Basha zero ndikim? Berisha: Shumica e votuesve në Malin e Zi dëgjuan apelin e Ramës

Ish- kryeministri Sali Berisha

TIRANË- Vetë ish- kryeministri Sali Berisha ka pranuar se ndikimi i kryeministri Edi Rama është më i madh se i kryedemokratit Lulzim Basha.

Para zgjedhjeve në Malin e Zi, Rama bëri thirrje qytetarëve për të votuar presidentin Milo Gjukanoviç, ndërsa Basha për partitë shqiptare. Për Berishën, Rama ka pasur një ndikim më të madh, sipas së cilit përçau shqiptarët, por edhe dha efekt "negativ" edhe për vetë Gjukanoviç.

"Në rezultatin e zgjedhjeve në të njëjtën kahje ndikoi edhe argati i Beogradit në Tiranë, Zografi bis. Ky i fundit ndikoi nëpërmjet: përçarjes së shqiptarëve dhe partive të tyre politike, të cilat nga 4, morën 2 deputetë sepse shqiptarët reaguan ndaj apelit të tij përçarës duke mos dalë në votime. Së dyti me apelin e tij “votoni Milon” bëri që mijëra e mijëra qytetarë të Malit të Zi që ishin të pavendosur por që konsideruan apelin e tij të papranueshëm dhe një ndërhyrje fyese për vendin e tyre vendosën ose të mos dalin fare në votime ose të ndryshojnë mendim dhe të votojnë kundra Milos, i cili e kishte fitoren të sigurtë. Duke përfunduar uroj dhe njëherë qytetarët e Malit të Zi për zgjedhjet dinjitoze që zhvilluan dje dhe dënoj me ashpërsinë më të madhe serbomadhin Vuçiç për keqpërdorimin për qëllime nacionaliste të Kishës serbe dhe dyndjen drejt Podgoricës të malazezëve të serbizuar të Beogradit për të ndikuar në rezultatin e zgjedhjeve të Republikës së Malit të Zi", shkruan ndër të tjera Berisha.

Ai akuzon Ramën, të cilin e quan si argati i Beogradit në Tiranë, Zografit Bis dhe presidentin Aleksandër Vuçiç se kanë ndërhyrë në zgjedhje.

Statusi i plotë i Sali Berishës
Qytetarët e Malit të Zi votuan të lirë dhe në dinjitet të plotë! Miq, dje qytetarët e Malit të Zi votuan të lirë dhe në paqe për parlamentin e tyre të ri dhe qeveritë vendore në 5 komuna. Ata meritojnë nderim dhe respekt.
Megjithkëtë, dy binjakë siamez ndërhynë në rezultatin e zgjedhjeve.
1- Serbomadhi Vuçiç, i cili:

në një akt të pashembullt mobilizoi e transportoi me mace e me minj në Podgoricë malazezët e serbizuar të Beogradit dhe duke përdorur lidhjet e sëmura të tij me kryepeshkopin Irinej, angazhoi kishën ultranacionaliste serbe për fushate elektorale në Mal të Zi duke dëshmuar se jo punët e Zotit por nacionalizmi i sëmurë janë pasioni i saj.
2- Në rezultatin e zgjedhjeve në të njëjtën kahje ndikoi edhe argati i Beogradit në Tiranë, Zografi bis.
Ky i fundit ndikoi nëpërmjet: përçarjes së shqiptarëve dhe partive të tyre politike, të cilat nga 4, morën 2 deputetë sepse shqiptarët reaguan ndaj apelit të tij përçarës duke mos dalë në votime. Së dyti me apelin e tij “votoni Milon” bëri që mijëra e mijëra qytetarë të Malit të Zi që ishin të pavendosur por që konsideruan apelin e tij të papranueshëm dhe një ndërhyrje fyese për vendin e tyre vendosën ose të mos dalin fare në votime ose të ndryshojnë mendim dhe të votojnë kundra Milos, i cili e kishte fitoren të sigurtë.

Duke përfunduar uroj dhe njëherë qytetarët e Malit të Zi për zgjedhjet dinjitoze që zhvilluan dje dhe dënoj me ashpërsinë më të madhe serbomadhin Vuçiç për keqpërdorimin për qëllime nacionaliste të Kishës serbe dhe dyndjen drejt Podgoricës të malazezëve të serbizuar të Beogradit për të ndikuar në rezultatin e zgjedhjeve të Republikës së Malit të Zi.

Unë gjithashtu dënoj me ashpërsi më të madhe ndërhyrjen vulgare të argatit të Beogradit në Tiranë, Zografit Bis për përçarjen e shqiptarëve dhe thirrjet e tij vulgare “votoni për Milon”, të cilat patën një efekt të qartë bumerang në zgjedhjet e djeshme. sb

B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Arbëri: 31/08/2020 16:21

  Këtu sala e ka shumë me vend, dhe është e vertet se Rama e e bëri një gaf shumë të madhe që doli dhe foli për Gjukanovicin...!

  Përgjigju
 • TRADHTARI: 31/08/2020 16:15

  NJERIU MË I ZI I KOMBIT SHQIPTAR WC QENEF SALMUT BERBAJGA NGA FAMILJE ANALFABETĒSH. SPIUN I SËRBIT E ISH SEKRETAR PARTIE. NJË QEN BIR QENI 400 BREZASH NJË BASTATD.

  Përgjigju
 • Pupu: 31/08/2020 15:31

  Ziorra e by** s Betisha

  Përgjigju
 • Vlora: 31/08/2020 14:50

  O kerrma ushqim per Korbat u befsh o dhendrri Sllobodankes

  Përgjigju
 • Ceco me bicak: 31/08/2020 14:42

  E kam thene dhe e perseris Berisha duhet rjepur i gjalle me bicak dhe ti hidhet ne trup kripe deti

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Varianti afrikan mbërrin në Europë, a duhen ashpërsuar masat anti-Covid edhe në vendin tonë?×

Lajmi i fundit

John

Çfarë është kultura?