Belgjika, vendi i parë që ndalon cigaret elektronike! Vendimi hyn në fuqi nga 1 janari 2025

Belgjika, vendi i parë që ndalon cigaret elektronike! Vendimi hyn në fuqi nga 1 janari 2025

Belgjika do të ndalojë shitjen e cigareve elektronike të disponueshme, të njohura edhe si 'vapes', nga 1 janari 2025, pasi mori miratimin nga Komisioni Evropian, njoftoi Ministri Federal i Shëndetësisë.

"Cigarja elektronike shkakton shumë dëme për shoqërinë dhe mjedisin. Ky produkt i dëmshëm kryesisht synon të rinjtë tanë. Prandaj jam i kënaqur që më në fund do të mund ta heqim nga tregu", tha ministri belg i shëndetësisë Frank Vandenbroucke.

Sipas tij, marketingu për këto ‘vape’ është i orientuar drejt të rinjve, duke i tërhequr ata në duhanpirje.

Edhe pse shitja e cigareve elektronike për të miturit aktualisht është e ndaluar në Belgjikë, përdorimi i tyre është ende i përhapur dhe një inspektim i vitit 2023 tregoi se rreth tre në katër pika shitjesh u shisnin të miturve vapa njëpërdorimshme.

Plani kundër duhanit i Vandenbroucke, i botuar në vitin 2021, tregoi tashmë se autoritetet donin të ndalonin shitjen e cigareve elektronike njëpërdorimshme nga viti 2025, dhe Vandenbroucke në atë kohë kishte paraqitur tashmë rregullore që ndalonin cigaret elektronike të njëpërdorimshme në Komisionin Evropian.

Sipas të dhënave të Ministrisë së Shëndetësisë, pirja e duhanit është një nga shkaqet më të mëdha të sëmundjeve dhe vdekjeve të parandalueshme në Belgjikë. 

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet miratuar rezoluta anti-korrupsion e propozuar nga PS?×

Lajmi i fundit

Tirana përfshihet nga reshje të dendura shiu dhe breshëri

Tirana përfshihet nga reshje të dendura shiu dhe breshëri