Banorët e Barçit të Korçës në protestë, LSI: Koha e kryetarëve të bashkisë kukull ka marrë fund

Banorët e fshatit Barç në Korçë kanë dalë në rrugë për të protestuar për mungesën e ujit të pijshëm. Prej 30 vitesh këta banorë vuajnë mungesën e ujit, ndërkohë që autoritetet nuk i kanë marrë parasysh kërkesat e tyre.

Ish-deputeti i LSI-së Endrit Brahimllari, ka reaguar pas protestës së banorëve duke deklaruar se Korça është lënë në harresë nga qeveria aktuale.

Përmes një postimi në rrjetet sociale, Brahimllari shkruan se është e pafalshme që zonat më prodhuese të Shqipërisë të përballen me mungesën e investimeve në infrastrukturë dhe në mungesën e ujit të pijshëm.

"Korça e lene ne harrese.

Koha e fasadës dhe e kryetareve te bashkisë kukull ka marre fund është koha e sherbimit qytetar. Protesta e banoreve te Barçit ne bashkine e Korçës por jo vetëm, tregon qarte mungesën e investimeve ne këto zona. Është e pafalshme qe zonat me prodhuese te Shqipërisë te përballen me mungesën e investimeve ne infrastrukture dhe ne mungesën e ujit te pijshëm.

Mungesa e ndriçimit publik, mungesa e ujit te pijshëm por edhe mungesa e investimeve ne infrastrukturën rrugore e ka bere jetën e këtyre banoreve te vështire dhe te pajetueshme. Bashkia Korçe te mos flejë gjumë, te lere investimet fasade dhe klienteliste por te përqendrohet tek shqetësimi i vërtete i qytetareve. Koha e fasadës dhe e kryetareve te bashkise kukull ka marre fund është koha e shërbimit qytetar", shkruan ish deputeti i LSI-së.

 

B.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Vlerësimi që ju keni për punonjësit e Policisë së Shtetit është?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Bizneset në krizë për punonjës, eksperti: I shfrytëzojnë dhe nuk i paguajnë! Problem edhe arsimimi që është larg nevojave të tregut të punës