BB: Ekonomia e Shqipërisë pritet të rritet me 3.3% këtë vit! Biznesi të heqë dorë nga modelet “demode`”

Sektorët dhe burimet që rrisin ekonominë e Shqipërisë duhet të orientohen në fusha të tjera përtej ndërtimit dhe turizmit thotë Banka Botërore, e cila parashikon që këtë rrit rritja ekonomike të jetë 3.3%.

Menaxheri i Zyrës së Bankës Botërore për Shqipërinë Emanuel Salinas, thekson se kalimi nga niveli mesatar në nivel të lartë kërkon më shumë investim në kapital të kualifikuar e produktivitet.

“Sektori privat në Shqipëria ka një nivel të ulët inovacioni, dhe produktiviteti mbështetet në modele të dala kohe. Kapitali njerëzor është i nënpërdoruar dhe jo i fuqizuar për të ardhur në ndihmë këtij zhvillimi. Është kohë kritike për të vlerësuar burimet e rritjes ekonomike, por shumë prej rritjes ka të bëjë me ndërtimin, konsumin, turizmin, por kjo jo domosdoshmërish sjell vende më të mira pune”, u shpreh Salinas.

Përpos pritshmërive për rritjen ekonomike, rënien e inflacionit në 3% dhe uljes së mëtejshme të varfërisë, përkeqësimi i tensioneve gjeopolitike mund të përmbysë pritshmëritë optimiste.

“Ndër rreziqet e jashtme është eskalimi i mëtejshëm i tensioneve gjeopolitike, ngadalësimi i rritjes globale, rritja e mëtejshme e kostove të financimit apo pengesat në tregtinë rajonale”, tha menaxheri i Zyrës së Bankës Botërore për Shqipërinë.

Edhe pse Shqipëria vlerësohet si vendi me rritjen më të shpejtë të punësimit dhe pagave në Ballkan, Banka Botërore gjykon se produktiviteti është i ulët.

“Gjatë vitit 2015-2023, rritja e pagës reale ka qenë pozitive për shumë vende, por rritja e produktivitetit nuk i është përgjigjur pagës reale. Në drejtim të nxitjes së produktivitetit, rritja e pagave të kishte dhe elemente të performancës, të ishte më shumë e bazuar në produktivitet, por kjo është një sfidë që po përballemi”, tha Hilda Shijaku, ekonomiste në Bankën Botërore.

Teksa prezantoi raportin e Rregullt Ekonomik për vendet e Ballkanit Perëndimor, Banka Botërore foli edhe për rekomandimet që ka bërë për skemën e re të pensioneve, të bazuar tek qëndrueshmëria e saj dhe mundësia për të rritur përfitimet e pensionistëve.

G.M./E.B/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet Rama të pranojë një qeveri teknike siç pretendon Sali Berisha?×

Lajmi i fundit

'De la Fuente i njeh lojtarët e Spanjës që fëmijë', Andrea Marko në Minuta Zero: Fituesi i Euro 2024? Ai që ka më shumë fat

'De la Fuente i njeh lojtarët e Spanjës që fëmijë', Andrea Marko në Minuta Zero: Fituesi i Euro 2024? Ai që ka më shumë fat