/2022 01:38

   Po mi iris keni 9 vjet ne pushtet akoma jamarberi ju legalizon ju... po ik mi propaganduse 2 lekshe qe jam I sigurt e ke I shtese ose prone ne legalizim dhe vete por thjesht per urrejtje krahinore dhe justifikim bemash personale mundoheni tja faturoni ndertimin pa leje vetem verioreve...

 • Mikel Njishi: 09/02/2022 20:24

  Vite perpara Kur filloi procesi I legalizimit e filluan zaptuesit te marrin tapi, me ka thene nje keshilltar ligjor I nje ambasade ne Tirane: kot gezohen, do tu vije dita qe do qajne...edhe sikur 100 vjet te kalojne, as bankat, as ndertuesit as vete shteti nuk ka per ti konsideruar pronare te vertete. I doli fjala.

  Përgjigju
 • Dori: 09/02/2022 20:22

  Je i vonuar kryeminister, ,,cecenIA po qelb tiranen tash e 30 vjet,,,,me mut e shurre neper gropa septike....spastro tiranen, durresin,,shkodren,,dhe lezhen ,,nga ZAPTUESIT... .

  Përgjigju
 • Lleshi: 09/02/2022 20:16

  ZAPTUESIT NE LITAR,,,SHQIPERIA E SHQIPETAREVE,,,VDEKJE ZAPTUESVE....

  Përgjigju
 • Shkodrani: 09/02/2022 20:13

  ASNJE SHTEPI ,,,DHE ASNJE LEK MOS I JEP KETYRE SHPELLARE O EDI RAMA,,,,,NUK ESHTE DETYRA JOTE TI BESH ME SHTEPI KETA PLEHRA ,,SEPSE NUK I THERRITE TI,,VETEM URREJTJA NA HIPEN KUR SHIKOJME NE TELEVIZIONE SE C'FARE MASAKRE URBANE KANE BERE KETA TE PAFE,,KETA NDYRESIRA-CECENIANE ,,,,TE SHKOJNE E TE MARRIN SHTEPITE E SALIUT DHE METES,,,SE KANE DHOMA DHE PER QEN E MACE....SE ATA I SOLLEN...

  Përgjigju
 • Riku: 09/02/2022 16:48

  Per te gjithe materialin genetik turk qe I thone vetes tironc ju informoj se ndryshimi I fundit I ligjit per legalizimet ka qene ne 2020... per pjesen tjeter te materialit genetik turk qe I thote te tjereve malok sqaroj se jane 800mije+ prona ne procese legalizimi ose pa leje cka nenkupton se mesatarisht cdo person ne moshe aftesie per pune ka Bere dicka pa leje... perfundimisht pa vertetuar se keni material genetik shqiptar nuk legjitimoheni fare te pretendoni te drejta pronesie ne ket hapsire shkoni e kerkojani sulltanit atje ne anadoll... ptyyyy

  Përgjigju
  • Janis: 10/02/2022 00:11

   Turku ofendohet po ti thuash tiranas ????????????????.Eshte nje shtrese popullsie qe gelon me shumice neper tirane e durres i shef shpesh ke lana posht urave ato jane tiranasit e vertete.

  • @Rika: 09/02/2022 23:28

   Ti kokra e budallait te drejte ke se ju loqe lajthite e maleve florinjte i perdornit per te paguar gjakun dhe nuk kishit mendje ti perdornit si e gjithe bota per qellimin e tyre te vertete. Tani ju merzit mali doni te zbritni ne fusha dhe silleni si te coroditur. Sa per pjeshka pyet gjyshin se ai duhet ti njohi mire jugoret ose ka degjuar nga i jati mbas '44 morre vesh o cubi maleve? Apo te kujtohet '97 kur late kockat ne jug? Sa here e keni lyp e keni gjetuf prej nesh o lepurush dhe veze e prishur. Rrini zot ne shpellat tuaja, mos zbritni nga deti se ju merr dallga.

  • Riku: 09/02/2022 22:27

   Pjeshkat qe krenohen me kohen e pashaportizimit i qofshin fale sales se e di une se cduhet tju kishte ndodhur kur perfundoi regjimi I atij qe e krijoi pashaportizimin... per pjesen tjeter te pjeshkave qe permendin floririn ju kujtoj se kur sterpjeshkat e tyre merrenin me flori disa te tjere benin kryengritje dhe paguanin taksa ekstra per mosnenshtrim...prandaj dhe nje here shkoni kerkoni tokat te sulltani

  • Tosi: 09/02/2022 22:18

   Ky Riku me keq se Tiku. Nuk eshte "tironc" as "malok" pra i bie pasardhes i "njeriut te ri" komunisto-sovjetik. Pra "qytetarit" fshatar shqiptar burokrat qe e ka zene Shqiperine prej fyti dhe nuk e leshon. Qanin pronaret dje, qajne zaptuesit sot, thote. Sepse, qytetari i klonuar fshatar shqiptar me ne krye simbolin e tij unik-Ram tiranasin, po ua zhvat pronen si pronareve dhe zaptuesve. Sepse jane "shteti". E quan te civilizuar "boten" neokomunoste. Interesant.

  • Gjergj: 09/02/2022 19:22

   @Riku "Shpèto veten" dhe ik nga ajo Tiranè. Merri edhe dhitè dhe gomerèt qè solle me vete nga mali kur zaptove tokèn. Nè kohèn e pashaportizimit, shitnit edhe prapanicèn pèr tiu afruar Tiranès dhe tiranasve. Sot, po i quan turq. Jeni 200 vjet prapa @Riku. Èshtè e vèshtirè tu durosh, sojin tuaj. Kur nuk vrisni njèri tjetrin pèr njè vijè uji apo pse kaloi dhija e tjetrit nè tokèn tuaj, kur nuk u preni flokèt grave tuaja sepse "guxojnè" tè bèjnè njè hap drejt civilizimit,,,merreni me ofendimin e atyre qè u kini zaptuar tokèn. Bukèshkalè? Jo jo, vetèm pak shpellarè. Po vetèm pak ama. Shkofsh dhe mos ardhsh Riku.

  • @Rika: 09/02/2022 18:23

   Legalizimi si proces kriminal dhe ti si msterial gjenetik zaptues keni harruar qe ato toka dikur u blen me flori ne dore. Njehere i shpronsoi Enver Hoxha dhe ja dha shtetit dhe heren tjeter i shpronesuat juve materiali i prishur gjenetik zaptues. U leshuat si barbaret ne pronat e te tjereve dhe nuk menduat per lotet, keqardhjen, dhimbjen e trashegimtareve qe shikonin pronat e baballareve, gjysherve, steegjysherve te shqyheshin si hijenat nga ju, materiali gjenetik i prodhuar ne laboratorin e maleve berishist. Megjithate Bota e Civilizuar po ju jep apartamente qe si meritoni, por ju doni dhe oborrin se do mbani pula e lope ne mes te tirsnes. Kjo eshte e verteta dhe une nuk jam tironc. Dje qane pronaret e ligjshem sot po qani ju qe zaptuat. Vajti haku tek i zoti.

 • Yttt: 09/02/2022 15:15

  Posht maloket uzurpues. Tirona e tironsve, maloket e cecenet te kthehen nga kan ardh

  Përgjigju
 • SALI BERISHOVIC (KARAGIČ): 09/02/2022 14:53

  NE KOHEN E SALI MALOKUT JU LA TE LIRE GJITHE RRACAVE TE PA BES TE NDORTONIT DHE TE RREMBENIT PRONAT E TE TJERV. DHE KESHTU JU BËT PE 25 VJET, POR TASHI MIR JU KA BA SHTETI SE NUK DUHET TE NDERTONIT HIQ ATY, DHE CFAR SAKRIFICE KENE BER JU AS NJI SEPSE KENI ZAPTU PRONEN E TJETER KUJT DHE JA KENI FUT SHTEPI. THJESHT JO KU NDODH AJO GJË QE JU BAT PARA 30 VITEVE SHTETI PO JU SHPERNGUL NGA TOKAT QE MORET PA LETRA DHE DUKE ZAPTU. CKA KENI MJELL PO KORRNI O MALCOR/FSHATAR

  Përgjigju
 • Sara: 09/02/2022 13:30

  Ato shtepi nuk jan tyret pasi tokat ku i kan ndertuar nuk jan tyret.Kur ta ndertosh shtepin ne token tende nuk ta lu askush por kur ta ndertosh ku ke qef ti normal qe ky do jet fundi.Madje shteti po tregohet teper korrekt sepse po i kompenson edhe pse nuk jan ne shtepi tyret por ne toka te zena.

  Përgjigju
 • BENI: 09/02/2022 12:35

  O EDI RAMA TU BEFTE DITA NJEMIJE,,,MERRI PERPARA KETA GJYTRYME NGA TRUTE,,,,DHE TE POSHTER QE ZUNE TOKAT E PRONAREVE PER TE NDERTUAR SHTEPI TE SHEMTUARA ,,PA LEJE NGA SHTETI,ME 1000 M KATROR OBORR,,,JO 4 SHTEPI O EDI RAMA PO A KE MUNDESI TE PRISHESH 4 MILION SHTEPI PISASH NE TE GJITHE SHQIPERINE,,,TE PASTROHET LLUMI SE PO NA ZE FRYMEN....I LUMTE IKMT...ATE NENE LIZEN MERRENI DHE HIDHENI ATY NE ZJARR...

  Përgjigju
  • Sinani: 09/02/2022 20:18

   Nuk na thua or mik, ky Rama qe po ia merr zaptuesve, po ua kthen gje pronareve legjitim? Kujdes kujt i uron ti behet Dita 1000 se do behesh pishman ....

  • polici: 09/02/2022 18:12

   Tamam ke fol.keta gjytyrym vetem edin nuk duhet te shajne se po i jep hyrje ne pallate te reja per shtepite e tyre pa leje ndertimi te ndertuara ne prona te tjereve . le te shkojne te ai mu.i qe i lejoi qe te ndertonon dhe nuk jua legalizoi kur ishte ne qeveri derri nonen jua q.fte ketyre cecenave me ne krye ate shushken nen liza qe na u bo si mona ...na e shpifi tv e telefonat

 • altin: 09/02/2022 11:45

  veshtire te thuash kush ka te drejte ne njeren ane ata sduhet te ndertonin fare po fare fare aty ne anern tjeter shteti ka qene inekzistent ne kohen kur jane vendosur aty (se po te ishte ekzistent sot sdo ishim fare ne kete pike). Keta njerez nuk erdhen nga qejfi ne tirane por sepse pas renies se komunizmit cdo qytet i vogel pothuajse mori fund duke u mbyllur cdo gje qe deri ne ate moemnt mbahej nga shteti qe keta njerez te punonin ,i njejti gabim po behet dhe sot duke i dhene prioritet vetem zonave te medha urbane ,kjo sjell vetem levizje banoresh(ne pamundesi per te sigururar jetesen) ose drejt qendrave te medha ose jashte vendit. Fajtore jane te dy krahet ne gjykimin tim se ok ai e zuri dhe beri gabim po dhe shteti dhe ligji duhet te veprojne qe ne ate moment jo pas kaq e kaq vitesh se vetem konflikt do prodhoje asgje tjeter ...ah shqiperi......

  Përgjigju
  • Altini: 09/02/2022 18:22

   pse thu qe nuk dihet kush esht fajtori?keta kur ndertuan kujt i moren leje ndertimi?kush i lejoi te ndertonin?se te gjithe keta thone qe jemi 30 vjet ketu...atehere shko e kerkoja atij qe te la te ndertosh e jo ti shkosh mbas neper foltore pse atehere shteti yne u gjobit para 4-5 vjetesh nga strazburgu per mos dem shperblimin e pronareve te vjeter?ku ti gjeje kjo qeveri tokat (o leket e tokava nqs keta kafshe te paguanin token ku ndertuan).dhe tani edi i jep apartamente per shtepijat ilegale ...qe ato apartamente jan ndertuar me taksat tona dhe sipas tyre edi eshte bastardi?kete gje mund ta themi ne taksapaguesit e jo cecenet

  • JamKushJam: 09/02/2022 16:56

   Z. Altin, juve pse s'ndertuat pa leje ne kohen qe keta erdhen dhe e zune token e shtetit???

 • Arku: 09/02/2022 11:38

  Nuk e kuptoj protesten. Je aty ilegalisht dhe prap shteti do të të jape shtepi. Pranoje dhe thuaj njeqind here faleminderit se në asnje shtet europian nuk do fitoje asgje, madje as që do mundje të protestoje. Në Shqiperi e kanë kuptuar mbrapsh demokracine. Në fund të fundit kjo qeveri po korigjon aty ku mundet katrauren që është bërë nder vite. Duhet falenderuar dhe mbeshtetur.

  Përgjigju
 • Loni: 09/02/2022 11:11

  Po voten ja kerkuat per keto 31 vjet apo vari teneqet hajd se bageti. Se Po te ishin pa leje skishin adrese ato familje. Ketu prekem un tjetri tjetri e gjithe shqiperia. Po si ka mundesi qe zgjohemi te gjithe e vazhdojm rendin e nje kausi qe ska fund! E cuditshme! Gjithshka nese e kan then qeveria eshte ber prandaj uroj sa me pak e dhimbshme situata.

  Përgjigju
  • shqiptari: 09/02/2022 18:26

   JamKushJam hallall shoku...ngela duke thene gjithmon kete gje:vetem ps nuk votojne shpellaret se jane buk shkale...kafshe me pak fjale

  • JamKushJam: 09/02/2022 16:57

   Loni keta s'kane votuar kurre PS!!!! Po tia dine per nder PSse se po u jep shperblim per token e xanun!!!!

 • Një: 09/02/2022 10:38

  Të kompensohesh për tokë të zaptuar dhe të protestosh vetën në Shqipëri ka logjikë. Hajde ta bëni në Gjermani apo Francë apo gjetkë që tju hedhin në rrugë të madhe brenda ditës. Nuk jeni për Evropë ju, anadollak të prapambetur.

  Përgjigju
  • Pjeter: 09/02/2022 12:35

   Per mua shteti qe te respektohet duhet te zbatoje pike per pike ligjet e tij,ne kete rast,atyre qe protestojne sot padrejtesisht,pervec prishjes se ndetesave abuzive,duhet tu çohet fatura e demit te krijuar nga vet ata,kane shfrytezu token pa asnje te drejte? Paguaj!!!Le te shkojne tia kerkojne rrumpalles Sali beut ne Lales qe i la te nderonin ne token e tjeter kujt.

 • Arben: 09/02/2022 10:23

  Duhet te dale Yuri Kim dhe te urdheroje banoret te mos dhunojne policine! Vetem ajo e ka autoritetin ne kete vend te jape nje urdher te tille te prere! Te shmanget ndonje gje e keqe qe mund te ndodhe sot! Dhuna e banoreve ndaj policise duhet te marre fund! Policet jane shqiptare, po bejne detyren e vet! Mjaft me dhune kunder shtetit!

  Përgjigju
  • shqupi: 09/02/2022 18:30

   nuk e shoh te arsyeshme qe te nderhyjne nderkombetaret se ne radhe te pare policija e shtetitpo e menaxhon shum mir situaten dhe opinioni publik (por dhe vet ata) e dine shum mire qe keta gjasme viktima do marin hyrje te reja edhe pse shtepijat e shembura jane ilegale

 • tironci: 09/02/2022 09:45

  kane zbrit maloket nga maja e malit dhe duan te bejne ligjin ne tirane, shpellare qe akoma jeojne me ligjet e kanunit dhe nuk njohin as ligj dhe as kushtetute te Republikes se Shqiperise. nxirrini jasht me ceremoni keta kafshe te mesjetes.

  Përgjigju
  • AltinTop: 09/02/2022 10:34

   Po ti o Tirones sa here ne dit e shkel ligjin bashke me Tahiret e tirones tate??

  • Radha: 09/02/2022 09:59

   Do te vije radha edhe ty tironco. Do hani njeri-tjetrin

 • WTF: 09/02/2022 09:10

  Kane zaptuar token, kane ndertuar pa leje, kane shkel ligjin, do te marrin nga tre-kater apartamente ne zonen me te lakmuar te Tiranes dhe kane fytyre dhe te protestojne! Kjo eshte permbledhja e ketij lajmi me nje fjali.

  Përgjigju
  • asdf: 09/02/2022 11:46

   zona me e lakmuar ,wtf :P

 • Gjergj: 09/02/2022 09:06

  Kèto janè pasojat e politikès "TOKÈ E XANUN" dhe kap ça tè kapèsh. Kush vjen pa ftuar, e gjen pa shtruar, thotè njè fjalè e urtè. Kèta "PRONARÈ VILASH" qè sot kèrkojnè dèmshpèrblim nga shteti (raksapaguesi), nuk èshtè se nuk e dinin se çfarè bènin kur ndèrtonin kuturu. Politika e rrumpallès sè Sali Vuçidolit, vazhdoi me tè njèjtèn ritèm nè kèto legjislatura tè Ramès. Ky, bènte edhe cirk me fshatarèt para kamerave dhe shpèrndante dokumenta pronèsie pèr rrumpallèn e legalizuar tashmè. E kam tè vèshtirè tè ndjej keqardhje me pèrfituesit e rrumpallès. Jemi lindur dhe rritur nè atè qytet por kurrè nuk pèrjetuam njè babèzi tè tillè, siç solli koha e shkèrdhatokracisè. Ato, nuk janè VILA siç i quajnè rèndomè fshatarèt por çibane turpi dhe shenja tè degjenerimit total tè njè shoqèrie.

  Përgjigju
  • Ganiu: 09/02/2022 11:47

   pikes i ke rene o plak

 • mireli: 09/02/2022 08:55

  heret ose vone duhet te leshohet,jane ndertime pa leje dhe fajin e kane ato qe i kane genjyer dhe kane legalizuar pa te drejte,saliu duhet ti dale zot ai i lejoi te ndertohej ku te donte me i forti

  Përgjigju
 • Ola: 09/02/2022 08:48

  E kuptoj nervozizmin por nuk mund te zesh toka dhe te ndertosh ku do ti.Leket e emigracionit ti investoni ne tokat tuaja ne Diber,Kukes,Tropoj apo nga keni ardh.A do guxonte dikush te ndertoj shtepi ne tokat e tyre atje ku i kan? Jo,se do hanit plumbim.Djersen dhe mundin investojeni ne tokat tuaja ose blini shtepi sic blejm gjith ne qe tokat ne Tirane nuk na i ka len baba

  Përgjigju
  • JamKushJam: 09/02/2022 16:59

   100% dakort!!!

 • Naku: 09/02/2022 08:19

  Nuk behet shpronesim pa vendim gjykate. (pervecse ne komunizem). Po avokati i popullit!?

  Përgjigju
  • Naku Raku: 09/02/2022 10:47

   o Rak cfar shpronësimi flet?! ata ishin thjesht zaptues dhe ndertime pa leje, mirë tju bëhet asnjë pikë mëshire skam, dhe as shpi ska pse ju jep shteti në fund të fundit ata kur ndërtuan nuk pyeten as për shtet dhe as për pronar toke

 • NJesia 2: 09/02/2022 08:12

  Shume vone tani per ju. DUHET TE ISHIT NGRITUR QE KUR FILLOJ UNAZA E RE.

  Përgjigju
  • @Njesia2: 09/02/2022 10:48

   ha mut mut ha ceceni mutit, hajdutet këtë meritojnë bravo shtetit

 • Lirim: 09/02/2022 05:59

  sa gjynah

  Përgjigju
  • JamKushJam: 09/02/2022 17:01

   Gjynah sepse donin kapitalizem alla komuniste. Marrin prona ku s'u takon dhe ndertojne pa leje sepse s'i ndaloi njeri.. dmth eshte ok te vrasesh po s'te pane...

 • Sondazhi i ditës:

  Thirrjet për kursimin e energjisë elektrike, mendoni se zbusin pasojat e krizës energjetike?×

Lajmi i fundit

Ja kush është autori 24-vjeçar i vrasjes në Sarandë (FOTO)

Ja kush është autori 24-vjeçar i vrasjes në Sarandë (FOTO)