BE zbulon mashtrimin më të madh ndërkombëtar tatimor me vlerë 2.2 mld euro! Të përfshira 14 vende të Evropës

BE zbulon mashtrimin më të madh ndërkombëtar tatimor! Shkonte deri në 2.2 mld euro, të përfshira 14 vende të Evropës

Bashkimi Evropian ka zbuluar një mashtrim ndërkombëtar tatimor me vlerë 2.2 miliardë euro!

Kërkimet u kryen në gjashtë vende anëtare të BE-së në mes të tetorit, ndërsa 200 kërkime të tjera u kryen në 14 vende të tjera të BE-së të martën: Belgjikë, Qipro, Francë, Gjermani, Greqi, Hungari, Itali, Lituani, Luksemburg, Holandë , Portugalia, Rumania, Sllovakia dhe Spanj, shkruan Prothothema. 

Më shumë se 600 njerëz janë të përfshirë në atë që "besohet të jetë mashtrimi më i madh i TVSH-së i hetuar ndonjëherë në BE" sipas Zyrës së Prokurorit Publik Evropian (EPPO).

Prokurorët zbuluan një rrjet “veprimtarish kriminale” që vepronin në pothuajse të 27 vendet anëtare të BE-së dhe më gjerë: Shqipëri, Kinë, Mauritius, Serbi, Singapor, Zvicër, Turqi, Emiratet e Bashkuara Arabe, Mbretërinë e Bashkuar dhe Shtetet e Bashkuara.

Hetimi filloi në prill të vitit 2021 , kur Zyra e Prokurorit Publik Evropian u thirr për të ndihmuar autoritetet në Portugali të shikonin atë që fillimisht dukej të ishte një rast i vogël.

Bëhej fjalë për një kompani me qendër në qytetin e Coimbra, e cila shiste celularë dhe pajisje të tjera elektronike dhe dyshohej se nuk paguante TVSH. Ndërsa kontrolli i dokumenteve dukej se ishte në rregull, Zyra e Prokurorit, me mbështetjen e Europolit dhe agjencive kombëtare të zbatimit të ligjit, hetoi më tej – dhe zbuloi një skemë të gjerë, masive mashtrimi.

"U përfshinë disa grupe shumë të specializuara të krimit të organizuar", "secila prej të cilave kishte një rol specifik në sistemin e përgjithshëm," tha EPPO. Ai theksoi "kompleksitetin ekstrem të zinxhirit të kompanive", duke shtuar se rreth 9,000 janë identifikuar.

Shumë prej tyre u shfaqën jashtë si furnizues të thjeshtë elektronikë dhe kërkuan rimbursim të TVSH-së, ndërsa të tjerët, duke shitur në internet, i dërguan të ardhurat në vendet offshore përpara se të zhdukeshin. Të tjerë dyshohet se kanë pastruar paratë.

"Zyrës së Prokurorisë Publike Evropiane iu deshën më pak se 18 muaj për të zbuluar një rrjet të tërë grupesh të krimit të organizuar përgjegjës për një humbje të pabesueshme prej 2.2 miliardë eurosh për taksapaguesit e BE-së. Unë besoj se ky është mashtrimi më i madh i TVSH-së në Evropë që është zbuluar deri më tani." tha kryeprokurorja e Evropës Laura Kövesi.

G.MO/KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se duhet të ngrihet komisioni hetimor për çështjen McGonigal?×

Lajmi i fundit

Papa Françesku: Jam i gatshëm të takohem me Putin dhe Zelensky-n për të arritur një marrëveshje paqeje

Papa Françesku: Jam i gatshëm të takohem me Putin dhe Zelensky-n për të arritur një marrëveshje paqeje