Bashkia Himarë u merr ujin, banorët e Kuçit vijojnë protestat, thirrje Ramës: Anuloni projektin! Rrezikojnë të thahen gjithë fshatrat e zonës

Dhjetëra banorë të fshatrave që përshkon Lumi Shushica apo siç njihet ndryshe Lumi i Vlorës kanë protestuar ditën e sotme në afërsi të fshatit Kuç aty ku është edhe vendburimi. Protestuesit kundërshtojnë ndërtimin e ujësjellësit i cili do t’u marrë atyre ujin dhe do të furnizojë bashkinë e Himarës.

Ata i kanë berë thirrje kryeministrit që ta rishikojë këtë projekt i cili kushton 9.5 milion euro dhe ta ndalojë.

Banorët thonë se lumi Shushica është i vetmi burim jetese për këto zona, pasi nga ky ujë vaditin të mbjellat, por njëkohësisht shërben edhe në funksion të atraksioneve turistike.

Kjo është hera e katërt që banorët janë ngritur në protestë për pezullimin e projektit të ujësjellsit.

Në ketë tubim kanë marrë pjesë banorë të 37 fshatrave ku ky lumë kalon. Protesta ka vazhduar prej më shumë se një orë edhe në prezencë të reshjeve të shiut.

B.V/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Emigrant: 25/02/2024 16:21

  Per himaren te behet nje distilator apo purifikator dhe ta marrin ujin e detit per ujsjellesin Dhe keshtu mbyllet nje konflikt i rrezikshem brenda krahines se laberis Me 9 milion euro ngre nje fabrik moderne uji te pishen te marr nga deti

  Përgjigju
 • Belo!: 24/02/2024 20:10

  Himara t'a pompojë ujin në Potam e t'a distilojë duke hequr kripën,,!Shushica duhet bërë Park kombëtar i mbrojtur nga UNESCO, ashtu si Vjosa!

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Basha akuzon se ka aleancë PS-Rithemelimi kundër SPAK, e besoni?×

Lajmi i fundit

Pse mburoja izraelite është e aftë të përgjojë dronët iranianë! Avionët amerikanë dhe Britanisë së Madhe mbrojnë Jerusalemin

Pse mburoja izraelite është e aftë të përgjojë dronët iranianë! Avionët amerikanë dhe Britanisë së Madhe mbrojnë Jerusalemin