BBC bën 'prapakthehu', gjiganti televiziv rikthen në punë ish-futbollistin e Anglisë

BBC bën 'prapakthehu', gjiganti televiziv rikthen në punë ish-futbollistin e Anglisë

Gary Lineker

Gary Lineker është rikthyer në moderimin e emisionit sportiv të së shtunës në Britani, për BBC. "Match of the Day" tanimë do ketë ikonën e saj që prej 1990-tës, me rrjetin britanik që pak ditë më parë shkarkoi nga puna ish-sulmuesin e kombëtares angleze të futbollit.

62-vjeçari Lineker u pezullua të premten e shkuar për komentet që ai bëri duke kritikuar planin e qeverisë konservatore të vendit të tij për të ndaluar azilkërkuesit që mbërrijnë me varka nëpërmjet kanalit të La Manshit.

Gjithçka është lënë pas, teksa drejtori i përgjithshëm i BBC-së, Tim Davie ka konfirmuar peshën që Lineker ka te BBC dhe rikthimin e tij. "Të gjithë e kuptojnë se kjo ka qenë një periudhë e vështirë për stafin, kontribuesit, prezantuesit dhe më e rëndësishmja, audiencën tonë. Kërkoj falje për këtë. Gary është pjesë e vlerësuar e BBC-së dhe unë e di se sa shumë do të thotë BBC për Gary-n, dhe mezi pres që ai të prezantojë emisionin tonë fundjavën që vjen".

Lineker, i cili ka luajtur 80 ndeshje dhe ka shënuar 48 gola për kombëtaren e "Tre Luanëve" ka thënë se është falenderues për drejtorin dhe se do vijojnë të bëjnë punë të mirë së bashku. " Doja të falenderoja Tim Davie për mirëkuptimin e tij gjatë kësaj periudhe të vështirë. Ai ka një punë pothuajse të pamundur për t'i mbajtur të gjithë të lumtur, veçanërisht në fushën e paanshmërisë. Jam i kënaqur që do të vazhdojmë të luftojmë së bashku në këtë drejtim".

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Kroacisë sfida e dytë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Haxhi në Mekë, dyshohet për mbi 550 të vdekur, shkak temperaturat e larta

Haxhi në Mekë, dyshohet për mbi 550 të vdekur, shkak temperaturat e larta