Basha: Të ndëshkohet Rama, Dako, Gjiknuri...koalicioni opozitar të fitojë zgjedhjet

Lideri i Partisë Demokratik Lulzim Basha tha se koalicioni opozitar, marrëveshja e të cilit u firmos këtë të martë nga PD-LSI dhe aleatë të djathtë,  PR, LZHK, PBDNJ, PAA, PDK dhe PDIU, do të zgjerohet më tej edhe me parti të tjera politike.

Apelin për t'ju bashkuar këtij koalicioni, Basha ja bëri edhe përfaqësuesve nga shoqëria civile dhe grupeve të tjera të interesit. Përmes këtij koalicioni tha Basha, do të krijohen themelet për të garantuar zgjedhje të lira dhe të ndershme, dhe ndëshkim të krimit elektoral. "Nuk do të ketë zgjedhje farsë në Shqipëri, pa u ndëshkuar krimi elektoral, duke nisur me Vangjush Dakon dhe Damian Gjiknuri, pa ndëshkuar kryeministrin Edi Rama", tha Basha.

Marrëveshja opozitare - u shpreh ai - është jo vetëm kofirmim i mazhorancës së re politike, morale dhe numerike, por edhe përgjegjësi e fitores në zgjedhjet e ardhshme, të lria dhe të ndershme sipas tij. Misioni kombëtar sipas tij, është që t'i jepet fund tranzicionit politik.

"Akti i parë i këtij koalicioni do të jetë formësimi së bashku me faktorët shoqërore i platformës për zgjedhje të lira dhe të ndershme, i reformimit të thellë të sistemit zgjedhor", tha Basha.

"PD ka përfunduar paraditen e sotme nënshkrimin e marrëveshjes  se koalicionit politik dhe qytetar pë zgjedhjet e ardhshme. Në orët e ardhshme ky koalicion do të zgjedhohet me të tjera parti për t;i dhënë Shqipërisë të ardhmen që meritor. Pë r t'i dhënë fund zgjedhjeve false. Qëllimi është që të kthejmë vendimmarrjen në duart e shqiptarëve. Kjo qeveri ka detyruar shqiptarët të ndërmarrim një eksod. Do angazhohemi që zgjedhjet e ardhshme të jenë të lira. Do i japi, fund krizës kushtetues që gjykata të jetë larg ndikimeve politike për të vepruar me një standard. Do i japim fund krimit politik të vjedhjes së votave. Zgjedhje farsë në Shqipëri nuk do ketë, pa u ndëshkuar krimi elektoral. Pa u vënë para drejtësisë Edi Rama me Vangjush Dakon dhe Damian Gjiknuri. Marrëveshja nuk është thjeshtë një konfirmim i vullnetit politike. Në supet tona qëndron një msion kombëtar. Në funksion të këtij misioni akti i parë do të jetë formësimi me gjithë faktorët shoqërorë i platformës për zgjedhje të lira dhe të ndershme, për të sjellë mirëqenie për të gjithë shqiptarët. Largimi i shkaktarit të kësaj gjendje që shkaktoi politike, arsim dhe ekonomi false dhe krijimi i një qeverie tranzitore që do të garantojë zgjedhje të lira dhe të ndershme. Dua të citoj Tomas Xheferson: Tirania është populli ka frikë qeverinë, liria është kur qeveria ka frikë popullin", tha Basha.


Lajmi kryesor:

PD-LSI me 8 aleatë në koalicion për të mos shkuar në zgjedhje. Basha: Nuk do të ketë më opozitë false (VIDEO)


G.M./b.ha./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Ngjarjet në Fier e Fushë Krujë, a jeni të shqetësuar nga situata e rendit dhe sigurisë publike?×

Lajmi i fundit

John

Çmimet e 'çmendura' të energjisë, vetëm në tetor u blenë rreth 65 milionë euro në treg të lirë