BE sanksionon Putinin dhe Lavrovin

BE sanksionon Putinin dhe Lavrovin

Ministrat e Jashtëm të Bashkimit Evropian kanë miratuar sanksionet e reja që shënjestrojnë presidentin rus, Vladimir Putin, dhe ministrin e Jashtëm rus, Sergei Lavrov, për pushtimin e Ukrainës.

Putin dhe Lavrov do të jenë subjekt i ngrirjes së aseteve, si pjesë e një pakoje masive të sanksioneve, që liderët e BE-së janë pajtuar gjatë një samiti urgjent të mbajtur pas sulmit të Rusisë ndaj Ukrainës.

Shefi i diplomacisë së BE-së, Josep Borrell tha se sanksionet do të shënjestrojnë të gjithë ata që kanë rol të rëndësishëm ekonomik në mbështetjen e regjimit të Putinit.

Sipas Borrell, tha se liderët e vetëm në botë që janë të sanksionuar nga blloku evropian janë Bashar al-Assad i Sirisë, Alyaksandr Lukashenka i Bjellorusisë, dhe tani Putin, lider i Rusisë.

“Më lejoni të flas se të vetmit liderë në botë që janë sanksionuar nga Bashkimi Evropian janë Assad nga Siria, Lukashenko nga Bjellorusia dhe tani Putin nga Rusia,” tha shefi i politikës së jashtme të BE-së, Josep Borrell.


Lajmi kryesor:

Lufta në Ukrainë/ Zelensky: Gati për armëpushim! SHBA: Diplomacia e pamundur nën tytën e armës, Rusia të tërheqë trupat! NATO: 'Oreksi' i Putin nuk ndalet në Ukrainë


SI.E./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A po jep rezultate lufta e SPAK ndaj grupeve kriminale?×

Lajmi i fundit

Foshnja 5 muajshe në krahët e gjyshes vdes pasi u kafshua nga pitbulli i familjes

Foshnja 5 muajshe në krahët e gjyshes vdes pasi u kafshua nga pitbulli i familjes